Oyun Oynarken Ekran Kararması

Ruh Adam

Hectopat
Bilgisayarda oyun oynarken oyunun tam yükleneceği sırada ekran karardı. Herhalde dondu oyun diyerek görev yöneticisinden oyunu kapatacaktım fakat görev yöneticisi açılmadı. Tuşlara falan bastım herhangi bir şey yoktu. Ardından kasanın reset tuşuna bastım. Kasa çalıştı, anakarta bağlı fanlar da döndü fakat ekrana hiçbir şey gelmedi. No signal bile yazmıyordu. İki üç defa açıp kapattım, en sonunda üçlü prizi açıp kapadım ve bilgisayar sonunda açıldı.

Değişen tek bir şey fark edebildim, BIOS OC etmeyi devre dışı bırakmıştı, ve 1.2 voltajda çalışan işlemci 1.3 voltaja çıkmış. İşlemci Ryzen 5 1600 8 çekirdek versiyonu bu arada.

Sizce bilgisayar neden kapandı ve sonra açılmadı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Mavi ekran varsa tabi...

OC sorun olmuş olabilir. OC kaldırılmış halde deneyin biraz. Yine kararma varsa ekran kartından şüphelenirim.
Mavi ekran varsa tabi...

OC sorun olmuş olabilir. OC kaldırılmış halde deneyin biraz. Yine kararma varsa ekran kartından şüphelenirim.
Benim sistemim de sadece donma oluyordu. Reset atmadan hicbir işlem yapamıyordum fakat DMP oluştu. Mavi ekran vermediği halde.

Son düzenleme:
Minidump klasörü boş maalesef.
Hatayı verdikten sonra reset attığınım zaman oluşmuştu. Sorunun üstüne bilgisayarı kapatınca gidiyor. Bende gitti yani. Aynu hatayi yaşıyordum sadece kararma olmadan direk donuyordu ve reset atmak zorunda kalıyordum. Tüm parçalarımı garantiye yolladım. Anakart BIOS chip değişti, RAM sıfırı ile değiştiler ve ekran kartı hiçbir sorun yok diye döndü kurdum gene aynı hatayı aldım. Başımdan aşağı kaynar sular döküldü sonra minidump konusunu okudum reset atar atmaz bakım dedim oluşmuştu. Hata kodunu az araştırdım ekran kartı arızası diyorlar.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı