Overclock sonrası siyah ekran

Geralt34

Centipat
GTX 950, Xeon X5460 ve 500W PSU kullanıyorum. Darboğaz oldugu için overclock yapmak istedim. Anakartım ASUS P5g41T-M LX modeli ve bu anakart da hazır OC profilleri bulunuyor. OC hakkında bir şey bilmediğim için bu hazır profilleri kullandım. İlk başta %15 OC yaptım BIOS'da F10'a basıp çıktım. Ama görüntü ve anakarttan bip sesi gelmedi, daha sonra Power tuşu ile kapattım ve tekrar açmaya calistigimda 2-3 saniye çalışıp kapandı. Tekrar açtığımda ise çalıştı ama overclock failed yazıyordu, hemen BIOS ayarlarına girip OC profilden %5'e çektim. Sorunsuz çalıştı. Ama bu ilerde bana sıkıntı çıkarır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ceyran istiyor anakart, işlemciyi daha yüksek hızda çalıştırabilmek için. :) İşlemcinizin ve anakartınızın modeline göre voltajı yükseltmeniz gerekiyor. Detaylı bir inceleme yapmanızı öneririm. Bu işlemci ve anakart hakkında bilgim bulunmuyor. Voltajsız overclock yaptığınız için, sistem açılmamış. Hayır, sisteminize zarar vermediniz. Bilinçsiz voltaj sonucu ciddi zararlar vermeniz muhtemel, umarım forumda aynı işlemci ve anakartla tecrübesi olan arkadaşlar vardır.

GTX 950, Xeon X5460 ve 500W PSU kullanıyorum. Darboğaz oldugu için overclock yapmak istedim. Anakartım ASUS P5g41T-M LX modeli ve bu anakart da hazır OC profilleri bulunuyor. OC hakkında bir şey bilmediğim için bu hazır profilleri kullandım. İlk başta %15 OC yaptım BIOS'da F10'a basıp çıktım. Ama görüntü ve anakarttan bip sesi gelmedi, daha sonra Power tuşu ile kapattım ve tekrar açmaya calistigimda 2-3 saniye çalışıp kapandı. Tekrar açtığımda ise çalıştı ama overclock failed yazıyordu, hemen BIOS ayarlarına girip OC profilden %5'e çektim. Sorunsuz çalıştı. Ama bu ilerde bana sıkıntı çıkarır mı?

Youtube da bu anakartta aynı işlemciye overclock yapanlar var bir göz atabilirsin

İşlemciye (Core voltage, CPU voltage) 1.3v verip yavaş yavaş 3.4GHz dene 5dk OCCT testi yap ki sorunsuz çalışacaktır 3.6GHz, 3.8GHz şeklinde ilerde 4GHz'ye kadar overclock yapabilirsin bu işlemci ile ama sıcaklığı 85'i pek geçmemeye çalış eğer belli bir noktadan sonra hata veriyorsa voltaj arttır soğutucun iyi değilse 1.5v u pek geçmemeye bak aşırı ısınma olarak geri dönebilir bir yandan RAM MHz değerlerini bir tık daha düşür ki extra voltaj ayarı ile uğraşmayasın düşürdüğünde bile işlemciye o.c ettiğin için RAM MHz değeride yükselecektir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı