ODTÜ kimya okunur mu?

Enes Kuzgun

Femtopat
Daha fazla  
ODTÜ kimya bölümü okumak sizce mantıklı mı? Lisanstan sonra yurt dışında burslu yükseklisans yapabilir miyim veya direkt yurt dışında iş bulabilir miyim? Kimya okuyanların büyük çoğunluğu ya alakasız meslekler yapıyor ya da öğretmen oluyor. ODTÜ kimya mezunları alanlarında iş bulabiliyor mu?

ODTÜ fizik mezunu hocamız vardı. Dershane hocalığından liseye, liseden müdürlüğe geçti. Yani... Biraz kişiye bağlı. Kimya çok alanda kullanıldığı için tercih edilebilir elbet. LinkedIn gibi platformlardan mezunlara ulaşıp sorabilirsiniz de.

Hem kimya hem İngilizce öğretmenliği yapan derece ile bitirmiş öğretmenim vardı. Tavsiye etmezdi bölümünü bize. Bu ülkede harcanırsınız derdi. Ayrıca kimya okuması hiç kolay olmayan bölüm.
Ama çok zeki bir insandı her türlü fizik kimya matematik biyoloji TYT AYT sorularını çözerdi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış yaklaşıyorsunuz. Kimyada bölüm okuyacaksanız bir gayeniz olması lazım. Akademi düşünüyorsanız da biraz maddi gücünüz olması ya da yiyeceğiniz dayağa hazır olmanız lazım. ODTÜ'de okunur mu? Elbette okunur. Eskiden yüksek lisansta olurdu ama artık maalesef ülkemiz kalitede sınırları zorluyor(!) Neyse akademi düşünmüyorsanız da dalı iyi belirlemeniz lazım. Sanayi ve/veya petrokimya (hatta polimerde olur) düşünüyorsanız (ki bunun için mühendislik daha da iyi olur) günümüz için sorun yaşamazsınız. Hatta hem akademi hem iş hayatını birlikte bile götürebilecek olanakları biraz zorlayarak elde edebilirsiniz. Yok ben nükleer kimya, kuantum kimyası, teorik kimya, adli kimya, biyokimyada ar-ge sektöründe çalışmayı düşünüyorum vs. diyorsanız işiniz akademiden de zor. Zira ülkemizde bunların sektörü kiminin hiç yok kiminin vasat durumda yani mecbur yurt dışına çıkmanız gerekecek. Ha ben zaten yurt dışı düşünüyorum diyorsanız ve imkanınız da yoksa naçizane tavsiyem üniversitede hazırlanıp sürekli ALES'e girmeniz ve GANO'nuzu 3.75 üzeri tutmanız olur. İmkanınız varsa zaten ücreti mukabilinde gereken aksiyomları alabilirsiniz diye düşünüyorum.

Not: Seçmek istediğiniz dalı iyi belirleyiniz ki ODTÜ'de olsa o alanda akademik kadrosu nasıl? Yahut o dersler üzerine uzmanlaşmış akademisyenler var mı? Teyit edip öyle gidiniz. Belki de bölüm yerine mühendislik tercih edersiniz, kim bilir?

Aga ben ODTÜ bilgisayar mühendisliği istiyorum maaş ne kadr olur ?

İş garantisini bilmem ama aşırı zor bir bölüm. Özellikle ODTÜ çerçevesinde ele alırsak.

Lisansı bitirdikten sonra yurt dışına çıkmak istiyorum ve sanırım tek yolu burslu yüksek lisansa kabul almak. Odtü itü gibi biyerden mezun olduktan sonra mümkün müdür burs ile yurt dışına çıkmak?

Mezun olduğunuz yerin akreditasyonu önemli tabi ama esas etmen ALES puanınız ve yurt dışı için gireceğiniz sınav. Başarılı olursanız elbette mümkün. Özellikle gitmek istediğiniz ülkenin dilini de iyi biliyor olursanız ve bunu da sınavla tasdik ederseniz mesela IELTS'den 7 ve üzeri almak gibi. Kabul edilmemek için bir sebep kalmaz. Tabi yine başvuracağınız üniversite ve ülkeye göre özel şartlar olabilir, onları da artık başvururken değerlendirmeniz gerekir. Ben olsam işi baştan sıkı tutup her yıl ALES'e de dil sınavına da girer eğer kuantum kimyası tarzı bir ilginiz (başka ilgi alanınız varsa tabi onu da ayrı değerlendirmek lazım) de varsa Massachusetts, Oxford denerdim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…