Oyunda frekans düşme problemi

Sinful

Hectopat
Masaüstünde %7 civarı kullanımda iken 4.3 GHz'de falan çalışıyor. Ancak ALT+TAB yapıp oyuna geçtiğimde ve kullanım %40-50 olunca 4.0 GHz'e düşüyor. Tam tersi olması gerekmiyor mu :D Bilen aydınlatırsa sevinirim.
  • CPU: i7 4790K

Görev Yöneticisi'ndeki hız sizi yanıltmasın. Boştaki ve belirttiğiniz yükteki durumda tüm çekirdeklerin frekanslarına bakmanız gerekir. HWMonitor ya da MSI Afterburner OSD ile görebilirsiniz.

Görev Yöneticisi'ndeki hız sizi yanıltmasın. Boştaki ve belirttiğiniz yükteki durumda tüm çekirdeklerin frekanslarına bakmanız gerekir. HWMonitor ya da MSI Afterburner OSD ile görebilirsiniz.

Zaten oyunda MSI Afterburner ile, masaüstünde ise hwinfo64 ile bakıyorum. Esasen ekran kartı kullanımı düşük olduğu için işlemci dikkatimi çekti ama işlemci de %50'yi geçmiyor neredeyse herhangi bir oyunda. Misal yayıncılar lol'de 1080p'de 200+ fps alıyorlar, ben 110-140 arası fps alıyorum. Ekran kartı kullanımı %20, işlemci kullanımı %30 falan oluyor bu sırada. Neden yani :(

Tek çekirdek boost değeriyle tüm çekirdeklerin aynı andaki boost değeri farklıdır. Benim R5 1600'de Base 3.2, tek çekirdek boost 3.7, 2 çekirdek boost 3.6, 6 çekirdek boost 3.4 GHZ.

Masaüstünde olduğu sırada hwinfo'da 2 çekirdek 4.3 ghz'de 2 çekirdek 4.4 ghz'de çalışabiliyor ama oyunda neden bu olmuyor onu çözemedim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı