Online alışverişler için Sanal kart vs Kredi kartı

• Konuyu başlatan Snow1
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 138

Snow1

Femtopat
Geçenlerde bir oyun sitesi mi ne hacklenmiş ve kullanıcı bilgileri sızmış. Belki de yalandır bilmiyorum ama bu konuya hitaben bir soru sormak istedim.
Benim 1 kredi kartım ve Banka kartım var, yerine göre ikisini alışverişlerde dönüşümlü kullanıyorum. Bilgisayarımda ve telefonumda Kaspersky premium var ve kartlarım internete daima kapalı, sadece alışveriş için atıyorum 10-15 dakikalığına açıyorum ve sonra kapıyorum. Ayrıca güvenilmeyen hiçbir siteden alışveriş yapmıyorum hatta en çok kullandığım sitelere bile kartımı kaydetmiyorum, her seferinde kart bilgilerini üşenmeyip baştan giriyorum. Bu durumda benim için Sanal Kart kullanmak için bir sebep yok galiba değil mi?

Mesela o yukarıda bahsettiğim olayda birileri yazmış forumda, ben kart bilgilerimi siteye kaydetmiştim ne yapacağım siye sormuşlar. Ben şahsen hiçbir kartımı kaydetmem bir yere bu yüzden site hacklense bile kartım kayıtlı olmadığı için, alışverişi yaptıktan sonra kartımı kaydetmediğim için bir sorun olmaz değil mi?

Merhaba. Sanal Kart'a para yükleyip bir şey satın alabilirsin. Fakat kredi kartı limitli olduğu için kötü amaçlı insanların eline geçerse limite kadar kullanırlar ve sana bu dert olur.

Merhaba. Sanal Kart'a para yükleyip bir şey satın alabilirsin. Fakat kredi kartı limitli olduğu için kötü amaçlı insanların eline geçerse limite kadar kullanırlar ve sana bu dert olur.
İşte ben de onu merak ediyorum, yukarıda yazdığım şeylere rağmen böyle bir şey yani kötü niyetli birinin eline nasıl geçebilir? Sahte site adı da olamaz, hepsini sık kullanılanlarda tutuyorum ve daima internete kapalı.
Siteden alışveriş yapılmış ama kart bilgilerini kaydetmemiş birinin bilgilerini bulabilecekleri bir yöntem var mı?

Aslında kaç senedir bir sorun olmadı ama yukardaki geçenki olaydan sonra sorayım dedim.

Güvenlik standartlarına uyan hiçbir sitede kart bilgileriniz normal metin olarak saklanmaz ve şifrelenir. Sitede sızıntı meydana gelse bile kart bilgilerinize doğrudan erişemezler ve şifrelemeyi çözmeleri gerekir. Günümüzdeki çoğu sitede de Masterpass kullanılıyor ve dolayısıyla bilgilerinizi sitenin kendisi de tutmuyor. Kendi bilgisayarınıza bulaşacak bir zararlı yazılım veya sahte bir site hakkında endişe etmeniz daha doğru olur.

Herhangi bir güvenlik sorunu yaşandığı takdirde öncelikle kart bilgilerinize erişmeleri gerekir ki bu oldukça zordur. Kart bilgilerinize bir şekilde erişebilirseler bankanızın güvenliğine kalırsınız. İnternet ve telefon üzerinden alışveriş gibi özellikler kapanırsa kart bilgileriniz ile alışveriş yapamazlar. Yine de kart limitinizi anlık olarak yükselttiğiniz anda alışveriş yapmaya çalışabilirler.

Kredi kartı limitleri genellikle 100.000 TL ve üzeri olduğu için ana kartınızı internet alışverişine kapatmanızı ve sanal kartınıza birkaç bin liralık limit belirlemenizi öneririm. İhtiyacınız olunca bu limiti yükseltebilirsiniz.

Güvenlik standartlarına uyan hiçbir sitede kart bilgileriniz normal metin olarak saklanmaz ve şifrelenir. Sitede sızıntı meydana gelse bile kart bilgilerinize doğrudan erişemezler ve şifrelemeyi çözmeleri gerekir. Günümüzdeki çoğu sitede de Masterpass kullanılıyor ve dolayısıyla bilgilerinizi sitenin kendisi de tutmuyor. Kendi bilgisayarınıza bulaşacak bir zararlı yazılım veya sahte bir site hakkında endişe etmeniz daha doğru olur.

Herhangi bir güvenlik sorunu yaşandığı takdirde öncelikle kart bilgilerinize erişmeleri gerekir ki bu oldukça zordur. Kart bilgilerinize bir şekilde erişebilirseler bankanızın güvenliğine kalırsınız. İnternet ve telefon üzerinden alışveriş gibi özellikler kapanırsa kart bilgileriniz ile alışveriş yapamazlar. Yine de kart limitinizi anlık olarak yükselttiğiniz anda alışveriş yapmaya çalışabilirler.

Kredi kartı limitleri genellikle 100.000 TL ve üzeri olduğu için ana kartınızı internet alışverişine kapatmanızı ve sanal kartınıza birkaç bin liralık limit belirlemenizi öneririm. İhtiyacınız olunca bu limiti yükseltebilirsiniz.
Anladım hocam o zaman Sanal kart kullanırsam(araştıracağım nasıl yapılıyor) o zaman mevcut kartlarımın numarasını değişsin diye bankadan yeni kart isterim.
Hocam bu arada bu durum içine maaş yatırılmayan ve sadece tek çekim alışverişler için gerekli kadar içine para yatırılan kullanılan Banka kartını ilgilendirmiyor değil mi, bunda sıkıntı olmaz değil mi?

Bir sorun yaşamadıysanız kartınızı yenilemenize gerek yok. Bankanızın uygulamasından sanal kart oluşturabilirsiniz. Kredi veya banka kartına bağlı olabiliyor.

Banka kartınızla da alışveriş yapılabilir. İnternet limitini düşük tutmanızı veya kapatmanızı öneririm. Gerektikçe ayarlayabilirsiniz.

Bir sorun yaşamadıysanız kartınızı yenilemenize gerek yok. Bankanızın uygulamasından sanal kart oluşturabilirsiniz. Kredi veya banka kartına bağlı olabiliyor.

Banka kartınızla da alışveriş yapılabilir. İnternet limitini düşük tutmanızı veya kapatmanızı öneririm. Gerektikçe ayarlayabilirsiniz.
Şu geçenki olaydan sonra düşündürdü beni, galiba sanal kart kullanacağım. Hocam son sorum, ben şimdi yeni bilgisayar sistem alacağım. Mesela atıyorum ekran kartında bir süre sonra sorun çıktı ve firmadan para iadesi istedim. Ama sanal kartla alacağım, bu para bana nasıl ulaşacak bu durumda?

Geri
Yukarı