Çözüldü Oyun için en iyi panel nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

359107

Hectopat
Makaleler
1
Derslerim çok iyi olduğu için babam yaklaşık 1 yıl sonra bana PC alacak. Ancak O, bilgisayarı alırken en az 3 yıl gibi uzun süre götürmesini istiyor. O yüzden güzel bir panel olursa iyi olur. Şimdilik bütçe belli değil ama ben şimdiden bilgi edinmek istiyorum. Ben genelde Fortnite oynuyorum ve GTA 6 gibi oyunlara bakmak istiyorum. Sistem açmadığı için hiç oynamadım ama Forza Horizon 4 veya çıkarsa 5 oynayacağım. Benim için gecikme değerleri göz ile aşırı fark edilir olmaz ise sorun olmaz. Zaten profesyonel oyuncu değilim. Genel olarak görüntüye önem vereceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
  • TN - Bu panellerin avantajları; yüksek yenileme oranı ve düşük gecikmeler örnek verilebilir.
  • IPS - Bu paneller daha çok grafik tasarım içindir. Renkleri çok iyi yansıtır fakat oyun için uygun değildir. Yine de bu panellerle oyun oynanamayacağı anlamına gelmiyor.
  • VA - Bu paneller ise TN ve IPS panellerinin ortası denilebilir. Çevrimdışı, hikayeli oyunlar için kullanılabilir.
Eğer CS:GO, Valorant gibi oyunlar oynayacaksanız TN, hikayeli oyunlar oynayacaksanız yine TN ama tercihe göre VA panel tercih edilebilir. Grafik tasarımı yapacağım diyorsanız IPS panel tercih edebilirsiniz.
  • TN - Bu panellerin avantajları; yüksek yenileme oranı ve düşük gecikmeler örnek verilebilir.
  • IPS - Bu paneller daha çok grafik tasarım içindir. Renkleri çok iyi yansıtır fakat oyun için uygun değildir. Yine de bu panellerle oyun oynanamayacağı anlamına gelmiyor.
  • VA - Bu paneller ise TN ve IPS panellerinin ortası denilebilir. Çevrimdışı, hikayeli oyunlar için kullanılabilir.
Eğer CS:GO, Valorant gibi oyunlar oynayacaksanız TN, hikayeli oyunlar oynayacaksanız yine TN ama tercihe göre VA panel tercih edilebilir. Grafik tasarımı yapacağım diyorsanız IPS panel tercih edebilirsiniz.

Çözüm
Peki OLED ekranlar hakkında bilginiz var mı? IPS panellere göre çok mu fiyat farkı var genel olarak? Ve çok teşekkürler.😍

VA siyahları, IPS de renkleri çok iyi gösterir. TN ikisini de kötü gösterir. VA renk olarak ortadır.

Sanılanın aksine VA'lar genelde IPS'lerden daha yavaştır ama çok takılacak bir şey de değil bence.

Oynadığınız oyunlar için karanlık ortamda kullanmadıkça veya kavise heves etmedikçe IPS öneririm.
Peki OLED ekranlar hakkında bilginiz var mı? IPS panellere göre çok mu fiyat farkı var genel olarak? Ve çok teşekkürler.😍

OLED harika bir şey (Panel) ama OLED monitör yok diye biliyorum. En azından piyasada.

OLED ekranlar, oyun oynayacaklar için gereksizdir. Bu monitörlere para vermek yerine 144 Hz gibi yüksek tazeleme oranındaki veya yüksek çözünürlükteki monitörlere para vermek daha doğru olur.

Geri
Yukarı