Okul travması hakkında dertleşme

HsYnKyKc

Hectopat
Daha fazla  
11. sınıfa başladım nasıl yazacağımı da bilmiyorum ilk derslerde ağlayacaktım o kadar kötüydüm. Bu yaşıma kadar ilkokul ortaokul ve lisenin ilk 2 yılında hep akran zorbalığına uğradım çelimsiz birisi olduğumdan kavgada edemiyordum aileme ve hocalara soyleyince kimse dinlemiyordu bile, böyle böyle ortaokulda cehennemi yaşadım insanlarla konusmaya korkar oldum. Lisede de devam etti halbuki çok da kötü olmayan bir lisedeyim. Bugün asıl olay oldu şöyleki 2 yıldır sadece 1 tane arkadaşım vardı ve başka şehre gitti. Hem yalnızdım hem de ilk derse giren matematik hocamız beni bitirdi. Adam (!) girdi derse yüzü gülmüyor hayra alamet değildi zaten sonra öğrencilerle alay edercesine kendi sorduğu sorulara aldığı cevapları kabul etmiyordu. Bende ilk gün diye getirmemiştim defter bana kendisinden korkmam gerektiğini söyledi sözlüme -10 puan ile başlattı yanımdaki çocuk derste yazı yazarken az bir gülümsedi sonra seni döveceğim diye çıkışmaya başladı ve şaka değildi ne yüzü gülüyordu ne de ardından başka bir laf söylemedi. Çok pis sinsi bir gülüşü var bir de sanki iyi bir şey başarmış gibi, zaten şu ana kadar hep kötü şeyler yaşıyordum ve hassas birisiyim bu adamın da boyle üstüme gelmesiyle oturup ağlamaya başladım. Okurken çocukça gelebilir ama biraz empati istiyorum bir çare bir çözüm istiyorum o kadar.

Anladığım kadarıyla sizde benim gibi bu tür olayları kafanıza takıyorsunuz. Okulun başından beri sizle uğraşıyorlarsa zaten pek bir çözüm bulmanız zor siz bağırsanızda sessiz kalsanızda devam ederler. İsterseniz okulunuzu değiştirin. Sınıf değiştirmeniz pek bir çözüm olmaz deneyen biri olarak söylüyorum. Başka tavsiyem de yok açığa geçin diyebilirdim o da çok zorlaştı zaten. Başka okula geçin size birşey denilince gülüp geçin. Öğretmen konusunda ise pek birşey diyemeyeceğim. Öğretmenleri iyi bir okula geçin.

Esen olsun dostum, liseyi bitirmiş biri olarak sana söyleyebileceğim; bu tür insanlar hayatında hep çıkacak, engel olamazsın. Sadece okuldaki öğretmenler değil, iş hayatında veya hiç beklemediğin her hangi bir zaman ve herhangi bir yerde de çıkacaklar. Kendine hakim olup sorun çıkarmasan da duygularına yenik düşüp ortamdaki tansiyonu da yükseltsen bir şey değişmeyecek. Bu insanlar hiç bitmez hangi birine ders vereceksin, hayatın boyunca bu mallar var olacaklar. Adam muhtemelen haftaya kötü başlamış olabilir çok kafaya takma, suyuna gitmeye çalış...

Ayrıca fiziksel durumundan şikayetçiysen kilo almayı hedefleyip ağırlık kaldırmaya başlayabilirsin.

11. sınıfa başladım nasıl yazacağımı da bilmiyorum ilk derslerde ağlayacaktım o kadar kötüydüm. Bu yaşıma kadar ilkokul ortaokul ve lisenin ilk 2 yılında hep akran zorbalığına uğradım çelimsiz birisi olduğumdan kavgada edemiyordum aileme ve hocalara soyleyince kimse dinlemiyordu bile, böyle böyle ortaokulda cehennemi yaşadım insanlarla konusmaya korkar oldum. Lisede de devam etti halbuki çok da kötü olmayan bir lisedeyim. Bugün asıl olay oldu şöyleki 2 yıldır sadece 1 tane arkadaşım vardı ve başka şehre gitti. Hem yalnızdım hem de ilk derse giren matematik hocamız beni bitirdi. Adam (!) girdi derse yüzü gülmüyor hayra alamet değildi zaten sonra öğrencilerle alay edercesine kendi sorduğu sorulara aldığı cevapları kabul etmiyordu. Bende ilk gün diye getirmemiştim defter bana kendisinden korkmam gerektiğini söyledi sözlüme -10 puan ile başlattı yanımdaki çocuk derste yazı yazarken az bir gülümsedi sonra seni döveceğim diye çıkışmaya başladı ve şaka değildi ne yüzü gülüyordu ne de ardından başka bir laf söylemedi. Çok pis sinsi bir gülüşü var bir de sanki iyi bir şey başarmış gibi, zaten şu ana kadar hep kötü şeyler yaşıyordum ve hassas birisiyim bu adamın da boyle üstüme gelmesiyle oturup ağlamaya başladım. Okurken çocukça gelebilir ama biraz empati istiyorum bir çare bir çözüm istiyorum o kadar.
Benim de benzer hikayem var.Sitedeki çocuklar hep ergen ama kelebekle geziyor.Adamda sigara puff nargile alkol ne ararsan var.Bıçakla gezince de bir şey diyemiyorsun.Bir de kardeşi var.Kardeşi küfürcü hep kendini haklı bulan abisi gibi bir tip.Top oynarken kaledeydim gol yedim çocuk sinirlendi s????r git dedim ben de.Bana daldı.Bana hep saldırır ama genelde karşılık vermem.Ama maçın siniriyle bir kavga ettim kafasını direğe falan vurdu abisi de kenardan izliyormuş.Bıçak çekti ve bir küfür etti.Bilerek ağladım özür dilerim falan dedim saygı gösterdim.Eve gitmeme de izin vermedi.Telefonumu elimden aldı babam arayınca açtırmadı.Babam merak etmiş aşağı inmiş bana bakmaya.O çocuğu gördü olayı anlattık çocuğu şikayet edicez diye korkuttuk vesikalık fotoğraf falan istedik ertesi gün.Ama çocuk ilk gördüğü gün korktu o yüzden akşam vericem abi dedi akşam geldi kardeşiyle özür diledi.Sonra ben okula giderkem tabi iki gördüm ama gene sataştı fakat takmadım bir iki tamam öyleymiş dedim geçtim.Sert davranacaksın fakat kavga çıkarmayacaksın.Sınıf değiştirip çevre yapmanı öneriyorum.

Benim de benzer hikayem var. Sitedeki çocuklar hep ergen ama kelebekle geziyor. Adamda sigara puff nargile alkol ne ararsan var. Bıçakla gezince de bir şey diyemiyorsun. Bir de kardeşi var. Kardeşi küfürcü hep kendini haklı bulan abisi gibi bir tip. Top oynarken kaledeydim gol yedim çocuk sinirlendi s? R git dedim ben de. Bana daldı. Bana hep saldırır ama genelde karşılık vermem. Ama maçın siniriyle bir kavga ettim kafasını direğe falan vurdu abisi de kenardan izliyormuş. Bıçak çekti ve bir küfür etti. Bilerek ağladım özür dilerim falan dedim saygı gösterdim. Eve gitmeme de izin vermedi. Telefonumu elimden aldı babam arayınca açtırmadı. Babam merak etmiş aşağı inmiş bana bakmaya. O çocuğu gördü olayı anlattık çocuğu şikayet edeceğiz diye korkuttuk vesikalık fotoğraf falan istedik ertesi gün. Ama çocuk ilk gördüğü gün korktu o yüzden akşam vereceğim abi dedi akşam geldi kardeşiyle özür diledi. Sonra ben okula giderkem tabii iki gördüm ama gene sataştı fakat takmadım bir iki tamam öyleymiş dedim geçtim. Sert davranacaksın fakat kavga çıkarmayacaksın. Sınıf değiştirip çevre yapmanı öneriyorum.

Sınıf degiştiremiyorum maalesef bizim müdür yardımcıları en küçük şeye bağırıp çağıran aşırı sinirli adamlar (!). Zaten ders programlarını Telegram üzerinden atarken kesinlikle sınıf değişikliği yapılmayacaktır diye not geçiyor, açığa geçmede yok kaldım ortada gerçekten bunalımdayım o dersten beri.

Sınıf degiştiremiyorum maalesef bizim müdür yardımcıları en küçük şeye bağırıp çağıran aşırı sinirli adamlar (!). Zaten ders programlarını Telegram üzerinden atarken kesinlikle sınıf değişikliği yapılmayacaktır diye not geçiyor, açığa geçmede yok kaldım ortada gerçekten bunalımdayım o dersten beri.
Açığa nasıl geçemiyorsunuz?

Esen olsun dostum, liseyi bitirmiş biri olarak sana söyleyebileceğim; bu tür insanlar hayatında hep çıkacak, engel olamazsın. Sadece okuldaki öğretmenler değil, iş hayatında veya hiç beklemediğin herhangi bir zaman ve herhangi bir yerde de çıkacaklar. Kendine hakim olup sorun çıkarmasan da duygularına yenik düşüp ortamdaki tansiyonu da yükseltsen bir şey değişmeyecek. Bu insanlar hiç bitmez hangi birine ders vereceksin, hayatın boyunca bu mallar var olacaklar. Adam muhtemelen haftaya kötü başlamış olabilir çok kafaya takma, suyuna gitmeye çalış...

Ayrıca fiziksel durumundan şikayetçiysen kilo almayı hedefleyip ağırlık kaldırmaya başlayabilirsin.

Benim bir sorunum çok hassasım başkasına yapılan en küçük kötülükte ben çok üzülüyorum ve kendimide değistiremedim burada direkt bana yapılıyor hiç sebepsiz yere, aileden destek yok (psikolojik anlamda) arkadaş yok o yok bu yok çok yalnız kaldım. Depresyona girmeye korkuyorum ki belki de girmişimdir sınav senemde bunu yaşamak beni bitirir. Bir çıkış yolu arıyorum yoksa boyle geçmeyecek.

Açığa nasıl geçemiyorsunuz?

Açığa geçişleri yeni gelen yönetmelikle imkansızlaştırdılar gibi şehit ve gazi yakını olmak veya 1'den fazla kere sınıfta kalman lazım bir de içeriğini açmadıkları bakanlığın mazeretini uygun bulduğu kişiler var fakat bence dikkate bile almazlar bu maddeyi.

Anladığım kadarıyla sizde benim gibi bu tür olayları kafanıza takıyorsunuz. Okulun başından beri sizle uğraşıyorlarsa zaten pek bir çözüm bulmanız zor siz bağırsanızda sessiz kalsanızda devam ederler. İsterseniz okulunuzu değiştirin. Sınıf değiştirmeniz pek bir çözüm olmaz deneyen biri olarak söylüyorum. Başka tavsiyem de yok açığa geçin diyebilirdim o da çok zorlaştı zaten. Başka okula geçin size bir şey denilince gülüp geçin. Öğretmen konusunda ise pek bir şey diyemeyeceğim. Öğretmenleri iyi bir okula geçin.

%5 yapıp gelmiştim bu liseye şu an imam hatip veya daha iyi bir proje okulu arıyorum tabii bir de veli izni gerekiyor uzun vadede iyi olabilir aslında.

Benzeri bende 11 im

Geri
Yukarı