Notebook Soğutucu Tavsiyesi

SkyLinee

Hectopat
Arkadaşlar ben notebook için soğutucu almak istiyorum. Fakat alacağım marka/modelleri ayırt edemiyorum... Alacağım soğutucunun devrinin 700 - 1000RPM arası olmasını istemekteyim. Model kullanıcılarının tavsiyelerini istemekteyim. Notebook'un soğutucuları çalışıyor fakat oyun açıldıktan dakikalar sonra soğutucu ses çıkarmaya başlıyor. Temizlendikten sonra düzelir mi yoksa hala aynı seste çalışmaya devam eder mi? Evdeki olanaklar ile fan temizliği yapılabilir mi? Bir bilgisayarcıda ne kadara mal olur?

Not: 2 yıllık bilgisayar temizlik yapılmamıştır. Alacağım soğutucu; Piranha Icer R Type.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sessiz ve güçlü 22 santimetre çapında fan ile Zalman ZM-NC11 modeli 160 TL www.vatanbilgisayar.com: Zalman Zm-Nc11 12"-17" Notebook Soğutucu 220Mm Fan- (Siyah) - Vatan Bilgisayar
CM'nin Notepal Infinite Evo Modeli çift fan, USB çoklayıcı, fan hız ayarı ve farklı tasarım 160 TL www.vatanbilgisayar.com: Cooler Master Notepal infinite Evo 12" - 17" Notebook Soğutucu (3 Port Usb) - Vatan Bilgisayar
Çok daha uygun fiyatlı kocaman tek fanlı CM Notepal 60 TL www.vatanbilgisayar.com: Cooler Master R9-Nbc-Cmc3-Gp Notepal Notebook Soğutucu Stand - Vatan Bilgisayar
200 MM Zalman Alüminyum soğutucu 136 TL www.vatanbilgisayar.com: Zalman Zm-Ns2000 17'' Notebook Soğutucu Stand 200Mm Fan- (Siyah) - Vatan Bilgisayar
Xigmatek Talisman kocaman tek fan 38 TL www.vatanbilgisayar.com: Xigmatek Talisman 12" - 15" Notebook Soğutucu (2 Port Usb) - Vatan Bilgisayar
Xigmatek Talisman benzeri Frisby FNC 50 AC TL'lik soğutucu çok eski incelememiz, hala çalışıyor, fan hafif de olsa ses yapıyor Video İnceleme: Frisby FNC-50AP Laptop Soğutucu | Technopat Sosyal

Özetle 20-40 TL civarındaki soğutucular ses yapıyor ancak 3-10 derece soğutabiliyor duruma göre. 160-200 TL'lik kontrollü, büyük ya da çift fanlı, alüminyum kasalı modeller, Zalman ve Cooler Master soğutucular çok etkili. Ancak fiyatları ortada. Özellikle Zalman'ın NS2000 modelini kullanan ve memnun olan pek çok dizüstü bilgisayar kullanıcısı var.

Sessizlik senin için önemliyse 40 TL bütçe ile Xigmatek Talisman daha iyi bir tercih olacaktır. Daha önce kasası yamulduğu için Xigmatek'e de çok iyi bakmıyorum ancak Piranha gibi alternatiflerden daha iyidir.

Son olarak soğutucu almadan önce elektrik süpürgesiyle fanların tozunu çekerek temizlemeni tavsiye ederim. Kuru bir diş fırçasıyla kibarca fırçalayabilirsin aralıkları.

Yardımcı olduğunuz için teşekkür ediyorum. @Emir Öztürk @Ali Güngör
Laptop fan temizliği yapılan video, videolar mevcut mudur? @Ali Güngör ilk defa yapacağım için yardımcı olabileceğini düşünüyorum..Baktığım videolar da bulamadım.Benim kaçırdığım video olabilir var ise link olarak yönlendirebilir misiniz?
Not;(Lise Bilgisayar teknik servisi bölümü mezunuyum.Laptop temizleme yapmadığım için bilgim yok :) )

Ben Dell İnspiron N5110 cihazı youtubeden izleyerek yaptım çünkü bayağı karmaşık. Klavyeden anakarta ulaşıyorsun :) Yani biraz araştırırsan bulursun.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı