Oyun esnasında bilgisayar donması

the_maali

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, başlıktan da anlaşılacağı gibi oyun esnasında bilgisayarımın donması sorunu yaşıyorum. Bilgisayarımı daha 1 hafta önce formatladım. Tüm driverlar güncel. Ekran kartı olarak NVIDIA GeForce 760 kullanıyordum. Birkaç gün önce MSI AMD RX5500 XT'ye terfi ettim. Fakat yeni kart daha üst model olmasına rağmen eski kartıma göre daha düşük ayarlarda stabil bir performans alabiliyorum. Onda da herhangi bir anda oyun esnasında bilgisayarım donuyor. Hatta bazen kasa üzerindeki reset tuşu bile çalışmıyor donma sırasında. Yeni kartın da tüm driverları güncel. Kartı değiştirirken baştan aşağı bilgisayarın içini fanlar dahil her yerini temizledim. Isı değerleri yüksek de değil. Örneğin Battlefront 2 gibi bir oyunda bile kartın ısısı 50 dereceyi geçmiyor. Cahilce bir soru olacak ama işlemci ile ekran kartının uyumsuzluk yaşama ihtimali olabilir mi? Çünkü AMD Software üzerinden kontrol ettiğimde oyunlardaki uyumlulukta bazılarında ekran kartı için minimum standardı karşılıyor derken işlemci için önerilen standardı karşılıyor diye yazıyor. Örnek birkaç görseli ve bilgisayar özelliklerimi aşağıda görebilirsiniz. Oyunların Steam sayfalarına baktığımda bile özelliklerim fazlasıyla yeterli. İşin içinden çıkamıyorum. Şimdiden teşekkürler.
-Intel i7 6700 @ 3.40 GHz
-16 GB RAM
-MSI Radeon RX 5500 XT Mech 4G
-PSU Zalman ZM700-LX 700W

3.PNG

1.PNG

2.PNG

Hocam MSI Afterburner ile CPU ve GPU kullanım değerlerine bakın darboğaz var gibi duruyor.

Bence yazılımsal sorun var. Darboğaz olsa da az varıdır.
Şimdi bir deneme daha yaptım da ekran kartımın ısısı yine yük altında 50 dereceği geçmiyor. Ancak CPU 70'lere dayandı. Bu ısı konusuna çok hakim değilim. O yüzden CPU'nun 70 dereceleri görmesi normal mi?
Bence yazılımsal sorun var. Darboğaz olsa da az varıdır.
Yazılımsal derken? Kart için mi? CPU için mi?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı