Overclock için R5 2600 vs R3 3100

Bilemiyorum, düzgün bir anakart ve soğutucu ile yapılabilir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Burada bir de silikon piyangosu var. Kötü silikon gelirse çöp olur OC işi.

Alacağım bilgisayarda genellikle oyun oynayacağım. Normalde Ryzen 5 3600 alacaktım ancak fiyatlar malum. O yüzden alacağı işlemciyi overclock ile performansını Ryzen 5 3600'ün performansına yakınlaştırmak istiyorum. Overclock yaparak Ryzen 5 2600'ü mü, yoksa Ryzen 3 3100'ü mü performans olarak Ryzen 5 3600'ün performansına yakınlaştırabilirim?

Sadece bir çözüm önerisi sunuyorum.

@BerkayZ87@NipponChemiConKYCap gelebilecek en dandik silokon bile gelse 3.8'lere kadar OC yapar diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Arkadaşın da belirttiği gibi düzgün bir OC potansiyeli için silikon lotosunun önemi kilit bir nokta, her 1600'ün de videolarda gördüğünüz 4 GHz üstü hızlara çıkılabilmesinin de pek bir garantisi yok, ayrıca bu şekilde bir hız aşırtma söz konusu olacak olsa bile BF5 gibi hem tekli hem de çoklu çekirdeğe abanan özel spesifik çok oyunculu oyunlarda stok R5-3600'ün vereceği 1080p oyun performansını yüksek seviye kartlarda veremiyor. Bu elbette işin biraz uç noktalarından biri ama tabii ekran kartı 2060 veya daha düşük seviyede bir model olacaksa kullanıcı sahibi arkadaş ikinci el R5-3600 veya sıfır 1600AF de düşünebilir. Aslında 3100 teknik anlamda oyun performansı açısından 1600 serilerine göre daha mantıklı bir işlemci fakat fiyatı şu sıralar 1600'lerden bile pahalı olduğu için tercih etmek pek mantıklı durmuyor. 1600'e OC alternatif bir seçenek, ama bu noktada en önemli olan şey şanslı olmak :)

Arkadaşın da belirttiği gibi düzgün bir OC potansiyeli için silikon lotosunun önemi kilit bir nokta, her 1600'ün de videolarda gördüğünüz 4 GHz üstü hızlara çıkılabilmesinin de pek bir garantisi yok, ayrıca bu şekilde bir hız aşırtma söz konusu olacak olsa bile BF5 gibi hem tekli hem de çoklu çekirdeğe abanan özel spesifik çok oyunculu oyunlarda stok R5-3600'ün vereceği 1080p oyun performansını yüksek seviye kartlarda veremiyor. Bu elbette işin biraz uç noktalarından biri ama tabii ekran kartı 2060 veya daha düşük seviyede bir model olacaksa kullanıcı sahibi arkadaş ikinci el R5-3600 veya sıfır 1600 AF de düşünebilir. Aslında 3100 teknik anlamda oyun performansı açısından 1600 serilerine göre daha mantıklı bir işlemci fakat fiyatı şu sıralar 1600'lerden bile pahalı olduğu için tercih etmek pek mantıklı durmuyor. 1600'e OC alternatif bir seçenek, ama bu noktada en önemli olan şey şanslı olmak :)

Elbette ama 3600 için 1700TL vermenin mantıklı olduğunu düşünmüyorum, dediğim gibi çok dandik bir silikon bile gelse 3.8 3.9'ları görebilir. Anakartı da OC için uygun zaten.

Geri
Yukarı