Oyunlarda araba çarpışma mekaniğinin mantıksız olması

Berk Emre

Picopat
Makaleler
1
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
Yazılım - Youtuber - Modelleme
Ya misal diyelim bir araba oyunundasin ama Online. Sen adama carpiyorsun, adam hareket etmiyor ya da sen duruyorsun, sana biri çarpıyor. Buga girip geberiyorsun. Ya da son örnek olsun senin daha yavaş gelmene rağmen hızlı gelen oyuncunun sana çarpıp tepe taklak etmesi.
Bu neden oluyor? Yani bir adamın önünü kesmeye çalışıyorum ama adam beni tutup götürüyor (araba).

Tamamen çevrimiçi bir oyunda olmanızdan kaynaklanıyor. Pek kaliteli bir oyun değilse bu sorun sıkça yaşanır. Optimizasyon ve çevrimiçi kısımlarda gerekli önlemleri almayan oyunlarda bu sorun sıkça yaşanır. Karşıdaki oyuncunun anlık gördüğü ile senin bilgisayarının anlık gördüğü farklı olunca buna benzer sorunlar ortaya çıkıyor. Teknik olarak anlatmak isterim de hem kafa karıştırıcı hem de baya uzunca yazmam gerekir. Kısacası çevrimiçi oyunda olduğunuzdan kaynaklanıyor diyebilirim.

Ya misal diyelim bir araba oyunundasin ama Online. Sen adama carpiyorsun, adam hareket etmiyor ya da sen duruyorsun, sana biri çarpıyor. Buga girip geberiyorsun. Ya da son örnek olsun senin daha yavaş gelmene rağmen hızlı gelen oyuncunun sana çarpıp tepe taklak etmesi.
Bu neden oluyor? Yani bir adamın önünü kesmeye çalışıyorum ama adam beni tutup götürüyor (araba).

Ne bekliyorsun Online oyundan? BeamNG Drive mekaniği mi?

Ülkede internetimiz düzgün değil ki; ping normalden yüksek, upload hızımız yerlerde. Bizim internetimiz sağlamsa bile başka birinin verisi oyun sunucusuna geç yüklendiği zaman aniden ileriye fırlayıp bizi de uçurabiliyor.

Gerçekçi sürüş mekaniğine sahip olmak ise birçok oyun için kötü çünkü az sayıda kişiye hitap ediyor. İnsanlar Need for Speed ve Forza Horizon'u daha çok tercih ediyor; Assetto Corsa, Gran Turismo Motorsport, Beam.ng gibi nispeten gerçekçi oyunları çok daha az insan oynuyor, diğerleri kadar kârlı değil. Çoğu kişinin klavyeyle oynuyor olması da gerçekçi bir sürüş mekaniğinden alınan zevki minimuma indiriyor, bu yüzden direksiyon ya da oyun kolu olmayanlar bu oyunları pek oynamak istemiyor.

Geri
Yukarı