Ortaokulda Devamsızlık Sınırı

NoName472

Hectopat
Yer
Türkiye
Bir soru sormak istiyorum. Benim şimdi 1 gün raporlu, 9 gün raporsuz devamsızlığım var. Sanırım ortaokullarda 20 günlük süre varmış. 10 gün raporlu 10 gün raporsuz mu oluyor, yoksa karışık mı (Mesela 14 gün özürsüz 6 gün raporlu)? Yani 10'a 10 mu? Yoksa tam tersi mi?

Bir soru sormak istiyorum. Benim şimdi 1 gün raporlu, 9 gün raporsuz devamsızlığım var. Sanırım ortaokullarda 20 günlük süre varmış. 10 gün raporlu 10 gün raporsuz mu oluyor, yoksa karışık mı (Mesela 14 gün özürsüz 6 gün raporlu)? Yani 10'a 10 mu? Yoksa tam tersi mi?

Benim bildiğim sınıf olarak 1-8 arası 20 gün özürsüz, özürlüde bir sınır yok. Sadece özel olarak izin verilmesinde dilekçeyle olan muhabbette yani sanırım 15 gün olması gerek. 9-12 kısmında ise 10 özürsüz hakkı sabit ama raporlularla birlikte 30'u bulduğunda kalıyorsun... Yani lisede 30'a tamamlanmamalı kesinlikle...

İlkokulda ise -ortaokul da bu kapsamda hala yönetmeliklerde- özürsüz 20'yi bulmamalı. Özürlü devamsızlık dediğim gibi bir sınırı yok diye biliyorum, yönetmeliği inceleyin, ince detayına dek yazar. 1-8 kısmı ilköğretim kurumları, 9-12 ise ortaöğretim kurumları diye geçer.

Bir de genelde bu notta başarısızlık, devamda sıkıntı olduğunda öğretmenlerin toplandığı o kurul geçirebiliyor. Hatta yanılmıyorsam veliye de soruluyor olması lazım, sınıf tekrarı yapsın mı diye eğer başarısızsa. Özetle çok da ciddi bir durum yok ama dikkat etmek gerek.

Mesela lisede işler çok daha sıkı...

Bir yerde yatılı okursanız, o yurtta veya okulda izinsiz ortada olmadığınız olursa hakkınızda işlem yapıyorlar... Bunun olmaması için velinizin dilekçe vermesi gerekiyor falan filan yani biraz sıkıcı işler...

Yeni konular

Geri
Yukarı