Orta Seviye C++ Bilip Başka Dil Öğrenmek

Bandow

Kilopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Makina mühendisliği öğrencisiyim. Bir sene önce Fundamentals of Computer Programming dersi adı altında bir dönem baştan C++ öğrendik. Okuduğum bölüm dolayısıyla derste yazdığımız kodlar çok da gelişmiş düzeyde değildi. Hep bir yerden herhangi bir programlama diline başlamayı istemiştim, bu ders sayesinde C++ ilk öğrendiğim dil oldu diyebilirim. Ama ben bu işi burada bırakmak istemeyip daha da fazlasını öğrenmek istiyorum. Sizce C++ dilinde daha da gelişmeye mi çalışmalıyım yoksa Python, C# gibi dilleri de öğrenmeli miyim? Ona göre Udemy'den kurs alıp başlayacağım. (Mesleki olarak düşünmeyin. Tamamen hobi olarak programlamayı öğrenmek istiyorum. Oyun geliştirmeyi bile deneme isteğim var.) Udemy'de başlamak istediğim kurslar bunlar:
Başka her türlü kurs önerisine açığım.

C++'la da düzgün işler yapılabilir. Ki derlenme hızları C#'a göre daha hızlıdır. Öğrendiğiniz ilk dili geliştirmeye çalışın. Sonra diğer dillerde gördüğünüz şeylere zaten aşina olacağınız için sıkıntı çekmeyeceksiniz. Ben ilk önce C# ögrendim ve geliştirdim. Geçenlerde C++ ile çalışma yapan bi abimize denk geldim. Biraz kodlarını inceledikten sonra bu dilin daha kolay olduğuna dahi kanaat getirebildim.

Sonuç olarak ilk önce bildiginiz dili geliştirirseniz diğer dilleri öğrenme beceriniz daha da artar.
İyi forumlar :)

C++'la da düzgün işler yapılabilir. Ki derlenme hızları C#'a göre daha hızlıdır. Öğrendiğiniz ilk dili geliştirmeye çalışın. Sonra diğer dillerde gördüğünüz şeylere zaten aşina olacağınız için sıkıntı çekmeyeceksiniz. Ben ilk önce C# ögrendim ve geliştirdim. Geçenlerde C++ ile çalışma yapan bi abimize denk geldim. Biraz kodlarını inceledikten sonra bu dilin daha kolay olduğuna dahi kanaat getirebildim.

Sonuç olarak ilk önce bildiginiz dili geliştirirseniz diğer dilleri öğrenme beceriniz daha da artar.
İyi forumlar :)
Teşekkürler yorumunuz için. Bu kursu satın aldım, hatta neredeyse yarıladım. Block Breaker tarzında oyun yapabilecek düzeye geldim diyebilirim. Bir yandan da C++'la ilgileniyorum. Ama dediğiniz gibi önce C++ konusunda daha da bilgi edinmem lazım. Mümkünse, şuan aldığım kursu bitirir bitirmez Unreal Engine kursuna başlayıp C++ ile daha çok haşır neşir olmayı planlıyorum :)

Hobi olarak yapacaksan farketmez hangisini ogrendigin, caninin istedigine yonel.
Oyun hevesin olduguna gore unity + c# kombosu bence en ideali.
Java ogrenecegim dersen de libgdx + java yapabilirsin.

Ben şahsen, bir dil üzerine yoğunlaşmadan önce bana daha uygun bir dil olup olmadığını öğrenmek için diğer dillerin de temel yapısını öğrenmeye çalıştım. Bu durumda 2 sene önce Java tabanlı processing dilini kendime uygun görmüşken, şimdi Python'ın bana daha uygun olduğunu anladım. Bu sayede benim için en uygun dile yoğunlaşabiliyorum. Ayrıca birçok dilin temelleri hakkında bilgi sahibi olunca, tüm dillerin birbirine çok benzediğini fark ediyorsun. Böylece bir dile yoğunlaşmadan önce tüm yazılım dilleri için geçerli olan bilgilere sahip olabilirsin. Bu da belirlediğin dile yoğunlaşırken işini kolaylaştırır.

Ayrıca orta seviye C++ bilerek diğer dillere bakarken, birçok dilin birçok yönden birbirine benzediğini fark etmen uzun sürmeyecek.

Yeni konular

Geri
Yukarı