NFS Hot Pursuit Kasma Sorunu

Earthsea

Hectopat
Daha fazla  
Oyunu ilk kurduğumda laptopumun harici ekran kartı olan GTX 1050 yerine Intel'in grafik kartını kullanıyor, bunu hallettim NVIDIA ayarlarından fakat değişen pek de bir şey olmadı. Mesela yarış başında sabit 60 FPS alırken dönüşlerde, tabelalara çarparken vs. birden kasmalara 12-15 FPS'lere düşmeler yaşanıyor. Bu sorunu nasıl halledebilirim?

NFS Hot Pursuit'i daha önce eski sistemimden AMD R7 240 ekran kartı ile oynadım, böyle bir kasma ile karşılaşmadım. Şu an kullandığım sistem i7 7700HQ, GTX1050 ve 16 GB RAM'den oluşmakta. Ayrıca oynarken işlemcinin 1. çekirdeği %98-100'ler kullanılıyor, diğerleri normal düzeylerde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Başka bir sorunda şu o sıcaklık değeri saniyelik yani bir anda 80 dereceye fırlayı hemen ardından 70' lere iniyor ayrıca 30dk boyunca oyyunu oynanama rağmen leptop bir kere bile fan açmadı çünkü sıcaklık 80 derceler fırlamadı. Evet böyle bir sorununla karşılaşıp çözmüş birileri varsa daha iyi.
Biraz geç oldu ama :)

Sakın internetten gördüğünüz CPU0' kapat diğerleri açık kalsın vb. şeyleri denemeyin.

Sorununuzun çözümü çok basit. BIOS ayarlarınızdan Intel Turbo Boost ayarını kapatmanız gerekiyor. Turbo Boost, gücün tek çekirdekte yoğunlaşmasına yol açıyor. Bu da çok fazla AI içeren oyunlarda size zor anlar yaşatır, işlemcinize yük biner. 500 arabalık trafiği tek şeritli yoldan mı, dört şeritli yoldan mı götürmek kolaydır? Turbo boost tek çekirdeğe yoğunlaşıyor, dolayısıyla aşırı ısınmaya yol açıyor. Hyper Thread dahil hepsi açık kalsın, sadece Turbo Boost'u kapatın. Böylece, i7 7500U gibi güçsüz bir işlemcide bile 60fps' yi zorlayabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı