Normal Kullanımdayken Sistemin Donup Kalması

Ali Rıza09

Kilopat
Makaleler
9
Yer
Isparta
Bugün Sosyal'de geziniyordum Twitch'e giriyim dedim işte bakıyım adam akıllı biri var mı açtım izliyorum yan sekmeden başka bir foruma giricektim bilgisayar dondu. Arka planda halen konuşma sesi geliyordu tuş tepkimelerini de alıyordu sesi geliyordu ama ekran donuk, fare imleci hareket etmiyor ve yaptıklarım ekrana yansımıyordu. Anakarttaki LED ekrandan herhangi bir hata kodu yoktu işlemci sıcaklığını gösteriyordu. Mecburen kasa üzerinden reset tuşuna bastım. Olay Görüntüleyicisi'nden baktığım kadarıyla o vakit olduğu zaman diliminde ''nvlddmkm görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve başarıyla bu durumdan kurtuldu'' yazıyordu. Aynı sorun 2 ay önce de olmuştu ve yine aynı durumda boştayken olmuştu. Acaba Zotac FireStorm ile MSI Afterburner çakışıyor olabilir mi? Oyunlarda kesinlikle donma, takılma ve kilitlenme vb problem yaşamadım.
Bu durum için endişe duymalı mıyım? Yoksa es mi geçmeliyim?
AIDA64 HTML Raporu
Sistem:
Ryzen 5 1600X
Biostar X370GT7
Patriot Viper Steel 2x8 3200MHz CL16 (aktif olarak 2933MHz'de çalışıyor dual channel)
Zotac GTX 1660 6GB AMP!
Crucial BX500 240GB SSD
WD Blue 1TB HDD
CM MasterWatt 650 80+ Bronze Yarı Modüler

Denediklerim:
Ekran kartı sürücüsünü DDU ile kaldırıp en yeni sürümünü kurdum.
BIOS zaten günceldi.
Chipset zaten günceldi.
Ramleride Memtest86 ile 3 buçuk saat civarı test ettim tertemiz çıktı.
Sistemi Aida64 ile 1 saat stress testi yaptım sıcaklıklar çok güzel ve kapanma, reset veya kilitlenme yaşamadım.
Ekran kartını yarım saat Furmark ile test ettim herhangi bir problem ile karşılaşmadım ve alması gereken puanı aldı.
Superposition Benchmark ile ekran kartını teste soktum ve 3064 puan aldı.

Windows 10 1903 UEFI temiz kurulumu SSD geldiğinde yapmıştım 1 hafta oldu olmadı bile ve orijinal.
404289

Son düzenleme:
Son düzenleme:
Aynı durumun benzerini bende yaşadım. Boştayken donma, oyunlarda donma ve mavi ekran hataları. Donanımsal olarak tüm parçaları test ettikten sonra yazılımsal olarak baktık. MSI Afterburner programının benim sistemimde hataya sebep olduğunu buldular. Programı kaldırdıktan sonra bir daha sorun yaşamadım.

Aynı durumun benzerini bende yaşadım. Boştayken donma, oyunlarda donma ve mavi ekran hataları. Donanımsal olarak tüm parçaları test ettikten sonra yazılımsal olarak baktık. MSI Afterburner programının benim sistemimde hataya sebep olduğunu buldular. Programı kaldırdıktan sonra bir daha sorun yaşamadım.
Oyunlarda donma ve mavi ekran hataları bir kere bile yaşamadım Olay Görüntüleyicisi'nden baktığımda ''nvlddmkm görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve başarıyla bu durumdan kurtuldu'' yine 2 ay önce ve boşta iken yaşadım. Bunu da deniycem. 👍

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı