Overclock ve işlemci ömrü ilişkisi

Dumponer

Hectopat
Forumda çoğu kişi overclock sonucunda işlemcinin ömrü kısalır şeklinde yorum yapıyor. Ancak benim anlamadığım bir işlemcinin ortalama ömrü ne kadar? Benim deneyimlediğim kadarıyla işlemcilerim genelde uzun yıllar bozulmadan devam etti ve güçleri yetersiz kaldığı için değiştirmek zorunda kaldım. Overclocklu da kullansam stok da kullansam aynı şeyleri yaşadım yeterli soğutmalarla. Siz de kendi deneyim ve bilgilerinizi paylaşabilir misiniz?

İyi ve yeterli soğutma ile yapılıyorsa, ayrıca abartılmıyorsa; bir sorun teşkil etmeyecektir bence.

İşlemci bilgisayar bileşenleri içinde en uzun ömürlü parçalardan biridir serin sıcaklıklarda çalışıp tehlikeli derecelere gelmediği sürece ömrü kısalması söz konusu değil tabi yine sınırları fazla zorlamamak gerekiyor anakartında sağlığı açısından mesela Ryzen 2600 1600AF gibi işlemciler güzel bir soğutucuyla 4.2 Ghz görebiliyor.

İşlemcinin ömrüne etki eden iki etken var;

1-) Yüksek Voltaj
2-) Yüksek Sıcaklık

Yüksek voltaj, sıcaklıklar düşük olsa bile ömrü kısaltır. Ayrıca sadece ömürden kısmakla kalmaz performansını da eskiye nazaran azaltır. Güvenli olarak tabir edilen voltajı geçmemek gerekir. Yüksek sıcaklık, voltaj güvenli seviyelerde olsa bile ömrü kısaltır. İşlemcinin ömrünün genellikle 20 yıl olduğu söylenir.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı