Openvas kurulumunda hata alıyorum

yasarpat55

Femtopat
Debian 10x 64 bit kullanıyorum ve Linux'u öğrenmeye yeni başladım. Openvas kuracağım fakat şu hatayı alıyorum:

Kod:
root@kali:~# apt-get install openvas -y

Paket listeleri okunuyor... Bitti

Bağımlılık ağacı oluşturuluyor

Durum bilgisi okunuyor... Bitti

Bazı paketler kurulamadı. Bu durum, olanaksız bir durum istemiş

olduğunuzu ya da kararsız (unstable) dağıtımı kullandığınızı ve

bazı paketlerin henüz oluşturulamamış ya da oluşturulmakta

olduğunu gösterir.

Aşağıdaki bilgiler durumu çözmenize yardımcı olabilir:

Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:

gsettings-desktop-schemas : Bozdukları: mutter (< 3.31.4) ama 3.30.2-8 kurulacak

E: Hata, pkgProblemResolver::Resolve bozuk paketlere yol açtı, bu sorunun nedeni tutulan paketler olabilir.

Linuxun 2019.3 amd64 sürümünü kullanıyorum. Forumlardan araştırarak birkaç kod ile düzeltmeyi denedim ama olmadı. Şu kodları denedim:
apt-get update
apt-get upgrade
sudo ile başlayan 4 adet daha kod yazdım.

Düşüncelerinizi bekliyorum.
@Recep Baltaş Yardımcı olur musun?

Son düzenleme:
Kod:
sudo apt purge openvas
yazarak paketi kaldırın.
Kod:
sudo apt update && sudo apt upgrade -y
sudo apt autoremove
yazarak sistemi güncelleyin
Buradan da openvas kurulumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Son düzenleme:
Kurulu yazılımı "sudo apt-get purge program_adı" komutuyla kaldırın, ardından sistemi tekrar güncelledikten sonra tekrar kurmayı deneyin. Eski sürümle çakışıyor gibi duruyor.

Aynı konuyu yardım almak için farklı forumlara açmanız hoş karşılanabilir ancak başka forumlarda bu forumun kurallarına laf etmeniz hiç hoş değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kurulu yazılımı "sudo apt-get purge program_adı" komutuyla kaldırın, ardından sistemi tekrar güncelledikten sonra tekrar kurmayı deneyin. Eski sürümle çakışıyor gibi duruyor.

Aynı konuyu yardım almak için farklı forumlara açmanız hoş karşılanabilir ancak başka forumlarda bu foruma laf etmeniz hiç hoş değil.

Laf etmek değil sadece eleştiri. İnsanlardan bilgi almak için noktalama ve yazım kurallarına uymak bana saçma geliyor ama kural kuraldır eğer bu forumu kullanmak istiyorsam mecburen uyacağım. Hele ki bu sebepten dolayı ban yemişsem insana daha bir saçma gelebiliyor. 😊 Yardımın için teşekkür ederim
apt-get update && apt-get dist-upgrade -y
Şuan bunu kuruyor kurduktan sonra senin söylediğini yapacağım üstteki şahısta aynısını demiş galiba geri dönüş yapacağım.

Openvas öyle bir-kaç komutla kurulacak bir yazılım değil, çeşitli komutlarla toplamda en az yüz tane komutla kurulan bir yazılım.
Yani ahan da şöyle kur ile kurulacak bir şey değil, koskoca Arch işletim sistemini kurmak bile ondan kolay, çok teferruatlı bir kurulum yapısına sahip.
Yani DEB paketinin olması seni yanıltmasın, o sadece kukla bir pakettir, tek başına hiç bir şey yapmaz, zaten kukla paket olduğu için kurulmaz, diğer doksan dokuz tane işlemin yapılmasına bağlı.
Yine de şurayı inceleyin, bir şans işine yarayabilir.
Install OpenVAS 10 (GVM) on Debian 10 Buster - kifarunix.com

Openvas öyle bir-kaç komutla kurulacak bir yazılım değil, çeşitli komutlarla toplamda en az yüz tane komutla kurulan bir yazılım.
Yani ahan da şöyle kur ile kurulacak bir şey değil, koskoca Arch işletim sistemini kurmak bile ondan kolay, çok teferruatlı bir kurulum yapısına sahip.
Yani DEB paketinin olması seni yanıltmasın, o sadece kukla bir pakettir, tek başına hiç bir şey yapmaz, zaten kukla paket olduğu için kurulmaz, diğer doksan dokuz tane işlemin yapılmasına bağlı.
Yine de şurayı inceleyin, bir şans işine yarayabilir.
Install OpenVAS 10 (GVM) on Debian 10 Buster - kifarunix.com
Teşekkür ederim bende az önce kurmayı başardım. apt-get update && apt-get dist-upgrade -y
Bu komuttan sonra da Reboot atıp denedim bu sefer kurdu şuanlık amacım VMware da kurduğum metasploitable2 deki açıkları tespit edip sızmak daha yeni başladım yavaş yavaş öğreneceğim. Yoksa Openvas kuracağım diye tutturmazdım sabah oldu. :)

Geri
Yukarı