Optik mekanik klavye nedir?

DeviLZydar

Decapat
Sizce optik mekanik klavye alınır mı? Örneğin Hydra R7, Bloody B870R gibi klavyeler. Normal mekanik ile aralarındaki farklar nelerdir ? Optik mekaniğin ne gibi faydaları olur ? Bilgili bir arkadaş cevaplarsa iyi olur merakımızı gidermiş oluruz. Fiyatları da öyle abartı değil hatta.

Geleneksel ile optik switchlerin komutu iletimi birbirinden farklı farklı oluyor.
Blue.gif
Red.gif

Geleneksel yapıda ki ve en popüler iki switch tipi olan Red ve Blue. Gördüğün gibi basımı algılayan bir metal parça var. Yolculuk süresinin ortasında basım algılanır ve iletim işlemi başlar. Metalin iletimi hızlıdır ama sonuçta bir kimsayal etkileşime girebilir ve zamanla eski hassasiyeti kalmayabilir bu yüzden optik switchler türemeye başladı. Kabaca manuel araçlar ile otomatik araçlar gibi bir teknoloji farkı var.
razer-opto-mechanical-switch.gif B640_1.gif
Optik swichlerin iletimi elektrik devresi gibi. Yani devreyi engelleyen anahtar açıldığında kızılötesi ışın iletim bölümünü uyarıp işlemin başlamasını sağlıyor. Daha önce kullanmadım optik bir switch kullanan klavye ama farkının bizim anlayabileceğimiz kadar fazla olduğunu düşünmüyorum.

Ya şimdi normal mekaniklerin çalışma prensibini biliyorum her ne kadar membran kullansam da şuan bilgim var o konuda, optikler türüyor karşımıza çıkıyor ve fiyatlar garip geliyor yani bir mekanik switchden iyiymiş gibi gösterilip atıyorum 1000 liralık bir klavyeye oranla yarı yarıya fiyat farkı oynuyor. Alınır mı diye düşünüyorum, ama piyasaya bakınca güvenicek pek optik switch kullanan klavye de göremiyorum adam akıllı. Everest felan var Allah'a yakın bana uzak olsun dediğim bi marka oldu zamanla :D

Ya şimdi normal mekaniklerin çalışma prensibini biliyorum her ne kadar membran kullansam da şuan bilgim var o konuda, optikler türüyor karşımıza çıkıyor ve fiyatlar garip geliyor yani bir mekanik switchden iyiymiş gibi gösterilip atıyorum 1000 liralık bir klavyeye oranla yarı yarıya fiyat farkı oynuyor. Alınır mı diye düşünüyorum, ama piyasaya bakınca güvenicek pek optik switch kullanan klavye de göremiyorum adam akıllı. Everest felan var Allah'a yakın bana uzak olsun dediğim bi marka oldu zamanla :D
Nasıl yok?
  • Aorus K9
  • Bloody'nin mekanik klavyelerinin hepsi
  • Razer Huntsman
  • BenQ Zowie Celeritas II
Sayı olarak belki az şuan için ama giderek artacağını düşünüyorum.

Razer Huntsman'in 700-800 TL arası satılan modeli de mevcut. Kullanıyorum ve şu an için memnun olduğumu söyleyebilirim. Cherry MxRed benzeri bir klavye arıyorsanız da Zowie Celeritas II de güvenilecek bir modeldir. Bloody marka optik switch klavyeler hakkında da olumlu görüşler mevcut. Ve bunların hepsi de diğer mekanik switch klavyelerle aynı fiyat bandlarında. Sadece Razer Huntsman Elite modeli çok pahalı ki ona o kadar para vermeye gerek yok.

Geleneksel ile optik switchlerin komutu iletimi birbirinden farklı farklı oluyor.
Eki Görüntüle 348806Eki Görüntüle 348809
Geleneksel yapıda ki ve en popüler iki switch tipi olan Red ve Blue. Gördüğün gibi basımı algılayan bir metal parça var. Yolculuk süresinin ortasında basım algılanır ve iletim işlemi başlar. Metalin iletimi hızlıdır ama sonuçta bir kimsayal etkileşime girebilir ve zamanla eski hassasiyeti kalmayabilir bu yüzden optik switchler türemeye başladı. Kabaca manuel araçlar ile otomatik araçlar gibi bir teknoloji farkı var.
Eki Görüntüle 348808 Eki Görüntüle 348811
Optik swichlerin iletimi elektrik devresi gibi. Yani devreyi engelleyen anahtar açıldığında kızılötesi ışın iletim bölümünü uyarıp işlemin başlamasını sağlıyor. Daha önce kullanmadım optik bir switch kullanan klavye ama farkının bizim anlayabileceğimiz kadar fazla olduğunu düşünmüyorum.

Merhaba, konu eski açılmış ama yorumunuzu çok beğendim güzel açıklamışsınız. Yeni optik klavye olarak Corsair K100 için bir yorumunuz var mi acaba çünkü Cherry Mx seçeneği de var çok kararsızım.
teşekkürler şimdiden.

Merhaba, konu eski açılmış ama yorumunuzu çok beğendim güzel açıklamışsınız. Yeni optik klavye olarak Corsair K100 için bir yorumunuz var mi acaba çünkü Cherry Mx seçeneği de var çok kararsızım.
teşekkürler şimdiden.
merhaba arkadaslar
bende son paylasım olan mesajı gordum ve CORSAIR K100 klavyesınde bu ıkı swıtch arasında kaldım yardımcı olursanız cok memnun oluruz

Arkadaşlar konuyu hortlatıyor gibiyim ama Gametech optik Black Switch klavyesini aldım kesinlikle pişman değilim aksine o kadar hızlı tepki veriyor ki hızına yetişemiyorum desem abartmış olmam yani sorularınız varsa cevaplayabilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı