Oyunda Ryzen 2600 %2 kullanılıyor

KidisComeBack

Centipat
Daha fazla  
Selam,

GPU: RTX 3080
CPU: Ryzen 2600
Çözünürlük:2K

Biliyorum orantısız biraz darboğaz eder lakin şöyle bir sorun var.
Hogwart Legacyde sorun yaşıyorum. Oyunun PC optimizasyonu da kötü olmasıyla FPS 30-40larda.
Grafik ayaları Low-Ultra fark etmiyor. Grafikde sorun yaşanmıyor CPU'nun çalıştığı yerlerde sorun baş gösteriyor.
Belki normal ama dikkatimi çeken bir şey far. Gamebarda ve FPS monitör programında toplam CPU %2 kullanım gözüküyor. Çekirdek 5 de %15 gibi değişiyor. Arada diğer çekirdeklerde ufak tefek artış oluyor ama CPU'nun genel yüzdesi 2-7 arasında oluyor.
Aynı işlemci kullanan birinde CPU kullanımı %45-50 arasında oluyor.
Benim Ekran Görüntüm;

1677411098238.jpeg

Başka bir aynı işlemci kullanan görüntüsü ( çözünürlükte aynı 2k) ;

1677411458552.jpeg

Yabancı forumlarda şöyle bir yazı buldum işe yarar mı acaba?

Hogwarts Legacy için Hyperthreaded çekirdeklerini devre dışı bırakın​

Bu kulağa korkutucu geliyor, ancak bazen belirli bir uygulama için iş parçacıklarını devre dışı bırakarak ve yalnızca tam CPU çekirdeklerinin oyunu işlemesine izin vererek yoğun CPU kullanan çekirdeklerde bir performans artışı görebilirsiniz.

Bunu yapmak için Görev Yöneticisi'ne ve işlemlere gidin, oyunu bulun ve CPU yakınlığını ayarlamak için Sağ Tıklayın. Şimdi, 8 çekirdekli, 16 iş parçacıklı bir CPU'nuz varsa, çekirdeklerinizin üst ucunu devre dışı bırakın. Çekirdek 8 ila 16'yı devre dışı bırakın.

Belirli bir uygulama için artık yalnızca fiziksel çekirdekler etkin olduğundan, bir performans artışı görebilirsiniz. Uygulamayı veya PC'nizi çökertebileceğiniz için çok fazla CPU çekirdeğini devre dışı bırakmayın. Burada çok fazla zarar verip kazanamazsınız, merak etmeyin.

Son düzenleme:
Hangi çözünürlükte oynuyorsun? 1080p ise işlemcin çok yetersiz, darboğazın kralını yaşarsın. Hatta 2K'da bile işlemcin yetersiz kalır muhtemelen.

Attığın fotoğrafta adam 3060 Ti kullanmış, çözünürlük belli değil ama 2K ise o değerleri alması normal zaten.

Hangi çözünürlükte oynuyorsun? 1080p ise işlemcin çok yetersiz, darboğazın kralını yaşarsın. Hatta 2K'da bile işlemcin yetersiz kalır muhtemelen.

Attığın fotoğrafta adam 3060 Ti kullanmış, çözünürlük belli değil ama 2K ise o değerleri alması normal zaten.
Kanka 2k çözünürlük ama 3060 ti kullananda aynı çözünürlükte oynuyor.Sorun benim diğer çekirdeklerin çalışmaması.Yani bu işlemci ile düşük olabilir ama %2 kullanım olmaması lazım.Hem onun fps 60 lara kadar çıkabiliyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Selam,

GPU: RTX 3080
CPU: Ryzen 2600
Çözünürlük: 2K

Biliyorum orantısız biraz darboğaz eder lakin şöyle bir sorun var.
Hogwart legacyde sorun yaşıyorum. Oyunun PC optimizasyonu da kötü olmasıyla FPS 30-40larda.
Grafik ayaları Low-Ultra fark etmiyor. Grafikde sorun yaşanmıyor CPU'nun çalıştığı yerlerde sorun baş gösteriyor.
Belki normal ama dikkatimi çeken bir şey far. Gamebarda ve FPS monitör programında toplam CPU %2 kullanım gözüküyor. Çekirdek 5 de %15 gibi değişiyor. Arada diğer çekirdeklerde ufak tefek artış oluyor ama CPU'nun genel yüzdesi 2-7 arasında oluyor.
Aynı işlemci kullanan birinde CPU kullanımı %45-50 arasında oluyor.
Benim ekran görüntüm;

Eki Görüntüle 1682817

Başka bir aynı işlemci kullanan görüntüsü ( çözünürlükte aynı 2K);

Eki Görüntüle 1682821

Yabancı forumlarda şöyle bir yazı buldum işe yarar mı acaba?

İşlemci 2060'a kadar destekliyor diye biliyorum 3080 takmışsınız hocam işlemci kendini kullanamıyor

4K çözünürlük + full ayarlar dışında bir çözüm yolu üretemezsin. Böylece ekran kartına en yüksek yükü verirsin, değerler bir nebze daha iyi olabilir ama yine de stabil performans alamazsın.

Ekran kartın çok güçlü, işlemcin çok zayıf. Dolayısıyla böyle absürt değerler alıyorsun. İşlemci değiştirmen şart. Minimum R5 5600 almanı öneririm.

4K çözünürlük + Full ayarlar dışında bir çözüm yolu üretemezsin. Böylece ekran kartına en yüksek yükü verirsin, değerler bir nebze daha iyi olabilir ama yine de stabil performans alamazsın.

Ekran kartın çok güçlü, işlemcin çok zayıf. Dolayısıyla böyle absürt değerler alıyorsun. İşlemci değiştirmen şart. Minimum R5 5600 almanı öneririm.

Bir forumda okudumda ekran kartına yük bindirince bir şey değişmiyor.

Değişir ama ütopik derecede değişmez. Amaç işlemcideki yükü ekran kartına aktarmak, ama bu kadar dengesiz sistemlerde fazla etki etmez. O yüzden çok işe yaramaz diyebiliriz.

Değişir ama ütopik derecede değişmez. Amaç işlemcideki yükü ekran kartına aktarmak, ama bu kadar dengesiz sistemlerde fazla etki etmez. O yüzden çok işe yaramaz diyebiliriz.

Arkadaşlar sistem darboğaz yapıyor biliyorum ama sorun şu, aynı çözünürlükte aynı işlemci ile RTX 3060 ile herif Low ayarlarda 70 FPS bile alırken ben RTX 3080 ile Low'da da 40, Ultrada da 40 civarı FPS alıyorum. Benim CPU kullanımım çok düşük, %2-5 falan. Diğer Core'larda ufak kıpırtı bile yok. Zaten bu işlemcinin derecesi yükselmesi bile lazım böyle bir oyunda. Cyberpunk oynarken biliyorum. Yani Single Core gibi bir sıkıntı var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar sistem darboğaz yapıyor biliyorum ama sorun şu, aynı çözünürlükte aynı işlemci ile RTX 3060 ile herif Low ayarlarda 70 FPS bile alırken ben RTX 3080 ile Low'da da 40, ultrada da 40 civarı FPS alıyorum. Benim CPU kullanımım çok düşük, %2-5 falan. Diğer Core'larda ufak kıpırtı bile yok. Zaten bu işlemcinin derecesi yükselmesi bile lazım böyle bir oyunda. Cyberpunk oynarken biliyorum. Yani Single Core gibi bir sıkıntı var.

Zaten ekran kartına o kadar darboğaz oluyor ki işlemci kendini kullanamıyor bu yüzden değerler bu.

Geri
Yukarı