Oyun İçin RAM'in CL Değeri Mi Daha Önemli MHz Değeri Mi?

IbrhmCgty

Decapat
XPG Spectrix D41 4133MHz RAM alınır mı? Model no ( AX4U413338G19J-SR41 ) cas değeri 19. sadece oyun oynamak için kullanılacak, oyun performansı için MHz değerimi önemli? CL değeri mi? Ve ek olarak D41 modeli 5000MHz kadar ulaşan değerlerde test edildi diyor fakat bu seride Max 4133'mü kullanabiliriz? Manuel ayarlarda 4133 üzerine çıkma şansımız var mı?

Sistem parçaları şu şekilde

Kasa ; Gigabyte ac300w
Anakart ; Gigabyte aorus z390 pro
İşlemci ; i5-9600kf (Corsair h100x sıvı soğutma)
Ekran k; Asus strix 2070
Psu ; Gigabyte aorus p750w Gold+

Son düzenleme:
Düşük MHz, düşük CL değeri / Yüksek MHz, yüksek CL değeri arasında 2. seçenek oyunlar için daha yüksek FPS almanı sağlar.
Örnek video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Aslında olaya şöyle yaklaşırsak da farklı bir sonuç ortaya çıkıyor. DDR3 Ramlerin CL değerleri 10 ile 11 arasında giderken DDR4 olunca CL değeri 15 ile 19 arasında gidiyor. Şuan DDR4 ramler tercih edildiğine göre mhz daha önemli oluyor. Ama CL değerinin çok da fazla olması kötü bir şey bence ikisinin de ortası en iyisi.
Olay tam öyle değil. Örneğin CL 15 olan DDR4 bellek 2666MHz iken CL 10 olan DDR3 bellek 1333MHz hızında çalışıyor. Yani MHz değeri iki katına çıkarken CL o kadar fazla artmıyor.

Ekstrem RAM gecikme ve frekans değerleri; ekstrem setuplarda 1080p FPS sınırlarını zorlamak için yapılır. Getirisine değecek bir şey olduğunu düşünmüyorum. Donanım bileşenlerinizi belirtmediğiniz için net yanıt veremiyorum. İşlemci ve anakartınız mühim. Ayrıca sisteminiz için değip değmeyeceği de bence mühim.

Parçalar şu şekilde
Ekran k; Asus strix 2070

bu sistem için cl değerimi mhz değerimi önemlidir? oyunlarda daha yüksek fps değeri için soruyorum

Intel işlemciniz olduğu için 3200 ya da 3600 farketmeyecektir oyunlarda maksimum 2-3 fps o yüzden ucuz olani alın bence.
Şöyle açıklayayım bir doyum noktasi olarak düşünebilirsiniz özellikle 3600 ve sonrası neredeyse hic fark olmayacak oyun konusunda bir yerden sonra performans artışı vereceğiniz parayi asla karsilamayacak.

Parçalar şu şekilde
Ekran k; Asus strix 2070

bu sistem için cl değerimi mhz değerimi önemlidir? oyunlarda daha yüksek fps değeri için soruyorum
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Intel işlemcilerde MHz ve CL aşırı önemli değil. Videoda 3000MHz ile 4000MHz arasındaki farkı bile gözle göremedim 😀

Bence 3200MHz CL16 veya 3600MHz CL16 bir RAM al. Fazlası oyun oynamak için para israfı olur. Onlar genelde Render tarzı işlerde lazım oluyor.

Intel işlemcilerde MHz ve CL aşırı önemli değil. Videoda 3000MHz ile 4000MHz arasındaki farkı bile gözle göremedim 😀

Bence 3200MHz CL16 veya 3600MHz CL16 bir RAM al. Fazlası oyun oynamak için para israfı olur. Onlar genelde Render tarzı işlerde lazım oluyor.

Cevabınız için teşekkür ederim 1080pde 3200 ve 3600'de yeterli fps sağlayacak sanırım. boşa masraf yapmaya gerek yok :) ben 3200 ve 3600 arasındaki fiyat farkına göre bir sipariş vereyim :))

Yeni konular

Geri
Yukarı