Öğrenci iş nasıl bulabilir?

Baba sana taktiği veriyorum, önce gidiyosun ben işte okulu bırakacağım açığa geçeceğim iş arıyorum paraya ihtiyacım var. Anahtar kelimelerin bunlar genelde kalabalık AVM'lerdeki yemek katlarında garsonluk kovalayabilirsin. Çok adam girip çıkıyor verdiğim anahtar kelimeleri kullanarak sorulara cevap vereceksin. Sonra sigorta yapmamaları lazım. Yani part time olarak başvuracaksın. Şansını dene bulursun.
Kaynakçı, aylık 13k veren bir işte çalışıyor benim arkadaş ama cidden de okulu bıraktı biseyler yaptı falan sigortası yatıyor. Kuzene dedim gidersem alır mı diye almaz diyor doğru mu yoksa saçma bir bahane mıdır sence hocam?

O yaşta iş bulmak çok zor, öğrenciysen direkt yallah çekiyorlar. Garsonluk tarzı az sayıdaki iş oluyor ama onlar bile tecrübe yoksa almayabiliyor veya alsa da 2 güne canın çıkıyor kaçıyorsun. Ben pandemi döneminde haritalardan bölgemdeki tüm düğün salonlarına bakıp hepsini tek tek arayıp işçi arıyor musunuz diye sormuştum, 1 tanesi çağırmıştı, o an için kantine bakılması lazımmış 3-5 gün bakmıştım ama adam bir bahaneyle çıkartmıştı. Asıl işe girilecek yerler ağır beden işinin olduğu depo, meyve deposu, soğuk gıda fabrikası gibi yerler. O tür yerlerde özellikle de erkek elemanlar sürekli çıktığı için daima işçi alımı oluyor, mesela Migros'un meyve deposuna girmiştim ağırdı ama öğrenciye de iş verdiği için dayanıyordum. Geçen yıl da yaz döneminde dondrulmuş meyve deposunda işe girdim o da aynı mantıktı, zor olduğu için millet kaçıyordu, ben dönemlik olduğum için idare ediyordum. Bu tarz fabrikalara işkur veya kariyet net üzerinden ulaşmaya çalışırsan bir halta yaramaz, aç haritalardan bu tür yerleri bul, iletişim bilgilerini bul, direkt orayı ara. Bu şekil en mantıklısı veya çevrene bir göz at, bu tarz yerlerde çalışan varsa senin için işçi alınıp alınmadığını sormasını iste.

Yeni konular

Geri
Yukarı