Oyuna Girdiğimde Güç Kaynağından Cızırtı Geliyor!

memomix

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Web & Graphic Designer
Merhaba arkadaşlar,bu durumu internette araştırdım çok fazla kaynak bulamadığım için bir de Technopat ailesine danışayım dedim.
Olay şu; Oyuna girdiğimde PSU'dan sürekli bir cızırtı sesi geliyor,oyunu "pause" yaptığımda ses azalıyor,ekte resimde gösterdiğim gibi ses işaretlediğim bölgeden geliyor,sistemimi yükselttim sadece oyunda bu sesi alıyorum.. Windows'un herhangi bir programında ya da 4K,Full HD filmler izlerken bu ses yok,gayet normal ve sessiz çalışıyor.AMD Catalyst Control Center'a girdiğimde sayfa çubuğunu aşağı yukarı hareket ettirdiğimde de bu ses çıkıyor.
Şimdilik bu oyunları oynuyorum; Assassin's Creed Unity,Hitman Absolution oyunlarında bu ses yoğun,FIFA 2015 te ise duyulmayacak kadar az geliyor. Oyunları 4K çözünürlükte oynuyorum.Diğer çözünürlüklerde de bu ses çıkıyor.Herşey yeni.. Ayrıca "High Power 1200W HPC-G14C" model güç kaynağını da denedim aynı cızırtı bu psu'da da oldu.. Bu sorunun çözümü var mıdır?

Sistemim;
PSU: Cougar CMX-1200 Watt +80 Bronze
Ekran Kartı: MSI R9 290X 8GB Gaming
İşlemci: İntel Core İ7 4820k 3.7 GHz LGA 2011 (CPU Soğutucusu Cooler Master X6 LGA 2011)
Ram: Kingston 16 GB DDR3 HyperX 2400 mhz
Anakart: Asus Rampage IV Gene X79
HDD: Samsung 1 TB 850 Evo SSD
Monitör: Asus PB287Q 4K

Dosya Ekleri

• 20150330_132040 (Kopyala).jpg
    20150330_132040 (Kopyala).jpg
    170,2 KB · Görüntüleme: 506
Ses görüldüğü gibi transformatörlerden geliyor genelde kısa devre durumunda ses çıkartırlar ve fazla ısınırlar. Burada ilginç olan farklı bir psu denediğinizde ondada aynı sorun olması. Benim şahsi görüşüm sorunun anakartta olabileceği veya düşük bir ihtimal ama modüler kabloyu kontrol edin.

Ses görüldüğü gibi transformatörlerden geliyor genelde kısa devre durumunda ses çıkartırlar ve fazla ısınırlar. Burada ilginç olan farklı bir psu denediğinizde ondada aynı sorun olması. Benim şahsi görüşüm sorunun anakartta olabileceği veya düşük bir ihtimal ama modüler kabloyu kontrol edin.

Modüler kabloları kontrol ettim,tarif edilen şekilde takıldı,sorunun bundan olduğunu düşünmüyorum,Anakart içinse bazı forumlarda bu durum için intel power saving seçeneğini disable aynı şekilde chassis fan controller ı de disable edin demişler onu da yaptım düzelmedi.

GPU yük altındayken, farklı güç kaynaklarında da gürültü varsa, ekran kartı ile ilgili de olabilir problem. Farklı ekran kartı denediniz mi?
Bu da sonuç vermezse Eray arkadaşımızın dediği gibi anakart kalıyor geriye.

Arkadaslar bir yardim lutfen.eski islemcim g4600 pentium ekrN kartim 1050 ti anakart h110m-k idi sistem yukselttim ryzen 1600 ekran kartim ayni 1050 ti Anakart B450 M-K sorunum şu oyuna girdigimde power kismisdan cizirti geliyor oyundan cikinca ses kesiliyor vatan pc ye servise verdim test edildi herhangi bir problem yok diye geri verdiler ama oyuna girdigimde cizirti sesi yine geliyor Kasa everest rhino 432

güç kaynağından gelen cızırtı tehlike ihtiva eder. her an kısa devre yapma ve kasa içindeki parçaları yakma durumu mevcuttur. değiştirmeni tavsiye ederim.

Hocam vatana verdim servise bir problem yok deyip geri verdiler kasayi, bir problem cikarsa sorumlusu onlar olmazmi elimde rapor var sisteme zarar geldiginde gosteririm raporu. Tekrar gotursem iade degiism yaptirmak istiyorm desem yaparlarmi

Hocam vatana verdim servise bir problem yok deyip geri verdiler kasayi, bir problem cikarsa sorumlusu onlar olmazmi elimde rapor var sisteme zarar geldiginde gosteririm raporu. Tekrar gotursem iade degiism yaptirmak istiyorm desem yaparlarmi

servis raporu verildiği tarihe kadar geçerlidir. ürün bize geldiği zaman sorunsuzdu diyebilirler ama cızırtı hala devam ediyorsa tekrar iade ve değişime götürün derim. isterseniz şikayetinizi yazılı bir dilekçe ile bildirip, konuyu anlatın. yalnız raporda sorun yok demesi ilginç geldi. bağlantı hatası yapmadığınızdan eminsiniz değil mi? sonuç olarak kasanıza ve tüm bileşenlere gelen güç bu kaynaktan geliyor. pc için önemli bir parça. dikkat edilmesi gerek.

Bağlantı hatasi demek isterken?
İslemci ve anakart değişikliği oldu vatan bilgisayardaki eleman yeni islemci ve anakarti takarken biraz zorlandi yanlis sekildemi takilmis olabilir?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı