Oyun programlama nasıl öğrenilir?

Tek başına yapman biraz zor öncelikle onu söylemeliyim en azından küçük bir ekibinin olmasını tavsiye ederim çünkü oyunu yaparken başına bir sürü iş düşecek sesler, assetler, map tasarımı, hikaye vs. ama tabii ki imkansız değil.

Biliyorum reis, modelleri internet üzerinden almayı düşünüyorum zaten

Para için olup olmaması neyi değiştirecek? FNAF gibi png oyunu bile bu kadar para yaptıysa her oyun para yapabilir.
Para icin en kolayi Roblox. En basitinden parkur oyunu kopyalayip 100-200 dolar kazanan 14 yasindakilerde gordum.

Hiçbir deneyimin olmadan para kazanman zor zaten. Hangi oyun motoruyla çalışacaksın ona karar ver önce Unity mi Unreal Engine mi? Yeni başlıcağın için Unity'i tavsiye edebilirim.
Bilmiyorum, dikkat edersen konu etiketlerinde unity var ,unreal engine zor diyorlar zaten

Para icin en kolayi Roblox. En basitinden parkur oyunu kopyalayip 100-200 dolar kazanan 14 yasindakilerde gordum.
Orda ki oyunlar paramı veriyor? Bilmiyordum ama oluyorsa denerim

Ilk olarak oyun motoru sececeksin. Ben sahsen Godot 4 oneririm. GDScript ogrenmesi kolay.
Onları bı ara denedim ama laptop bir az eski diye verim alamamışdım hemde mobildende denemek istediğim için unityden yapıyorum

Merhaba millet, akşam bir gaz geldide oyun yapacağım pek kod bilgim yok ama yapacağım bir şekilde. Ne oyunu yapsam diye düşünüyorum ve kodlamayı nasıl öğren.

1.kesinlikle büyük bir şey hedefleme.

Oyun yapmak çok zahmetli bir iştir öyle oturup 1 yılda uğraşsan 10 yılda uğraşsan God of War gibi AAA yapım bir oyun çıkaramasın hatta yanından bile geçemezsin o yüzden yapacaksan 2D grafikli basit mekaniklere sahip olan bir indie oyun yapmak çok daha mantıklı bir seçim olacaktır bu olaya en iyi örneklerden bir tanesi Undertale'dir tek kişi tarafından yapıldı 2 boyutlu grafikleri piksel mekanikleri basit, yani tek kişinin yapabileceği türden bir oyun ( yine de bu bile bayağı zahmetlidir)

2. gaz ile çalışma.

Oyun yapmak çok fazla vakit, tecrübe ve disiplin gerektirir 1 hafta boyunca çalışıp hiçbir şey çıkmadığını fark ettiğindiğinde bırakacaksan fazla ilerleyemezsin yani günde en az 2-3 saat bu işe yoğunlaş ve öğrenmeye çalış eğer sıkılmadığını ve devam edebildiğini görüyorsan tecrübe kazanmaya başlayabilirsin.

3.deneme yanılma.

Kodlama sadece video izleyerek ve kod ezberleyerek yapılmaz. Mesela bir hedef belirle atıyorum oyuna bir kaktüs ekleyeceksin o kaktüse değince canın azalacak. Gidip sakın intenretten kopyala yapıştır yapma kendin yazmaya çalış yanlış yap, yanlış kod parçasıyla oyunu çalıştırıp neden çalışmadığını anlamaya çalış. Yapamadığın zaman hemen birine başvurma önce sorunu kendin çözmeye çalış böylece hem daha hızlı öğreneceksin hem daha hızlı çalışabileceksin. Baktın beceremedin o zaman intenrete ya da birilerine danış.

4. açık kaynak kodlu oyunların kod parçalarını incele.

Diğer oyunların kod parçalarını izlemek ve nasıl çalıştığını anlamak emin ol tahmin ettiğinden daha hızlı öğrenmene yardımcı olur.

5. öğrenmeden uzun vadeli bir çalışma yapma.

Kodlamada heves ettiğin şeyi yap mesela bir oyun fikri seni heyecanlandırır fakat 1 hafta sonra bunu yapmaktan sıkılırsın hemen proje değiştir ve 0'dan bir şeye başla bu projelerin amacı bir oyun geliştirmek değil sadece kodlama öğrenmek. 0 bilgi ile tam bir oyun yapmaya çalışırsan ilerledikçe yaptığın kod hatalarını düzeltmek çok fazla zaman alacak ve öğrenme sürecini de yavaşlatacak.

6. Online kurslar.

Hiç katılmadım ama intenrette bir sürü kurs dolaşıyor göz atabilirsin.

Ben oyun kodlama konusunda aşırı tecrübeli değilim, ama modlama konusunda oldukça başarılıyım modlamak çok daha basit bir şey ama öğrenmemm ve kaliteli işler çıkarmaya başlamam 4-5 ayımı aldı oyun yapmak gerçekten tutku gerektiriyor umarım başarırsın iyi şanslar :)

Benim ilk oyunum Mayın Tarlası oldu. Bir de şu çok eski metin tabalı DOS oyunlarını deneyebilirsin. Beyin jimnastiği olur. Algoritma kurma becerin gelişir. En bilinen ve basiti tahmin oyunu, mesela.

Nasıl bir oyun yapmak istediğinizi bulmak için oyun türleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Karakterinizi, dünyanızı veya atmosferinizi belirlerseniz hangi türde yapmak istediğinize dair bir fikir edinebilirsiniz.

Geri
Yukarı