Noctua NH-C14 Fan Hızı

külemez

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Merhaba Noctua NH-C14 işlemci soğutucusunun fanı smart modda olduğu halde sürekli 1200 RPM dönüyor. Fan soketi 3 pin. Fakat diğer kasa fanları da 3 pin olduğu halde onları arayüzden ayarlayabiliyorum. Sizce bunun sebebi nedir?

Bir de soldaki CPU frequency bölümünde neden 3.8 Ghz görünüyor? İşlemcim overclock edilemiyor ve 3.4 Ghz ile çalışıyor.

5ooVqD.png

Yaptığım bir dizi araştırma sonucunda MSI Z97 Gaming 5 anakartındaki CPU_FAN pinlerinin PWM dışında voltaj düşürerek hız ayarlama desteği bulunmadığını öğrenmiş bulunmaktayım. Fakat sistem fanlarının takıldığı pinler otomatik voltaj düşürerek devir ayarlama desteği sunuyor.

Ben de sorunumu Noctua fanlarımı söküp yerine PWM olan Thermalright'ın TY-140 modelini takarak çözmüş bulunmaktayım. Şuan bu fanlar ortalama 600 RPM ile işlemcimi soğutmakta.

Uzun lafın kısası MSI Z97 Gaming 5 anakartınız varsa ve harici soğutma sağlamak istiyorsanız PWM fanlı bir model tercih etmenizde fayda var . Aksi takdirde fanlarınız benimkiler gibi son hızda dönecektir.

PWM olmayan Noctua fanımı ise ön kısma taktım ve şuan SYS_FAN olarak kontrolü düzgün bir şekilde sağlanabilmekte.

Moderatöre Not: Başlığa çözüldü yazmayı bulamadığımdan dolayı değiştiremedim bilginize.

10850433_10205126458498119_899119537_n.jpg

Noctua NH-C14 'ün kutusundan 750 mhz- 900mhz- 1200 mhz devirler için 3 ayrı kablo çıkıyor. 600 mhz kabloyu taksaydın Noctua'nın güzelim fan'ı boşa çıkmazdı.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    68,3 KB · Görüntüleme: 416
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı