Orta segment render için sistem tavsiyesi

Bütçe
4001
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
iç mimar
Elimde mevcut bir masaüstü bilgisayar var. 11-12 senelik olduğu için artık yaşlı olduğunu ve verimli performans alamadığımı düşünüyorum.

Monitör mevcut kalacak.
Ekran kartı mevcut kalacak. (GT 1030)
SSD mevcut kalacak.
Power mevcut kalacak.

RAM'ler DDR3 olduğu için mecbur yeni nesil anakarlar için DDR4 gerekir sanırım. Onları satarım.

Bu saydığım mevcut parçalar dışında 4000 TL civarında sistem önerisi yapabilir misiniz?
Geriye kalan parçalar sanırım; anakart, işlemci, RAM ve iyi bir işlemci fanı.

Not: İşlemci en önemli parça benim için. Renderda yük sadece işlemciye biniyor.

4000 liraya daha iyi toplanamaz.

Teşekkür ederim.
Peki bu AMD Ryzen 5 5600X 6 çekirdekli, 3D görselleştirmelerde çekirdek sayısı önemli diye duymuştum. Ryzen 7 2700X 8 çekirdekli daha iyi olabilir mi? 🤔

Teşekkür ederim.
Peki bu AMD Ryzen 5 5600X 6 çekirdekli, 3D görselleştirmelerde çekirdek sayısı önemli diye duymuştum. Ryzen 7 2700X 8 çekirdekli daha iyi olabilir mi? 🤔

Hem render da hem de oyun da R5 5600X çok daha iyi bir işlemci.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

4000 liraya daha iyi toplanamaz.
Toplanır. Render tarafında R7 3700X, R5 5600X'ten daha iyi. O RAM'lerin ise OC performansı rezalet, fiyatı ise gereksiz pahalı. Anakart ise günü kurtaracak cinsten. Kısacası attığınız parçaları önermiyorum.

Önerim:
Crucial Ballistix 8 GB 3000 MHz DDR4 BL8G30C15U4B-Kutusuz Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe X2

4013 TL

Toplanır. Render tarafında R7 3700X, R5 5600X'ten daha iyi. O RAM'lerin ise OC performansı rezalet, fiyatı ise gereksiz pahalı. Anakart ise günü kurtaracak cinsten. Kısacası attığınız parçaları önermiyorum.

Önerim:
Crucial Ballistix 8 GB 3000 MHz DDR4 BL8G30C15U4B-Kutusuz Ram Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe X2

4013 TL

Sizce 3700X yerine yeni zen3 olan 5600X almak daha iyi olmaz mı?

@WaIter White hocama katılıyorum ancak işlemcinin yanında gelen Wraith Prism'i iyi bir fiyattan satıp Snowman T6 Ultra almanı öneriyorum. 6 bakır boru ile daha iyi soğutacaktır.

Elimde mevcut bir masaüstü bilgisayar var. 11-12 senelik olduğu için artık yaşlı olduğunu ve verimli performans alamadığımı düşünüyorum.

Monitör mevcut kalacak.
Ekran kartı mevcut kalacak. (GT 1030)
SSD mevcut kalacak.
Power mevcut kalacak.

RAM'ler DDR3 olduğu için mecbur yeni nesil anakarlar için DDR4 gerekir sanırım. Onları satarım.

Bu saydığım mevcut parçalar dışında 4000 TL civarında sistem önerisi yapabilir misiniz?
Geriye kalan parçalar sanırım; anakart, işlemci, RAM ve iyi bir işlemci fanı.

Not: İşlemci en önemli parça benim için. Renderda yük sadece işlemciye biniyor.
Render'ı etkileyen en büyük faktör sizin de dediğiniz gibi işlemci size tavsiyem diğer kullanıcıların da dediği gibi ryzen 3 3700x seçebilirsiniz ama ryzen 5 5600x de emin olun çok az fark ile gerisinde kalıyor o yüzden çekirdek farkı sizi yanıltmasın ileriye dönüklük açısından ben şahsen ryzen 5 5600x alırdım eğer işiniz onlarca saatlik render değil ise. 300-350 lira bandında apacher, xpg, corsair gibi markalar mevcut hepsi de iyi firmalardır herhangi bir sorun yaşamazsınız. Anakart olarak gigabyte b550m s2h alabilirsiniz bence uygun bir fiyatlı ve pci express 4'e sahip olması depolama konusunda getirdiği hız ile avantaj sağlayacaktır.

Aynen öyle Render için 3700X daha iyi bile olsa geleceğe dönüklük Zen 3 PCI-e 4.0 ile 5600X alınabilir. Bir tık az performans alıp geleceğe dönük olması şahsen daha iyi ama siz bilirsiniz.

Geri
Yukarı