Nitro AN515-43 bilgisayarı açtığım vakit kasmaya başladı

Bertan Özdemir

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Grafik Tasarımcı
Herkese selam, bugün bilgisayarımın başına oturdum ve bilgisayarımı açtım, açılırken bir anormallik sezdim. Kasarak açılıyordu ve hiç böyle yapmazdı, yeni almıştım bilgisayarımı, ocağın birinci gününde. Bu sorun olduğunda bilgisayarımı yeniden başlattım ve yine de düzelmedi, bana yardım edebilecek olan var mı? Şu anda ne yapacağımı bilmiyorum, saygılar.

1590347417777.png

1590347462912.png

1590347517079.png

1590347576659.png

1590347630722.png

DxDiag'da çıkan soruna "evet" dedim.

Dosya Ekleri

• 1590347376637.png
    1590347376637.png
    16,1 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleyen: Moderatör:
CPU çok az çalışıyor ondan kasıyor olabilir mi? 0.39 GHz çok az onu işlemci güç yönetiminden yükseltin (en yüksek ve en az işlemci durumu) onun dışında DxDiag'ın uyarısı ise bir aygıt yerinden oynamış olabilir son günlerde PC hasar aldımı veya donanımsal bir arıza oldu mu sıvı teması vs. olmadıysa sıkıntı yok. Ondan değildir büyük ihtimal ondan değilse en son Driver güncellemesi yaptınız mı?

CPU çok az çalışıyor ondan kasıyor olabilir mi? 0.39 GHz çok az onu işlemci güç yönetiminden yükseltin (en yüksek ve en az işlemci durumu) onun dışında DxDiag'ın uyarısı ise bir aygıt yerinden oynamış olabilir son günlerde PC hasar aldımı veya donanımsal bir arıza oldu mu sıvı teması vs. olmadıysa sıkıntı yok. Ondan değildir büyük ihtimal ondan değilse en son Driver güncellemesi yaptınız mı?

Katılıyorum size.

Ya da şuda olabilir RAM'ın 2 gbını AMD kullanıyor sanırım DxDiag'da RAM eksik gibi sistem bilgisinde eksiklik var diyor gibi bir şey ama olmayadabilir emin değilim.

Öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim @ntrs87 ve @SSTİ :) / hiçbir şekilde bir zarar görmemiştir bilgisayarım fakat çalışır durumda iken taşımıştım bugün soğutunun üstünde hiçbir şekilde haraket ettirmeden yani zarar görecek şekilde haraket ettirmeden taşımadım ve şöyle bir garip olay oldu benim işlemcim temel hızı 2.10 Ghz ve işlemci şarjda değilken 0,40 oluyordu şarja taktığım vakit 3,24 / 2,84 / 1,91 olarak değişiyor ve bu bana hiç normal gelmiyor daha önce hiç bakmamıştım kaç Ghz ile çalışıyor diye keşke baksaydım :/ ve işlemci sıcaklığım 40 derece ve bilgisayar şarjda bence normal değil anlamıyorum suanda bilgisayarımı sıfırlayacağım sonuçları sizinle paylaşırım, teşekkürler. / Dipnot: Bilgisayarı alırken işlemci hızı 2.70 olarak yazıyordu ama geldiğinde 2.10 olarak gözüktü,ocak ayının başında aldım bilgisayarımı.
1590352915572.png

Ve evet bu arada sistem güncel

Son düzenleme:
Öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim @ntrs87 ve @SSTİ :) / hiçbir şekilde bir zarar görmemiştir bilgisayarım fakat çalışır durumda iken taşımıştım bugün soğutunun üstünde hiçbir şekilde hareket ettirmeden yani zarar görecek şekilde hareket ettirmeden taşımadım ve şöyle bir garip olay oldu benim işlemcim temel hızı 2.10 GHz ve işlemci şarjda değilken 0, 40 oluyordu şarja taktığım vakit 3, 24 / 2, 84 / 1, 91 olarak değişiyor ve bu bana hiç normal gelmiyor daha önce hiç bakmamıştım kaç GHz ile çalışıyor diye keşke baksaydım :/ ve işlemci sıcaklığım 40 derece ve bilgisayar şarjda bence normal değil anlamıyorum şu anda bilgisayarımı sıfırlayacağım sonuçları sizinle paylaşırım, teşekkürler. / Dipnot: Bilgisayarı alırken işlemci hızı 2.70 olarak yazıyordu ama geldiğinde 2.10 olarak gözüktü, Ocak ayının başında aldım bilgisayarımı.
Eki Görüntüle 572620
Ve evet bu arada sistem güncel.

O zaman güç seçeneklerinden yüksek performansa alıp oradan gelişmiş güç seçenekleri-işlemci güç yönetimi-şarjda takılı iken veya prizde iken en düşük ve en yükseği yükseltin. Şimdi kaç mesela?

Dedikleriniz... Yani yüksek performans ayarlarında idi benim bilgisayarım ve ona rağmen böyle bir hata ile karşı karşıya idim. Bilgisayarımı sıfırladım ve birkaç ayar yaptım şuanda sanki düzeldi gibi alt tarafta fotoğraf paylaştım yorumlarınızı bekliyorum. İçimde hala bir kuşku var / Dipnot: Laptop şarja takılıdır. / Nitro sense uygulamasından sıcaklık ve sarı renkle yazılmış olan kullanım sanırsam o önceleri sıkıntısız kullanırken kontrol ettiğim zaman da bu şekilde olurdu nitro sense ayarı kırmızı yazılı sıcaklık sarı yazan kullanımdır sanırsam önceleride böyleydi sanırsam suanda normal tabi ocak ayından beri içini açmıyorum gerek termal macun olsun gerek fanda biriken birazcık tozlar olsun sıcaklık boştayken 40 oluyor haliyle bence normalleşti fakat içimde kuşku var sizce nasıl ?
1590361235057.png
1590361297931.png

Benim şuanda canımı sıkan şey sadece görev yöneticisindeki sağ tarafta yazan "Temel Hız" yazısı "2.10" iken benim işlemci hızım 2.39 falan oluyor bir sıkıntı çıkar mı ? teşekkürler.
Bu arada şarjdayken oluyor bu dediğim şey yani temel hızın yukarısında olması şarjda değilken şu şekildedir:
1590361773842.png

Tabi bu değişim gösteriyor bağzen kullanım %7 oluyor hız 1.80 oluyor değişiyor.

Son düzenleme:
Dedikleriniz... Yani yüksek performans ayarlarında idi benim bilgisayarım ve ona rağmen böyle bir hata ile karşı karşıya idim. Bilgisayarımı sıfırladım ve birkaç ayar yaptım şu anda sanki düzeldi gibi alt tarafta fotoğraf paylaştım yorumlarınızı bekliyorum. İçimde hala bir kuşku var / dipnot: Laptop şarja takılıdır. / Nitro sense uygulamasından sıcaklık ve sarı renkle yazılmış olan kullanım sanırsam o önceleri sıkıntısız kullanırken kontrol ettiğim zaman da bu şekilde olurdu Nitro sense ayarı kırmızı yazılı sıcaklık sarı yazan kullanımdır sanırsam önceleri de böyleydi sanırsam şu anda normal tabii ocak ayından beri içini açmıyorum gerek termal macun olsun gerek fanda biriken birazcık tozlar olsun sıcaklık boştayken 40 oluyor haliyle bence normalleşti fakat içimde kuşku var sizce nasıl?
Eki Görüntüle 572757Eki Görüntüle 572759
Benim şu anda canımı sıkan şey sadece görev yöneticisindeki sağ tarafta yazan "temel hız" yazısı "2.10" iken benim işlemci hızım 2.39 falan oluyor bir sıkıntı çıkar mı? Teşekkürler.
Bu arada şarjdayken oluyor bu dediğim şey yani temel hızın yukarısında olması şarjda değilken şu şekildedir:
Eki Görüntüle 572761
Tabi bu değişim gösteriyor bağzen kullanım %7 oluyor hız 1.80 oluyor değişiyor.

Önemli değil sıkıntı yok ama oyun oynarken FPS düşmesi olur işlemci hızını sürekli değiştirdiğinden droplar olur yani sabit olması lazım işlemci güç yönetiminden yüz yapın hepsini en az ve en yüksek pilde prizde.

@ntrs87 / Bilgisayarı sıfırlamadan önce bakamadım fakat sıfırladıktan sonra yani şuanda bir göz attım dediğinize ve ayarlar bu şekilde / kullanım bağzen %20 küsürlere falan çıkıyor bu da normal midir ?
1590397435703.png
1590397588022.png

Birde rica etsem siz de görev yönetici kısmınızı atabilir misiniz işlemci hızı ve kullanım bir göz atsam ? ideal hız ne kadar olmalı ?
Tabi attığım fotoğrafta 1,50 Ghz denk gelmiş o değişiyor hep 1,80 oluyor 2 küsür oluyor 1,35-1,30 gibi değişiyor benim gözlemlememe göre

Son düzenleme:
@ntrs87 / bilgisayarı sıfırlamadan önce bakamadım fakat sıfırladıktan sonra yani şu anda bir göz attım dediğinize ve ayarlar bu şekilde / kullanım bağzen %20 küsürlere falan çıkıyor bu da normal midir?
Eki Görüntüle 572912Eki Görüntüle 572919
Bir de rica etsem siz de görev yönetici kısmınızı atabilir misiniz işlemci hızı ve kullanım bir göz atsam? İdeal hız ne kadar olmalı?
Tabi attığım fotoğrafta 1, 50 GHz denk gelmiş o değişiyor hep 1, 80 oluyor 2 küsur oluyor 1, 35-1, 30 gibi değişiyor benim gözlemlememe göre.

Hepsini 100 yapın benim 3.09 GHz'de çalışıyor Turbo yani. Ama ısınabilir fakat böyle daha iyi. Sizde 0 yüzde 5'i 80 veya 100 yapın.

Geri
Yukarı