Rehber OpenCore Boot Menüsüne Reset NVRAM Seçeneği Nasıl Eklenir?

Hackintoshta yaptığınız bir değişikliğin geçerli olması için bazen NVRAM resetlemeniz gerekiyor. Bunun için de OpenCore açılış menüsünde Reset NVRAM girdisi olmalı. Eğer OpenCanopy kullanıyorsanız ya da OpenCore'u 0.8.1 sonrası bir sürüme güncellediyseniz bu seçeneğin olmadığını görebilirsiniz. Adım adım ekleyelim:

• OpenCore Configurator açın Tools > Mount EFI diyerek EFI bölümünü yerleştirin.
  • Config dosyanızı File > Open diyerek açın.
  • OpenCore Configurator altından UEFI sekmesine gelin ve Download/Update Driver deyin.
  • Açılan menüden ResetNvramEntry sürücüsünü seçip Download deyin.
  • Sürücü inecek ve doğrudan UEFI > Drivers altında listelenecek.
  • File > Save deyin ve işlem tamam. Artık bir sonraki açılışta Reset NVRAM giridisini göreceksiniz:

1684698533869.png

Bunu yaparken uygulamanın mevcut OpenCore sürümünüzle uyumlu olduğuna emin olun. Eğer arada çok fark olursa confiğiniz sistemi açmayabilir. İsterseniz OpenCore sürümünüzü güncelleyip son sürüm uygulamayı kullanabilirsiniz.

Evet hocam onu farkettim. Ama bazı kişiler pek EFI'lerine dokunmaz ve güncellemezler. Mesela 0.8.3 OpenCore sürümüne sahip bir kişi confiğini 0.9.2 sürümüyle uyumlu configurator ile düzenleyip kaydederse girdilerde sıkıntı çıkabilir ve sistem açılmayabilir. Ben yine de uyarı geçmek istedim 👍

En iyisi her OpenCore sürümü güncellendiğinde yedekler alınarak önyükleyici ve kextlerin güncellenmesi tabi.

Hackintoshta yaptığınız bir değişikliğin geçerli olması için bazen NVRAM resetlemeniz gerekiyor. Bunun için de OpenCore açılış menüsünde Reset NVRAM girdisi olmalı. Eğer OpenCanopy kullanıyorsanız ya da OpenCore'u 0.8.1 sonrası bir sürüme güncellediyseniz bu seçeneğin olmadığını görebilirsiniz. Adım adım ekleyelim:

• OpenCore Configurator açın Tools > Mount EFI diyerek EFI bölümünü yerleştirin.
  • Config dosyanızı File > Open diyerek açın.
  • OpenCore Configurator altından UEFI sekmesine gelin ve Download/Update Driver deyin.
  • Açılan menüden ResetNvramEntry sürücüsünü seçip Download deyin.
  • Sürücü inecek ve doğrudan UEFI > Drivers altında listelenecek.
  • File > Save deyin ve işlem tamam. Artık bir sonraki açılışta Reset NVRAM giridisini göreceksiniz:

Eki Görüntüle 1788210
Ellerinize sağlık hocam. Her zaman yardımımıza koşuyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı