Nietzsche okurken çoğu şeyi anlamamak

oblomovv

Decapat
Makaleler
1
Schopenhauer okurken anlıyorum mesela ama Nietzsche zorluyor, bilerek yapıyor galiba.
3-4 sayfa bir şey anlamıyorum ama sonraki sayfada küçük bir cümlede öyle bir şey söylüyor ki işte bu diyorsun ve o anlamadığın sayfaların hepsini telafi ediyor resmen. Bu yüzden Nietzsche okurken kafam şişiyor ama o küçük sihirli cümleyi görene kadar da okumaya devam ediyorum.

Ecce Homo okudum en son. Kitaplarını anlattığı bir eser. Kitabın %70'inden hiçbir şey anlamadım.

Bir de benim kafam susmuyor ve dikkat problemim, odak sorunum var. Bir şey okurken kafamdan başka bir şey düşünüyorum ve aynı anda hem o düşünceyi engellemeye çalışıp hem de felsefe okumak zorluyor.

Ben bu kulaklara göre ağız değilim diyordu galiba o kulaklardan biri benim üst insan olamadım😖😖😖

Son düzenleme:
3-4 sayfa bir şey anlamıyorum ama sonraki sayfada küçük bir cümlede öyle bir şey söylüyor ki işte bu diyorsun ve o anlamadığın sayfaların hepsini telafi ediyor resmen. Bu yüzden Nietzsche okurken kafam şişiyor ama o küçük sihirli cümleyi görene kadar da okumaya devam ediyorum.

Ecce Homo okudum en son. Kitaplarını anlattığı bir eser. Kitabın %70'inden hiçbir şey anlamadım.

Bir de benim kafam susmuyor ve dikkat problemim, odak sorunum var. Bir şey okurken kafamdan başka bir şey düşünüyorum ve aynı anda hem o düşünceyi engellemeye çalışıp hem de felsefe okumak zorluyor.

Ben bu kulaklara göre ağız değilim diyordu galiba o kulaklardan biri benim üst insan olamadım
Okumak icin okuyorsan anlamaman cok normaldir. Acikcasi ben Nietzche'nin hicbir kitabini (yakin zamanda boyle buyurdu zerdustu siparis ettim) okumadim ama az bucuk bir bilgim var kendisi ve kitaplari hakkinda.

Nietzsche, mecazi konusuyor. Mesela cekicle felsefe yapmaktan bahsediyordu, cekicle felsefe nasil yapilir? Bunu dusunmen gerekir. Nietzsche anlaman icin biraz anlama olarak yogrulman gerekiyor. Bu da zamanla olunacak bir sey tabii. Nietzsche vermek istedigi mesaji sanatsal ve imgesel anlatmaya calisir, normal bir okuyucuya gore basta anlamaman normal.

Sosyal medyada fazla dolasmayin. Sosyal medyada dolasinca kafanizda bir suru ilgilenecek konu, dusunecek konu cikiyor ve kafanizi sisiriyor. Gerekirse Instagram, Twitter silin.

Derin calismayi ogrenmen gerekiyor...

Bu arada ust insan olmak apayri bir sey. Ust insanin kendisine ozel degerleri vardir, kimseye bagli degildir.

Bu arada yasin kac? Daha once ne kadar felsefe ile zaman gecirdin?

Nietszche’nin tarzı budur zaten. Bazen tek satırda anlatmak istediğini 5 sayfada, 5 sayfada anlatmak istediğini bir anda tek satırda anlatır. Zamanla alışırsınız bu olaya.

Nietszche’nin anlaşılması zor kitapları fikrimce Tragedya’nın Doğuşu ile Böyle Buyurdu Zerdüşttür.

Birçok filozofun foyasını ortaya çıkardığı için. Öz olduğu için seviyorum onu ayrıca. Gerçeklere sevinçle sarıldığı için.
Başlarda cesur takılıyor ama ama sonradan aklını kaybettiğini de biliyorsunuzdur. Onca aklı başında felsefe ile ilgilenmis adam varken analitik felsefe mantık matematik bilim felsefesi dil felsefesi ile kafa patlatıp uğraşanlar varken genelde ölüm hakkında konuşanlar din ve ahlak felsefesi takılanlar öne çıkıyor.

Okumak icin okuyorsan anlamaman cok normaldir. Açıkçası ben Nietzche'nin hiçbir kitabini (yakin zamanda boyle buyurdu zerdustu sipariş ettim) okumadim ama az bucuk bir bilgim var kendisi ve kitaplari hakkinda.

Nietzsche, mecazi konusuyor. Mesela cekicle felsefe yapmaktan bahsediyordu, cekicle felsefe nasıl yapilir? Bunu dusunmen gerekir. Nietzsche anlaman icin biraz anlama olarak yogrulman gerekiyor. Bu da zamanla olunacak bir şey tabii. Nietzsche vermek istedigi mesaji sanatsal ve imgesel anlatmaya calisir, normal bir okuyucuya gore basta anlamaman normal.

Sosyal medyada fazla dolasmayin. Sosyal medyada dolasinca kafanizda bir suru ilgilenecek konu, dusunecek konu cikiyor ve kafanizi sisiriyor. Gerekirse Instagram, Twitter silin.

Derin calismayi ogrenmen gerekiyor...

Bu arada ust insan olmak apayri bir şey. Ust insanin kendisine ozel degerleri vardir, kimseye bagli degildir.

Bu arada yasin kac? Daha once ne kadar felsefe ile zaman gecirdin?

Böyle buyurdu zerdüşt bende de vardı biraz okuduktan sonra daha sonra okumak için rafa kaldırdım. Çünkü çok fazla mecazi ifade var ve anlaması biraz güç bir dil ile yazılmış. Bu kitabı her cümleyi tek tek düşünerek ve beğendiğim kısımları çizip üstüne not alarak daha sonra okumayı düşünüyorum.

Geri
Yukarı