No Bootable Device Uyarısı

ethemgoc

Hectopat
Laptop'u yeni aldım bugün elime geldi ve aldıktan sonra FreeDOS olduğu için Windows 10 yüklemeye karar verdim. Rufus ile Windows 10'u USB'ye atıp yüklemeye başladım. Bir hata verip duruyordu(bu diske yüklenemez MBR vs. vs diye tam hatırlamııyorum) ben de bu hatayı düzeltmek için internete baktım ve gösterdiği şeyi denedim. Gösterdiği kısımda Windows yükleme ekranında CMD'yi açıp list disk kısmından diski seçip clear komutuyla temizleyip convert GPT yapmamı söylüyordu ve yaptım fakat başka bir hata vermeye başladı bu sefer bu konuma yüklenemez vs. demeye başladı. Ben de bilgisayarı tamamen kapatıp açmayı denemek istedim, fakat kapattıktan sonra durmadan no bootable device -- insert Boot disk and press any Key hatasını alıp duruyorum. Yaklaşık 2 saattir araştırıyorum her yerde legacy Support'u kapat deniliyor fakat bunu yaptığım zaman Boot device not found diyor ve bunun çözümü olarak da legacy Support'u açmam söyleniyor. Ne yapacağım hakkında hiçbir fikrim yok. Yardıma ihtiyacım var. Nasıl düzeltirim bilen var mı?
Eğer yardım edebilecek varsa BIOS ekranının fotoğrafını atabilirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Baştan başlayalım. RUFUS ile oluşturacağınız disk UEFİ olmalı (Laptopun destek verdiğini varsayıyorum)
Akabinden BİOS menüden BOOT seçeneğinin altından Legacy and UEFİ seçiniz.
Diskinizi GPT biçimlendirmeyi tamamladıysanız. Kuruluma başlayınız. Kurulum esnasından herhangi bir hata alırsanız yazınız mudehele etmeye çalışalım.
NOT; Disk bozuksa nasıl GPT'ye çevirdiniz acaba diye sorarlar :) Sizin sorununuz, sistemin nasıl başlayacağını BİOS'un anlayamamasıdır. Dediklerimi yapın anlasın.
Garantiye vermek tabii en temizi fakat bu cumartesi okula gidiyorum. O yüzden 20 25 günümü verecek bir durumda değilim. Ekstra olarak dediğim gibi Laptop elime daha yeni geçti sert bırakmışlığım bile yok. Yok mu başka bir çözümü bu olayın 🙁

Garantiye vermek tabii en temizi fakat bu cumartesi okula gidiyorum. O yüzden 20 25 günümü verecek bir durumda değilim. Ekstra olarak dediğim gibi Laptop elime daha yeni geçti sert bırakmışlığım bile yok. Yok mu başka bir çözümü bu olayın 🙁
Var, git bir tane 2.el 40-50 lira 2.5 HDD al kutuyla bağlan Windows'u ona kur.

Baştan başlayalım. RUFUS ile oluşturacağınız disk UEFİ olmalı (Laptopun destek verdiğini varsayıyorum)
Diskinizi GPT biçimlendirmeyi tamamladıysanız. Kuruluma başlayınız. Kurulum esnasından herhangi bir hata alırsanız yazınız mudehele etmeye çalışalım.
NOT; Disk bozuksa nasıl GPT'ye çevirdiniz acaba diye sorarlar :) Sizin sorununuz, sistemin nasıl başlayacağını BİOS'un anlayamamasıdır. Dediklerimi yapın anlasın.

Çözüm
Sanırsam desteklemiyor kendi masaüstü bilgisayarıma Windows'u yüklerken UEFI olarak yüklediğim için laptop için de aynısını denedim fakat sıkıntı çıkardı. RUFUS ile oluşturduğum USB Belleğini UEFI değil de MBR olarak tekrar kurduğum zaman takıp bilgisayarı çalıştırmayı başardım şuan Windows yüklenmek üzere birazdan sıkıntı olup olmadığını yazacağım. Yardım için teşekkür ederim 😊
NOT : Ayrıca ekleme olarak şunu söyleyeyim daha önceden UEFI kurulum denediğim için Disk MBR kurulumu da kabul etmedi CMD ile diski tamamen sıfırlayıp convert MBR yaptım ve yenilediğimde Windows kurulumuna başlayabildim.

Mantık yürüterek cevap üretebilmeniz ne güzel.
Hemen "disk bozuk" postu kasanlar için güzel bir örnek oldu. Tebrikler.
Teşekkür ederim hem güzel cevabınız hem de yardımınız için 😁
Belki bu sorunu yaşayan olursa diye yazıyorum bu kısmı da, eğer FreeDOS bir bilgisayarda bu hatayı aldıysanız iki türlü kurulum tipini de denemenizi öneriyorum. Yaklaşık 3 4 saat boyunca HDD bozuk cevabından başka hiçbir cevap bulamadım ve uğraşıyordum. Şuan Windows'u yükleyip bilgisayarı açtım ayarlarını yapıyorum. Sorun çözülmüştür 👍

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı