NTFS USB İle GPT Diske Windows 10 Kurmak

CanTheAimer

Decapat
Öncelikle bu duruma düşmemin sebebi tamamen acemi ve aceleci olmamdır.

Yeterince araştırdım diye düşünüp temiz Windows 10 kurulumu yapmak istedim ancak rufus ile USB belleğimi kuruluma hazır hale getirirken formatının NTFS olduğuna dikkat etmemişim(UEFI için GPT kurulum seçtim ancak format NTFS) . Kurulumun ilerleyen aşamalarında ise hem SSD hem de HDD'yi tamamen temizledim. Şimdi ise elimde GPT formatında diskler ve NTFS formatında içerisinde Windows 10 bulunan bir USB ile oturmuş komut ekranında disklerimi izliyorum.

Soruma gelecek olursak, disklerimi MBR formatına dönüştürmem bana yardımcı olmayacaktır sanırım? Tam olarak ne yapmam gerektiğini yazmam gereken komutlarla beraber yazabilirseniz gerçekten beni büyük bir dertten kurtarmış olursunuz.

Bu sayede belki benim gibi acemi ve aceleci arkadaşlar da ders çıkartmış, aynı sorunu yaşayan arkadaşlar (benim yaptığım hatayı yapacak dikkatsizlikte arkadaşlar) da sorununu çözmüş olurlar. Şimdiden teşekkür ederim.

Modlarıma not (zaten silersiniz burayı): bilgisayarım açılmadığı için konuyu mobilden açıyorum lütfen, eğer yazım yanlışı yaptıysam ceza vermeyin bir defaya mahsus. Seviliyorsunuz.
Sorun çözüldü. Eğer olur da çözümü bilmek isteyen arkadaşlar olursa diye yazıyorum.

Kurulum ekranında Shift+F10 ile komut penceresini açıp sırasıyla şu komutları giriyoruz;

diskpart
listdisk
select disk <disknumber>
clean
convert mbr

Ardından göreceksiniz ki artık diskinizi Windows kurulumu için kullanabiliyorsunuz. Bu yolu izlememin sebebi ise komutlar ile NTFS formatında bir USB belleği FAT32'ye çeviremiyor oluşumuz (bildiğim kadarıyla) haliyle GPT diski MBR yaptım ve sorun çözüldü.

Tabi benim gibi aceleci davranmayıp, sorun yaşayınca Technopat'a yazmak yerine daha başlamadan Technopat kullanıcılarından yardım almak en iyisi.

Son düzenleme:
İyide Windows 10 kuracaksın, neden disklerini MBR formatına dönüştürüyorsun ?
Çünkü USB belleğim FAT32 değil NTFS. USB bellek NTFS olunca diski seçtiğin zaman hata veriyor, ilerleyemiyorsun. Bu sebeple SSD'yi yani Windows'u kuracağım yeri MBR yaptım. İşe yarayacağını düşünmüyordum, sadece denemek istedim. Ardından gördüm ki kuruluma devam edebiliyorum SSD ile :)
İyide Windows 10 kuracaksın, neden disklerini MBR formatına dönüştürüyorsun ?

Yani MBR diske Windows 10 kurmak zararlı mı, zararlıysa zararları ne, neden genelde GPT olarak kurulur, neden uzmanlar MBR önermez bilmiyorum ancak benim durumumda başka bir seçeneğim yoktu (USB'yi başka bir bilgisayara takıp, NTFS'den FAT32'ye çevirip, kendi bilgisayarıma geri takıp kurulumu yapmak dışında).

Çünkü USB belleğim FAT32 değil NTFS. USB bellek NTFS olunca diski seçtiğin zaman hata veriyor, ilerleyemiyorsun. Bu sebeple SSD'yi yani Windows'u kuracağım yeri MBR yaptım. İşe yarayacağını düşünmüyordum, sadece denemek istedim. Ardından gördüm ki kuruluma devam edebiliyorum SSD ile :)

Yani MBR diske Windows 10 kurmak zararlı mı, zararlıysa zararları ne, neden genelde GPT olarak kurulur, neden uzmanlar MBR önermez bilmiyorum ancak benim durumumda başka bir seçeneğim yoktu (USB'yi başka bir bilgisayara takıp, NTFS'den FAT32'ye çevirip, kendi bilgisayarıma geri takıp kurulumu yapmak dışında).
Zararlı değil, ama Windows 10 a MBR kuramassiniz, GBR kurmak zorundasınız. MBR eski isletim sistemlerinde kullanılır, örneğin Windows 7
Bide Windowsu yuklerken hata verirse tüm diskleri silin, ve sonra yüklemeyi deneyin.
Zararlı değil, ama Windows 10 a MBR kuramassiniz, GBR kurmak zorundasınız. MBR eski isletim sistemlerinde kullanılır, örneğin Windows 7

Diskleri dönüştürüp MBR kurulum yapmak yerine flash belleği FAT32 yapıp UEFI kurulum yapman daha mantıklı olurdu.

Bakın tahminimce format atmak için nasıl Windows USB'si kuracaginizi bilmiyorsunuz. En baştan anlatayım. Rufus 3.1 de ayarlarınız söyle olucak : UEFİ to GPT, biçimlendirme türü : NTFS. Ardından Windows kurulum ekranına geldikten sonra, diskler GPT değil hatası vericektir. Tüm diskleri silin, sadece 1 tane disk kalsın. Windows'unuzu ona kurarak kurulumu tamamlayabilirsiniz. 👍

Bide Windowsu yuklerken hata verirse tüm diskleri silin, ve sonra yüklemeyi deneyin.
Hocam gayet de MBR diske Windows 10 kurdum :)
Diskleri dönüştürüp MBR kurulum yapmak yerine flash belleği FAT32 yapıp UEFI kurulum yapman daha mantıklı olurdu.
Hocam yazıyorum ama okuyan yok sanırım ya :( Yazdım ki diskleri kurulum sırasında sildim, haliyle USB'yi dönüştürmem için bilgisayara takmam lazımdı ve elimdeki tek bilgisayarın da işletim sistemini silmiştim. Flash belleği kuruluma hazır hale getirirken FAT32 mi yoksa NTFS mi dikkat etmediğim için böyle bir sorun yaşandı yoksa elbette FAT32 olması daha mantıklı olurdu.

Bakın tahminimce format atmak için nasıl Windows USB'si kuracaginizi bilmiyorsunuz. En baştan anlatayım. Rufus 3.1 de ayarlarınız söyle olucak : UEFİ to GPT, biçimlendirme türü : NTFS. Ardından Windows kurulum ekranına geldikten sonra, diskler GPT değil hatası vericektir. Tüm diskleri silin, sadece 1 tane disk kalsın. Windows'unuzu ona kurarak kurulumu tamamlayabilirsiniz. 👍
Nasıl Windows USB'si kurulacağını biliyorum, Recep Baltaş'ın videosunu izleyerek yaptım zaten. Gözden kaçırdığım tek kısım (ki Türkçe yazıyorum ve konuda da belirttim, okuyup cevap yazan insanlar mı Türkçe bilmiyor anlamadım doğrusu) FAT32 yapmayı unutmuşum, NTFS olarak kalmış USB. Rufus 3.1 ayarı anlatmanıza da gerek yoktu çünkü 2.2 kullanıyorum. Evet, zaten UEFI için GPT bölüm düzeni yaptım ve biçimlendirme türü de NTFS yani tam olarak söylediğiniz gibiydi USB. Diskler GPT değil hatası da verdi, tüm diskleri de sildim ancak kurulum YAPILMIYORDU (sanırım anlatamıyorum dediğim gibi sorun bende olsa gerek. Oysa ki Türkçe yazdığıma eminim). Windows GPT diske kuramadığım için diskpart'dan SSD'yi MBR yaptım ve SSD'ye kurdum Windows'u. Bu kadar basit.

Neyse neyin tartışmasını yapıyoruz anlamadım sorunu kendince çözmüşsün zaten. Uefi olmayıversin.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı