Overclock Hakkında Bilgiler ve Tavsiyeler

Deniz Örs

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İlk olarak söyleyeceklerimi kim ne derece takar bilmiyorum ama kendim overclock denen şeyi tamamen zevk için yapan biriyim. Yıllardır da uğraşır ve eğlenirim. Overclock gayet deneyimlenebilir. Basit, zararsız bir işlemdir.

İlk deneyimimi bir laptop üzerinde 12'li yaşlarımda yaşadım. Isınma sorunuyla çok ileri gidemedim.

İkinci deneyimim 14-15 yaşlarımda masaüstü bilgisayarım ile HD 7750 ekran kartımla sonuna kadar yaşadım ama cidden sonuna kadar. Voltaj kilidi de olmadığından fanı fuller ileri gidebildiğim kadar giderdim. +120 civarı bir voltaj verebildim en fazla ki bu kart yalnızca PCI-E üzerinden güç çekebiliyor. İyi dayandı yavrucak. Orada öğrendim ki OC korkulacak ya da bileşenlerini yakacak bozacak yok edecek bir şey değil. En kötü senaryo ekran kartının çökmesi üzerine olur. Onu da yeniden başlatarak çözersiniz belki, 10 saniyenizi alır.

Üçüncü ve şu an devam eden deneyimlerim i5 2500K işlemci ve RX 480 ile, işlemciyi 1.5-1.51 voltaj değerleri arasında kullanıyorum maalesef ki şanslı çıkamadığım için 4.9 GHz’e ulaşabildim. Bu voltajı düzgün sıcaklıklarda tutabilmek için kapalı sıvı soğutma kullanıyorum oyunlarda 65-68 arası bir sıcaklık değeriyle mutluyum.
Gelelim ekran kartına, bu RX 480 benden az çekmedi. Şöyle anlatayım, daha ilk gününde aldım referans tasarım olarak. Baktım böyle olmuyor ısınıyor ediyor Arctic’in bilmem ne Turbo 3 ekran kartı soğutucusunu aldım taktım, başladım overclock’a. İlk adımım sınırlı olan voltaj değerini aşmaktı çünkü 1150 üstü veremiyordunuz. BIOS’u düzenleyerek 1.2 gibi bir değere çıkardım. Bu sırada fark ettim ki kartın sahip olduğu güç yetmiyor çünkü çıkabildiği en fazla 170-180 Watt gibi bir şey oldu. Bunun sınırını da 220'ye çıkardım ve mutluydum. Tabi bir kere tadını alınca bırakamıyorsun bu bana yetmedi. Daha fazla ne yapabilirim dedim. vRAM Timingler'ini değiştirdim daha sıkı bir timing'e aldım ve overclockladım. Bu da yetmedi bana. Dedim ki daha fazla Core Clock değerlerine ulaşabilirim -şu an kullandığım ayarlar- Watt Tool denen bir program yazmış abimizin biri. Bunu eşsiz kılan şey I2C yani VRM ayarlarını gerçek zamanlı olarak kontrol edebilmeniz.
Burdan önce LLC(Load Line Calibration)'i açtım. Bu özellik işlemciler için BIOS sekmesinde yıllardır var. Verilen voltajın sabit ve aynı değerde kalmasını sağlıyor. Bundan sonra voltajı 1.25'e çıkardım ve bu şekilde devam ettim işlemime. Tekrar güç yetmedi. Normalde 150 Watt değerine sahip bir kart, şu an sistemimde 290-320 gibi bir güç tüketimine sahip. Aynı şekilde şu soru gelecek aklınıza. “VRM’ların kaç derece?” 125’e kadar dayanabilen VRM’larım 100-105 arası bir sıcaklık değerine sahipti. Bu da sorunlara yol açıyordu. Hem aynı zamanda kartın genel sıcaklığını da etkiliyordu. Tam olarak VRM üstüne fan ekleyerek de bu sorunu çözdüm.

Anlattıklarımın amacı insanları yanlış yönlendirmelerden belki biraz olsun uzaklaştırmaktır.

Şimdi gelelim bir bileşen hangi durumda yanar?

Şöyle ki bir bileşen 110-120 arası gibi bir değerde bile dolaşsa öyle çat diye gitmez. Ki bu değere ulaşamadan sorunlar çıkacağı için yüksek sıcaklığa bağlı bir bileşeni büyük ihtimalle yakmanız imkansızdır

Yanmanın asıl sebebi fazla fazla voltaj vermek olur. Bir bileşenin (CPU-GPU-RAM) stock olan voltajının üstüne 0.7-0.8 gibi rakamlar eklemediğiniz sürece yine yanmaz. Bunun YouTube’da testleri de var. Yani 1.25V ile çalışan bir işlemciyi eğer sıcaklığını tutabiliyorsanız 1.4 1.45v aralığında gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz demek bu.

Şunu eklemeyi unuttum DDR3 Ramlerim şu an 1.82v voltajında çalışıyorlar aşırı sıkı timing ve yüksek frekanslarından dolayı ve bu son anlattığım sistemimi de 1.5 senedir sorunsuz kullanıyorum. Daha 3-4 sene de rahatça kullanacağımın garantisini veririm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı