Oyun için kaç çekirdek işlemci gerekir?

6 çekirdekli işlemci güzel ama, GHz yüksek olması gerekir, GHz'i düşük ise pek bir şey ifade etmez. 6 çekirdekli bir işlemciyi 4 çekirdekli bir işlemci neden geçmesin, 4 çekirdekli işlemcinin GHz'i yüksek ise, 6 çekirdekli bir işlemcinin GHz'si düşük ise, 6 çekirdeğin pek önemi yok. İşlemcinin saniye de yaptığı işlem önemli. Örneğin, elimiz de 4 çekirdekli 4.2 GHz de çalışan ve 6 çekirdekli 2.7 GHz de çalışan 2 işlemcimiz var, hangisi daha iyi olabilir. 4 çekirdeğin hızı gördüğün gibi daha yüksek ama, ara da öyle dağlar kadar fark yok denecek kadar az ama, sonuç olarak 4 çekirdekli işlemci yarışta 6 çekirdekli işlemciyi geride bırakır.

Hocam her şey GHz değil mimari önemli mesela 3. nesil AMD işlemciler daha düşük GHz ile Intel 10. nesili çok rahat yakalıyor.

Hocam her şey GHz değil mimari önemli mesela 3. nesil AMD işlemciler daha düşük GHz ile Intel 10. nesili çok rahat yakalıyor.

Mimari de önemli elbet ama çekirdek sayısı fazla olabilir mi acaba bahsettiğin örneğin? En azından basit olarak aynı marka bir işlemci alacak olan arkadaşlar bu şekil de alırlarsa işlemcilerini daha güzel olur, daha iyi karar vermiş olurlar. Örnek olarak işlemci adı verirsen daha iyi olur diye düşünüyorum. Ben hayatım da bir defa AMD işlemcili laptop aldım ondan sonra ısınmasından sonra tövbe ettim. Masaüstü olarak bile her zaman Intel işlemcilere gidiyorum, tabii bu bir seçim.

En kötü 4 çekirdek lazım. Şuan 2 çekirdekli işlemciye sahibim Minecraft bile kasıyor lanet olsun.

Haklısın tabii ki, başta ben de biraz karıştırdım düzenledim sonra. 1. nesilden itibaren Ryzen kullandığım için burada düzenli olarak neden nesillerin önemli olduğunu, farkın ne olduğunu anlatmaktan dilimde tüy bitmişti. Direkt frekans üzerinden girince sen de paylaşayım dedim. Bir de günümüzde frekans eskisi gibi artmıyor. Fabrikadan direkt hızlı çıkıyor işlemciler. Bu nedenle de OC sınırlarını zorlayanlar bile bir üst nesil işlemcinin oyun performansını yakalayamıyor. Tabii render performansı daha ayrı orada hızlar ve çekirdekler çok önemli. Linus da geçen hafta bir video paylaşmıştı bununla ilgili.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Overclock ben de yaptım i56600K ya ama, nedense kasma yapıyor ayarını tam yapamadığımdan dolayı, yoksa sıcaklık ile alakalı bir problemim yok 5.0 GHz yapıyorum sonrasın da daha düşük frekansa çekiyor ama sıcaklık değeri 5.0 değerdeymiş gibi artıyor anlam veremedim ben de vazgeçtim. En fazla 4.6 GHz yapabiliyorum onda da da zaten kasıyor en güzeli 4.2 GHz de tutuyorum ihtiyaç olursa.
En kötü 4 çekirdek lazım. Şu an 2 çekirdekli işlemciye sahibim Minecraft bile kasıyor lanet olsun.

Yani biz örneği kötünün iyisi olarak vermeye çalıştık. O işlemci 4 çekirdek 3.0 olsaydı olağan üstü olmasa da, daha farklı olurdu tabii ki. Bir çift çekirdekten de tek çekirdek olarak 6.0 GHz bekleyemeyiz. O elinde ki PC günlük gezinme için ideal ama oyun için tabii ki de çok yetersiz.

Son düzenleme:
Günlük gezinmede bile sorun yaşatıyor açıkçası. Özellikle HDD'den dolayı olan yavaşlık sinir ediyor insanı. Nedenini tam olarak çözemediğim ram'in tamamını kullanamama sorunum da eklenince dayanılmaz hale geliyor. Sırf bu sebeplerden 2 işletim sistemi kullanıyorum. Biri Windows 10 biri Windows 7 tabi daha çok 7'de vakit geçiriyorum normalde.

İşlemcin eski o işlemci 4 çekirdek olsa mesela i5 2500K gibi çok iş yapardı, ekran kartın zaten o daha da kötü 256 MB'lık bir kartın var pek diyecek bir şey bulamadım, kasmaması normal değil zaten. Üst düzey bir işlemci bile kullansan o kartla sonuç ne olabilir ki? Hala çocuklara yani yeğenlerime parça değişikliği yaparak oyun oynanacak hale getirdim o da çok oynamasınlar diye bilerek düşük kart taktım. Elinde ki PC'ye RAM ve biraz üzeri ekran kartı takarsan belki biraz işe yarar, seni tatmin eder mi yine de bir şey diyemem. Ekran kartın da çok kötü işlemciyi görmeden ekran kartını görsem zaten ilk değiştir diyeceğim donanım ekran kartındır. Yine de çok tavsiye etmiyorum yeni bir PC alman da yarar var. Tabi bunu üzülerek diyorum. Öncesin de oyun oynarken işlemcinin oyun da ki durumuna çalışmasına bakarak karar verebilirsin, işlemci yüz de yüz mü çalışıyor, yetmeyen hangisi bakabilirsin? Şunu bunu SSD al diyemem zaten finansal durumun belli. En azından ekran kartını biraz yükseltebilirsen yükselt biraz işe yarayabilir. Gidip 1050 Ti gibi bir kart alim takayım da deme :)

Yeni konular

Geri
Yukarı