Ni-CD ve Nİ-MH pil farkları nedir?

Nahri

Kilopat
Makaleler
1
Uzaktan kumandalı aracımın pilini yükselteceğim fakat eski pilin Ni-CD olduğunu gördüm. İnternetten araştırdığım kadarıyla Ni-CD piller Ni-MH pillere göre daha güçlüymüş Ni-MH piller zora geldiği zaman akımı kesebiliyormuş. Normalde 6 adet 1.2V 2500 mAh Ni-CD endüstriyel pili seri puntolayıp yapacaktım ama bu modeller AA boyutundan daha büyük, araca sığmıyor. İstediğim özelliklere sahip tek pil Ni-MH olarak var ama performans düşüşü olabilir diye tercih etmek istemiyorum. Ni-CD pil yerine Ni-MH pillerden oluşan bir batarya yapsam performans düşüşü yaşar mıyım yoksa öyle aman aman bir fark olmaz mı?

Şarjlı pille çalışan matkaplar gibi aşırı deşarj işlemiyle bu batarya kullanılmayacak ve sadece normal deşarjlarla kullanılacak ise (Ni-MH piller aşırı deşarjlara Ni-Cd piller gibi uygun değildir, aşırı deşarj akımları alınamaz) çok büyük bir fark olmaz, 7.2 voltluk seri pilli Ni-MH batarya Ni-Cd şarjlı piller yerine kullanılabilir. Çünkü pil şarj olma ve normal kutup başı voltajı Nİ-MH için de 1.2 volttur, Ni-Cd şarjlı pillerde olduğu gibi. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı