Oyun oynarken ekran bozuluyor

Badrar

Hectopat
Merhaba. Konu başlığında göreceğiniz üzere sıkıntı 1 hafta olacak devam etmekte. Bunun ile alakalı araştırma yaptım. Fakat bir çözüme ulaşamamış durumdayım. Bilgim var teknik konularda ama soruna baktığımda 2 nedenden olabileceğini düşündüm;

1-) RAM: Düşünmemin nedeni, bu durum olmadan önce RAM kullanımının aşırı artmış olması (%80 kullanım)
2-) işlemci: Düşünmemin nedeni, bu durum olmadan önce işlemci kullanımının aşırı artmış olması (%90+ kullanım)

Screenshot olarak atmış bulunmaktayım zaten. Nasıl bir şey olduğu ile alakalı.

Bu durum olurken neler yapılamıyor?

- Bilgisayar donması.
- "LoL, Valorant ve Battlefield 5" oyunlarında denenip 2 dakika sonrasında FPS düşmesi (ortalama 100 - 130 FPS / 2 dakika sonra 70 - 40 FPS)
- İnternet kullanımının aşırı artması.
- Bilgisayarın kendini yeniden başlatmaması (yaşandıktan 5-10 dakika sonra kendini otomatik kapatmıyor)

Not: Opera GX kullanırken 2.monitörümde anlık olarak izlemekteyim. Mesela 1080p videoyu 1 tık ileri atladığım zaman işlemci %90'a çıkıp normal yüzdesine geri iniyor.
Bellekte ise %70'e çıkıp normal yüzdesine geri inmekte.

+

Temizliğini, bakımını her hafta cumartesi günleri (fanlarını detaylı temizleme, RAM oksitlerini temzileme vb) her şeyini yapmaktayım.

Dosya Ekleri

• 1.png
    3,9 MB · Görüntüleme: 44
  • 2.png
    2,3 MB · Görüntüleme: 39
Son düzenleyen: Moderatör:
Donanım detaylarını da paylaşırsanız daha net yardım alabilirsiniz.

Anlattıklarınıza göre (kısıtlı bilgi ile) net olmamakla birlikte benim görüşüm; ram veya işlemci ile ilgili değil sorun. GPU ile ilgili olabilir.
Kullandığınız GPU nedir? Hangi sürüm driver kullanıyorsunuz?

İşletim Sistemi : Windows 10 Pro - 64 Bit
Sistem Modeli : Dell Inc. Optiplex 3020
BİOS : BİOS Version A20 (SON SÜRÜM)
İşlemci : İntel Core İ3-4160 CPU - 3.60Ghz (4 CPUs), 3.6GHz (SON SÜRÜM)
Bellek : 8GB
Directx : 12
Ekran Kartı : AMD Radeon RX550/550 Series (SON SÜRÜM)
- Yaklaşık Toplam Bellek : 6GB
- Görüntü Belleği (VRAM) : 2GB
- Paylaşılan Bellek : 4GB
anladığım kadarıyla sizde birşey bilmiyorsunuz

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…