Orijinal adaptörü 5V 2A olan A2 Lite telefonu 5.2V 2A ile şarj etmek

celalcinar7

Hectopat
Bu konuyu açmadan önce biraz araştırma yaptım fakat muadil konuların aynı doğrultuda olmadığını fark ettim. Genellikle diğer konular yüksek amper veya düşük voltaj vermek üzerine açılmış. Bununla birlikte yüksek voltajdan söz edilen konuların da voltaj farkları bir hayli yüksek. Öyle ki ben orjinal adaptörü 5V 2A olan Xiaomi Mi A2 Lite telefonumu 5.2V 2A Lenovo marka bir adaptörle şarj etmek istiyorum. Yüksek voltajın olumlu olmayacağını çeşitli kaynaklarda okumuş olsam da bu gibi düşük voltaj farklılıklarının telefona zarar verip vermeyeceğini merak ediyorum.

Sorun oluşmayacaktır. 5.2V gibi voltajlar; yüksek akım iletimi sırasında iletim kayıpları yüzünden azalan voltajın, güç iletimini etkilememesi için kullanılıyor.

Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Bu doğrultuda "bu gibi küçük voltaj farklılıkların şarj olan cihaz için sorun oluşturmayacağı kanaatinin doğru olduğunun söylenebileceği" çıkarımına varıyorum.

Hocam dediğinizi anladım 10 volt 1 amper 10 watt eder ama 5 volt 2 amper de 10 watt eder?
Demek istediğim düşük volt yüksek amperle şarj edilmelidir.
Sizin dediğiniz de doğrudur hocam. Ama 0,2 W için bu kadar hesap yapmaya gerek var mı? Zaten akım dalgalanmalarında güç kaybı olmasın diye koyulmuş.

Sizin dediğiniz de doğrudur hocam. Ama 0,2 W için bu kadar hesap yapmaya gerek var mı? Zaten akım dalgalanmalarında güç kaybı olmasın diye koyulmuş.
Evet dediğiniz doğru ama bununla ilgili garip bir anım var.Normalde 5v adaptörle şarj edince bir şey olmayan telefonuma 5.2v adaptörle şarj edince ekranı samsarı olmuştu.
1-2 dakika voltaj dengelemesi yapınca geçiyordu.

Evet dediğiniz doğru ama bununla ilgili garip bir anım var.Normalde 5v adaptörle şarj edince bir şey olmayan telefonuma 5.2v adaptörle şarj edince ekranı samsarı olmuştu.
1-2 dakika voltaj dengelemesi yapınca geçiyordu.
Kalitesi düşük bir adaptör kullanmış olabilirsiniz. Konuda Lenovo marka adaptör olduğu belirtilmiş.

Geri
Yukarı