NGFF SSD nedir?

OuzKaan

Kilopat
Daha fazla  
Lenovo Y510P modelli laptopta SSD yuvası olarak resimdeki şekilde var fakat sanırım buna NGFF deniyormuş ve çok da kolay bulunmuyormuş ki ben de bulamadım haliyle. Bulduklarımdan ise emin olamadım sanki kasadaki slot ile SSD üstündeki slot uyuşmayacakmış gibi geliyor. Bilenler vardır elbet diye sormadan iş yapmayayım dedim. Bu arada idareten bir SSD söylemiştim SATA 3 fakat bunu da mecburen HDD yerine takıp depolamamı da Frisby'nin muhteşem Docking Station'ı ile halledeceğim. Tabi NGFF bir SSD bulana kadar inşallah.

ssd.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
NGFF M.2 standardının ilk adıdır. NGFF slota özel bir NGFF uyumlu SSD falan almak zorunda değilsiniz. Bu ürünü alabilirsiniz.

Transcend MTS400S 128GB 22x42mm M.2 Ultrabook SSD TS128GMTS400S

Cevaplar için çok teşekkür ederim fakat kafamda bazı soru işaretleri var. Şimdi siz diyorsunuz ki NGFF olmak zorunda değil herhangi bir 2242 tip SSD alabilirsin diyorsunuz. İlk olarak şunu sorup teyit etmek istiyorum. Verdiğiniz linkteki modellerdeki giriş dişleri midir ne deniyorsa :D onlar pek de uyuyormuş gibi gözükmüyor. Uymasa vermezdiniz biliyorum fakat sormadan rahat edemezdim çünkü sanki takınca SSD üstündeki bir taraftaki diş dışarıda kalacakmış gibi gözüküyor.
Diğer bir sorum ise bu SSD lerin kısa versiyonu var mıdır? Çünkü resimde de göründüğü gibi SSD slotu kare bir alanda ve çok da uzun gözükmüyor. Takabilir miyim bunu o slota?
Bir de şu linkteki ürünler uyumlu mudur onu merak ettim:

Wd 250gb Blue Series M.2 Ssd Wds250g1b0b - n11.com

sanırım üstteki uyumlu, fakat bu sanırım laptop pci slotuna sahip olmadığı için uymaz sanırım?

Wd Black 256 Gb M2 Pcıe Gen3 Ssd 2050/700 (wds256g1x0c) - n11.com

Bir de muhtemelen NVMe de çalışmayacaktır çünkü onun için de destek yok diye biliyorum fakat dişleri göstermek amaçlı bunu da atayım dedim. Attığım resimdeki slota bu daha uygun değil mi ?

Samsung 960 Evo Nvme 250gb 3200mb-1500mb/s M.2 Pcı Ssd Mz-v6e250b - n11.com

Biraz uğraştırdım fakat kusura bakmayın lütfen yanlış iş yapmak istemiyorum.

Biraz geç fark ettim hem slotun uyduğunu hem de 42mm attığınızı. Benim attıklarım 80mm olduğu için uymazmış yalnızca 42mm bakacağım anladığım kadarıyla. Yalnız sanırım tek sıkıntı ürünü satın alması çünkü anladığım kadarıyla Türkiye'de satılmıyor ve yurt dışından getirmekte bir ton kargo ücreti sanırım ?

Son düzenleme:
Transcend MTS400S B+M key slotlara uyumlu SATA arabirimini kullanan bir SSD'dir. Mevcut M.2 slotunuza uyumlu. 22x42'den fazla boyutta bir SSD oraya takamazsınız. Attığınız linkteki ürünler uyumsuz.

Ürünün 250 GB versiyonunu sipariş ettim. 11 Mart'ta stokta olurmuş. Gelsin de inşallah sorunsuz takarım. Teşekkürler içimi rahatlattınız :)

Transcend MTS400S B+M key slotlara uyumlu SATA arabirimini kullanan bir SSD'dir. Mevcut M.2 slotunuza uyumlu. 22x42'den fazla boyutta bir SSD oraya takamazsınız. Attığınız linkteki ürünler uyumsuz.
Ya çok özür dileyerek tekrardan rahatsız ediyorum ama kusuruma bakmayın lütfen sorun çıksın istemiyorum. 1 tane yanlış SSD sipariş ettim 1 kere de mecburiyetten sata 3 ssd söyledim en son çare olarak hdd yerine takarım diye.
https://www.amazon.de/Transcend-MTS...2mm&language=tr_TR&qid=1520593362&sr=8-2&th=1

Bu ürünü Amazon.de 'den sipariş ettim muhtemelen Amazon.de olduğu için sorun çıkmaz ama yine de teyit etmek istedim. Bir de ürün stokta yoktu 11 Mart tarihinde stoklara girer yazıyordu bende erkenden sipariş ettim kredi kartı ile de ödemeyi yaptım adres de ekledim ama aklıma takıldı şimdi ürün stoklara girince bana gönderecekler mi yoksa 11 Mart tarihinde girip herhangi bir onay vermem siparişi tekrardan vermem gibi bir durum mu var onu merak ettim. Ben yine her halükarda kontrol edeceğim ara ara ama sormak istedim. Bir de sipariş ettiğim ürünün başkaları tarafından alınma durumu olmaz sanırım? Sonuçta ödemesini yaptım bir şekilde temin ederler ürünü değil mi ? Çok sık boğaz ettim kusuruma bakmayın lütfen tekrardan :D

Ssd yi ne yaptınız kullanabiliyor musunuz ? Bende de aynı laptop var ve ssd almak istiyorum fakat ona uygun ssd bulamadım hiçbir yerde.
https://www.amazon.com/gp/product/B075P1JSGL/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&psc=1 zamanında neden amazon.de sitesinden sipariş vermişim bilmiyorum fakat sipariş geçmişimde aldığım SSD amazon.com üzerinden gözüküyor. Yanlışlık olmasın diye paylaşıyorum linki, yine de ürün stokta gözükmüyor. Bu ürünü sipariş edip kullandım sorunsuz. Hala da kullanıyorum. Hatta yeni sistem topladım ve masaüstü bilgisayarımın anakartında da hala bu ürünü kullanıyorum.

https://www.amazon.com/gp/product/B075P1JSGL/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o01_s00?ie=UTF8&psc=1 zamanında neden amazon.de sitesinden sipariş vermişim bilmiyorum fakat sipariş geçmişimde aldığım SSD amazon.com üzerinden gözüküyor. Yanlışlık olmasın diye paylaşıyorum linki, yine de ürün stokta gözükmüyor. Bu ürünü sipariş edip kullandım sorunsuz. Hala da kullanıyorum. Hatta yeni sistem topladım ve masaüstü bilgisayarımın anakartında da hala bu ürünü kullanıyorum.
Yeni modeli çıkmış bunu buldum https://a.co/d/gDanvX3 fakat gümrükle kargoyla falan 60 dolar yapıyor. Türkiye'de bulunmaz herhalde. Bu yüzden 1100 tl vermektense hdd yi çıkartıp ssd almak daha mantıklı geldi.

Geri
Yukarı