Otomatik Onarım Döngüye Girdi

DeadPoet

Decapat
Daha fazla  
Selam. Dell Inspiron 3521 bilgisayara sahibim. Bilgisayarıma 2 ay önce SSD eklemesi yaptık (SanDisk Plus 256 GB). SSD, CD okuyucusu yerine takıldı. HDD'de ayrı olarak mevcut. Format atan kişi Win 10 Pro yüklemiş. Sistem otomatik olarak "Win 10 Home anahtarı bulduk" uyarısı verdi. Bir süre crackli olarak Pro kullandım ve herhangi bir sorun çıkmadı. Ancak bu durumdan rahatsız olduğum için Home formatı attım. Formattan sonra birkaç uygulama yüklemesi yapıp yeniden başlattığımda bu otomatik onarım sorunu ortaya çıktı. Bilgisayar açılacakken Windows logosu geliyor, alttaki imleç dönüyor ancak sonrasında donup kalıyor. Donduktan sonra otomatik onarıma geçiyor.

Ne kadar yeniden başlatsamda aynı sorun devam ediyor. Hemen arkasından tekrar format attım ve bu sefer çoğu sürücüyü güncelledim ve bir sorun oluşmadı. 2-3 gün sorunsuz kullandıktan sonra harici ses kartımın yazılımını yüklememle beraber, bilgisayar yeniden başlatıldığında yine aynı sorun ortaya çıktı. Sistem geri yüklemesi yapabiliyorum ve ses kartı sürücüsünün yüklü olmadığı zamana geri döndüğümde bir sorun yaşanmıyor. Bu sorunu tekrar tekrar format atsa dahi yaşayanlar var olduğunu gördüm. Genelde onlarda donanımsal bir hata söz konusu imiş.

Yanılmıyorsam herhangi bir küçük hata tespitinde bilgisayar otomatik olarak onarıma geçiyor. Ve bu durum onarım ihtiyacı mühim olmasa bile basit bir çakışma yüzünden ortaya çıkıyor (sanırım). İnternet'teki otomatik onarımı kapatma tavsiyelerini uyguladım. Güvenli modda da açamıyoruz bilgisayarı. Tek yapabildiğim sistem geri yüklemesi. SSD'de sorun olmadığını, yazılımsal bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Özellikle fotoğrafını da ekleyeceğim Driver'lar yüklendikten sonra bu sorun yaşandığı için sorunumuz az çok ortada. Ayrıca, ses kartının yazılımının Windows 10 versiyonu bulunmamakta ancak Win8 versiyonu da çalıştırıyor. Daha öncesinde sorun olmadan indirip kullanabiliyordum. Şu an ne yapmalıyım bilmiyorum. Mecburen bu sürücüyü yüklemem gerekiyor. 2 kere format attım ve aynı şeyi yaşadım. Dediğim gibi İnternet'teki otomatik onarım hatasına karşı önerilen çözüm yöntemlerinin çoğunu denedim. Ne kadar istemiyor da olsam son çare olarak Windows 10'a geri dönmeyi düşünüyorum. Gözümden kaçan bir nokta var gibi. Yardımlarınızı, fikirlerinizi bekliyorum. Bu arada PC'nin fabrika çıkışı işletim sistemi Win8 Single Language, Turkish. Şimdiden teşekkürler...
Son çare olarak Win 10 Pro yapmış olsam da yine aynı sorunla karşılaştım. MBox2 ses kartı driver ını yükledikten sonra bilgisayar yeniden başlatıldığı zaman Otomatik Onarıma geçiyor. Home / Pro farketmeksizin bu hatayı alıyorum. Format attığım diskte mi bir sıkıntı var da Windows eksik veya yanlış yükleniyor diye düşündürdü. Ancak o zaman başka durumlarda da sorunlarla karşılaşırdım sanıyorum. Belirttiğim gibi yüklediğim driver son versiyon olarak Windows 8 uyumlu. Windows 10 uyumlu değil. Ancak daha önceden Windows 10 olan bir bilgisayarda sorunsuz yükleyip kullanmıştım. Şuan bunu yapmasının sebebi nedir?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-07-04 at 11.24.49.jpeg
    WhatsApp Image 2020-07-04 at 11.24.49.jpeg
    339,6 KB · Görüntüleme: 45
Son düzenleme:

Geri
Yukarı