Çözüldü O.C. Sonrası bilgisayar açılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Aruvn

Picopat
Yeni bir soğutucu aldım ve işlemcim yük altında 60 derecelerdeydi. Ekran kartına darboğaz yaptığı içinde o.c. Yapmaya karar verdim ve sadece GHz'yi 4.0'a aldım ama sonra PC açılmadı. BIOS'u sıfırladım ama hala giremiyorum voltajla oynamadım. İşlemcim fişi çekmiş midir? Ve garantiye göndersem yaparlar mı?

(Işlemcim Ryzen 5 1600 AF anakart ise Gigabyte B450 S2H)

Çözüm
Hayır hiçbir sıkıntı olmamıştır. BIOS pilini çıkar, RAM'lerinden birini de çıkar ve bilgisayarın fişini çıkarıp 3-4 kere power tuşuna bas, fişi geri tak, power tuşuna bas ve bilgisayarın açılsın.
Stock halinde yük altında 60 derece gayet iyi bir sıcaklık, 4 GHz frekansına çıkarıp gerekli voltajı alamadığı için klasik bir hatayla karşılaşmışsın, bu yüzden bilgisayar kitlenmiş, yani bir sorun yok. Voltaj değerleriyle oynaman gerek, ben 'AF' etiketi olmayan Ryzen 5 1600'de 4 GHz için gerekli voltajın 1.4v olduğunu hatırlıyorum, denemenin hiçbir zararı yok, Core voltage 1.4v olarak ayarla, frekansı 4 GHz yap ve kaydedip çık, masaüstüne geldiğinde hem işlemciyi tam yük altına alarak hata alıp almadığına hem de sıcaklıklarına bakarsın, stock halinde Max 60 gören işlemcin tahmini olarak en fazla 70/75/80 derecelerde çalışır ki bu sıcaklıklarda hiçbir sıkıntı olmaz, deneyip sonuçları istersen paylaş, belki bu konuyu araştıran bir arkadaş faydalanabilir.
Yarın deneyeceğim şuan iş yerindeyim.

1,320 Volt ile [+0.210] 3.8 GHz'e çıkarabildim 80 derecede. Sonrasında Volt'u 1.4'e alsam bile 3.9'da kendini kapatıyor strest testinde.

Kasa: Dark Raider [4 fan var 1 tane eski kasamın taktım]
İşlemci: Ryzen 5 1600 AF
Anakart: Gigabyte S2H B450M.
İşlemci soğutucu: Snowman M.200 (ucuz olsa bile sıcaklığım 4.0 GHz'de bile 87'nin üstüne çıkmadı. Belki de 10 dakika sonra kapandığı içindir xD)

Artı -1 Eksi

Yeni konular

Geri
Yukarı