Overclockta işlemci zarar görmüş mü nasıl anlaşılır?

melihmpower

Hectopat
Daha fazla  
İşlemcimi OC yaptım sanki oyunlarda FPS düştüğünü hissediyorum. İşlemcinin zarar gördüğünü nasıl anlarım? Bir de hayatımda ilk defa OC yaptım bilmiyorum. Teşekkürler.

GTX 1060 6GB 192BİT
AMD RYZEN 1300X
ASUS B350 PLUS

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcimi OC yaptım sanki oyunlarda FPS düştüğünü hissediyorum. İşlemcinin zarar gördüğünü nasıl anlarım? Bir de hayatımda ilk defa OC yaptım bilmiyorum. Teşekkürler.

GTX 1060 6GB 192BİT
AMD RYZEN 1300X
ASUS B350 PLUS
OC ile donaniminiz kolay kolay zarar gormez. Eger fazla isinma olursa sistem kendini otomatik olarak kapatir zaten ve korumus olur kendini. Islemciye OC yapmaniza ragmen performans artisi gorememenizin aklima gelen 2 sebebi var. 1. Si oyun ekran kartinizi fazla zorluyor. O yuzden FPS i sinirlayan ekran karti oldugu icin fark etmiyor. 2. Donanimin bir OC optimum degeri vardir. Atiyorum elimizde 4.0 ghz islemci var. Optimum 4.2 de calisiyor. Bunu biz 4.3 e cikardigimizda sistem dengesizlesmeye baslicak ve performans kayiplari yasamaya baslacagiz. Bunu bizzat denedim gordum. Cozum olarakonce OC yi kapatin. MSI Afterburner programini oyunda aciniz ve GPU ve CPU kullanimi kontrol ediniz. Ona gore cozum uretelim.

msi after burner daha önce indirdim kullanımlarını açtım ama olmadı siz anlatsanız nasıl yapcağımı daha yararlı olabilir şimdiden teşekkürler

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı