Çözüldü NVMe 4.0 M.2 SSD görünmüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

hdblack35

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba.
Bugün yeni bir sistem kurdum.
Anakart: ASUS ROG Maximus XIII Hero.
İşlemci: Intel i9 11900.
SSD 1: Sabrent 1TB rocket 4 Plus NVMe 4.0 gen4 PCI-e M.2
SSD 2: Sabrent 2TB rocket 4 Plus NVMe 4.0 gen4 PCI-e M.2

Anakart PCI-e 4.0 destekli ve SSD'leride bu nedenle 4.0 destekli aldım.
Anakart üzerindeki 4 adet SSD slotundan sadece 2 tanesi PCI-e 4.0 destekli ve bu nedenle bu slotları kullandım. Ancak kurulumdan itibaren 2TB SSD'yi bir türlü göremedim.
BIOS güncellemesi yaptım.
Acaba yanlış yaptığım bir şey mi var?
Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?
Teşekkür ederim.

Dosya Ekleri

• Ekran Resmi 2021-08-03 00.55.00.png
    Ekran Resmi 2021-08-03 00.55.00.png
    1,9 MB · Görüntüleme: 170
  • Ekran Resmi 2021-08-03 00.55.24.png
    Ekran Resmi 2021-08-03 00.55.24.png
    2,4 MB · Görüntüleme: 185
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
SSD çıkartıp yeniden takmayı denediniz mi? Ekran kartı x8 gösteriyor şu halde görmesi lazım ama bilemedim. Hiç olmadı diğer Gen4 olmayan slotlara takarsanız Gen3 hızında kullanabilirsiniz diye düşünüyorum ~(3500 MB/sn). Çünkü o slotlar işlemci tarafından değil chipset tarafından kontrol ediliyor olması lazım.
O zaman bu kadar para verip Gen4 almamın pek bir anlamı kalmayacak.
Ben araştırmaya devam edeceğim. Belki farklı bir yorum yapan arkadaşta çıkar.
Bu saatte zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
Farklı birşey bulursanız ve paylaşırsanız memnun olurum.
İyi geceler.
SSD çıkartıp yeniden takmayı denediniz mi? Ekran kartı x8 gösteriyor şu halde görmesi lazım ama bilemedim. Hiç olmadı diğer Gen4 olmayan slotlara takarsanız Gen3 hızında kullanabilirsiniz diye düşünüyorum ~(3500 MB/sn). Çünkü o slotlar işlemci tarafından değil chipset tarafından kontrol ediliyor olması lazım.
Tekrar merhaba.
Bugün Asus Teknik Destek ile yazıştım ve bana standart işlmeleri yapmamı önerdiler. Bu anakartın BIOS'unda çok fazla detay olduğu için olsa gerek konuya çok müdahale edemediler. En sonunda M.2 SSD arızalı olabilir denildi.

Bende buradan destek alamayacağımı düşünüp kendim araştırma içerisine girdim.
Öncelikle BIOS'u resetleyip default ayarlara geri çevirdim.
2TB olan M.2 SSD'yi bulunduğu slottan çıkarıp başka bir slota taktım ve hem BIOS'ta hemde disk yönetiminde gördüm. Hatta yeni bir disk olduğu için formatlamamı istedi.
Fakat bu slot PCIe 4.0 destekli olmadığı için okuma ve yazma hızında %50 düşüş oldu.

Sonra M.2 SSD'yi tekrar eski slotuna geri taktım. Bu sefer BIOS'ta göründüğü halde disk yönetiminde görünmedi.
Tekrar BIOS ayarlarına geri döndüm ve tüm sekmeleri tek tek kontrol ettim.
Açıkçası BIOS biraz riskli olduğu için çok fazla değişiklik yapmamaya özen gösterdim.
Birkaç değişiklik yaptım ama malesef düzelmedi.

Sonra, Advenced → Onboard Devices Configuration sekmesinin altında "CPU PCIE Configuration Mode" adında bir ayar sekmesi buldum.
Burası default olarak, PCIEX16_1 + PCIEX16_2 di.
Ben burayı, PCIEX16_1 + PCIEX16_2 + M.2_2 olarak değiştirdim.
ve bu değişiklik sonrası oldu.
Hemen okuma/yazma hızını kontrol ettim ve PCIe 4.0'ı sorunsuz kullandığımı gördüm.
Kısacası sorun çözüldü.
Ayrıntılı yazmak istedim, başka bir arkadaşın daha başına gelirse sorunu çözebilsin diye.
O zaman bu kadar para verip Gen4 almamın pek bir anlamı kalmayacak.
Ben araştırmaya devam edeceğim. Belki farklı bir yorum yapan arkadaşta çıkar.
Bu saatte zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.
Farklı birşey bulursanız ve paylaşırsanız memnun olurum.
İyi geceler.
Tekrar merhaba.
Bugün Asus Teknik Destek ile yazıştım ve bana standart işlmeleri yapmamı önerdiler. Bu anakartın BIOS'unda çok fazla detay olduğu için olsa gerek konuya çok müdahale edemediler. En sonunda M.2 SSD arızalı olabilir denildi.

Bende buradan destek alamayacağımı düşünüp kendim araştırma içerisine girdim.
Öncelikle BIOS'u resetleyip default ayarlara geri çevirdim.
2TB olan M.2 SSD'yi bulunduğu slottan çıkarıp başka bir slota taktım ve hem BIOS'ta hemde disk yönetiminde gördüm. Hatta yeni bir disk olduğu için formatlamamı istedi.
Fakat bu slot PCIe 4.0 destekli olmadığı için okuma ve yazma hızında %50 düşüş oldu.

Sonra M.2 SSD'yi tekrar eski slotuna geri taktım. Bu sefer BIOS'ta göründüğü halde disk yönetiminde görünmedi.
Tekrar BIOS ayarlarına geri döndüm ve tüm sekmeleri tek tek kontrol ettim.
Açıkçası BIOS biraz riskli olduğu için çok fazla değişiklik yapmamaya özen gösterdim.
Birkaç değişiklik yaptım ama malesef düzelmedi.

Sonra, Advenced → Onboard Devices Configuration sekmesinin altında "CPU PCIE Configuration Mode" adında bir ayar sekmesi buldum.
Burası default olarak, PCIEX16_1 + PCIEX16_2 di.
Ben burayı, PCIEX16_1 + PCIEX16_2 + M.2_2 olarak değiştirdim.
ve bu değişiklik sonrası oldu.
Hemen okuma/yazma hızını kontrol ettim ve PCIe 4.0'ı sorunsuz kullandığımı gördüm.
Kısacası sorun çözüldü.
Ayrıntılı yazmak istedim, başka bir arkadaşın daha başına gelirse sorunu çözebilsin diye.

Dosya Ekleri

• 210803155847.jpg
    210803155847.jpg
    79,8 KB · Görüntüleme: 146
  • 210803155901.jpg
    210803155901.jpg
    119,7 KB · Görüntüleme: 155
  • CrystalDiskMark_20210803155709.png
    CrystalDiskMark_20210803155709.png
    24,7 KB · Görüntüleme: 147
  • CrystalDiskMark_20210803155222.png
    CrystalDiskMark_20210803155222.png