Overclock yapmak zararlı mıdır?

Bilinçsizce yapanlar için olmasın o sonuç?

Ne olursa olsun ben önermiyorum. Size de bana OC'yi zorla önerin diye bir istekte bulunmuyorum. Benim kendi düşüncem bu yönde. 5 FPS fark için sistemi tehlikeye atmaya değer mi sizce? Bilinçli veya bilinçsiz fark etmez. Fabrikada o.c yapıp uzun süre test uygulanıyor mu işlemcilere peki?Bu yüzden sağlıklı bir işlem olduğunu düşünmüyorum.Ne sonuç çıkacağı belli olmayabiliyor her zaman.

Son düzenleme:
Overclock hastalık gibi birşey Zararı elbet vardır fakat ortalama bilgi dahilinde, deneme ve yanılma yoluyla sürekli öğrenmeye açık bir konudur. Tercih meselesidir. Bazıları en üst bileşenleri alsa dahi yapar. Ben seviyorum ve ihtiyacım olmasa dahi yapıyorum. Sonuçta elimdeki bileşenlerden alabileceğim performansın tamamını almak isterim.

Overclock ömrü kısaltır mı? Uzun vadede bir sistem kurunca overclock yapmak mantıksız mıdır? Ne zaman yapılmalı?

Teknik olarak, evet veya hayır şeklinde cevaplamak gerekirse evet, ömrü kısalır. Önemli olan nokta şu ki, bugün piyasada sunulan anakartların ve görüntü kartlarının size izin verdiği voltaj, sıcaklık ve güç tüketimi sınırlarını göz önüne aldığımızda, bu etkiyi uzun yıllar boyunca hissetmenizin çok düşük bir ihtimal olduğunu söyleyebilirim.

Bir başka konuda yapmış olduğum detaylı açıklamayı şurada bulabilirsiniz:

Zannedersem oyun için bahsediyorsun. O zaman senin derdine derman şey ekran kartı hız aşırtmadır. (Eğer ki dahili GPU var ise RAM frekansı yükseltmek çok büyük fayda sağlayacaktır.)
İşlemciye O.C. gereksinimi %90 olasılıkla darboğaz durumlarında duyulur. Onun harici gereksiz yere CPU O.C. FPS'ye minimum düzeyde etki edecektir. Bellekleri de 3000'den 3200'e O.C. yapmak ekran kartı olan kişiler için çok da bir şey fark edeceğini sanmıyorum. Ekran kartını O.C. yapmak zarar vermez. Eğer ki frekansları fazla yükseltirseniz görüntüde yırtılma veya "bozuk monitör" tarzı görüntü alırsınız. Ayarları varsayılana çekerek herşeyi baştan yapabilirsiniz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…