Onboard ekran kartı ATI Radeon X300 X550 X1050 seriesten daha fazla VRAM var

CapsNumScroll

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, benim NVIDIA GeForce 6150SE nforce 430 ekran kartım var fakat VRAM 128MB BIOS'tan 256MB çektim fakat ATI Radeon X300 X550 X1050 series ekran kartımı taktım sonra güncelledim falan 128MB VRAM'ı vardı oyunlara girdim örnek veriyorum. Onboard ekran kartımda 15 FPS aldığım oyunu 25FPS çıkardı fakat.
Ekran kartı VRAM'i daha düşük nasıl olabiliyor?

Bu daha çok şey gibi. Bir masa var ve orda oturup yemek yiyen birisi var, başka bir yerde birisi ve bir masa daha var ama bir masa diğerinin iki katı. biri diğerinden daha hızlı yemek yiyebiliyor masası küçük olsa da, büyük olana göre daha fazla yemek tüketir :)/
Mesela GT 710 in 2GB versiyonları var ama bir 512 MB 8800GT onu geçecektir. Tabi ki VRAM çok önemli bir etmendir ama kartın saf gücü en önemli etmendir.

Son düzenleme:
Daha güzel bir örnekle özetlemek gerekirse işçi örneği vermek istiyorum.

Dakikada 1 iş yapabilen 4 işçi kalabalık gözükür ama çok işe yaramaz (GT730 4 GB)
Dakikada 6 iş yapabilen 1 işçi tek başına çalışır ama çok daha verimlidir. (HD6850 1 GB)

Buradan bile yanlış bir anlam çıkartılabilir, gücü belirleyen şey VRAM'ler değil GPU gücüdür. Örneğin GT730 çok zayıf bir gpudur ve 4 GB VRAM çok gereksizdir, 1 veya 2 GB VRAM yeterli olacaktır aksi takdirde 2 GB'dan büyük VRAM fazlalık olacak ve işlevsiz kalacaktır.
HD6850 1GB örneğinde ise nispeten canavar gibi bir GPU'ya çok az VRAM verilmiştir bu nedenle az VRAM'li olmasına rağmen çok daha güçlü bir karttır, aynı zamanda GT730'a kıyasla 4 GB VRAM'i çok daha iyi kullanabilecektir. Ekran kartı üreticileri bazen az veya fazla VRAM'li olması gereken saçma modeller üretebiliyor (bkz: RTX3060 12 GB vs RTX3070 Ti) (bkz GTX760 4 GB vs GTX780 Ti 3GB)

Geri
Yukarı