Oyunlarda bazen ekran kapanıyor

Tinlera

Femtopat
Daha fazla  
RAM
Gskill ddr4 16GB 3600 mhz
SSD veya HDD modeli
Samsung 980 (500gb -m2) - Kioxia 960gb m1
Ekran kartı
Msi radeon rx 6650xt mech x2 oc 8gb
Anakart
Asus prime b550m-a (wifi)
İşlemci
Amd ryzen 5 5600x
Arkadaşlar öncelikle merhaba,
Bazı oyunları açtığımda (Valorant, Star Wars BF2) ekran kapanıyor oyunu (alt+F4) kapattığımda ekran geliyor. Oyun açıkken kapanan ekran yalnızca 1. ekran (ASUS TUF Gaming 27" Curved-DisplayPort) 2. ekran kapanmıyor(Beko 720p-HDMI) sistemi yeniden başlatınca aynı oyuna girince sorunsuz açılıyor. Ama render alırken falan sorun olmuyor. Sonrasında oyuna girince oluyor. Linux'ta sorun olmuyor. Sadece 1 kere Linux kısmını formatlarken ekran aynı şekilde kapandı (boot ederken bash kısmında)

Hangileri lazım olursa anlarken her şeyi aşağıya yazdım gereksiz bilgiler için şimdiden kusura bakmayın.
Sistem bilgilerim:

1677693511337.png

Anakart ile ilgili bir sorun mu var anlamadım çünkü anakart modelini CMD'den sorgulayınca model falan vermiyor:

1677694100109.png

Normalde alttaki resimdeki System yazan kısımda da ASUS yazmalıydı diye biliyorum.

1677694154762.png

Regedit'ten öğrenebildim:

1677694189550.png

Lazım olur mu bilmem ama diğer bilgiler:
-ASUS Armoury Crate kurulu değil.
-Yalnızca Windows kuruluyken de aynı sorun vardı (hatta aldığım zamanlardan itibaren.
-Vatan Bilgisayar'dan toplandı(4 ay önce)
-İnternet: Turkcell Superonline - 1000 Mbps down. 50 Mbps up.

Yazmayı unuttum 1. monitörden görüntü gidince 2. monitördeki OBS'den 1. ekranı görebiliyorum.

hocam söylediğinizi yaptım. ben bios u güncellemeyi komple atlamışım. windowsu performans moduna bile almamışım. bunları yaptım şimdilik bir sorun kalmadı gibi. teşekkür ederim. bir sorun olursa tekrar yazarım

hocam lol e girince yine ekran gidip gelmeye basladı. masa üstüne dönüp oyunu alta alınca düzeliyor oyunu açınca yine gidip geliyor. yeniden baslatınca düzeliyor

psu modeli buymuş hocam Cougar STX 700W 80Plus PSU

Son düzenleme:
@claus hocam Vatan Bilgisayar teknik servisi ile görüştüm. Monitörün kutusundan çıkan display kablosu 144Hz(monitör DP 1.2) (ekran kartı DP 1.4) ikisi de 165 Hz i desteklesene kablo DP 1.2 en başta kabloyu değiştirmemi istediler plague DP 1.4 kablosunu aldım 3 gündür falan bir sorun çıkmadı şükür ama daha deniyorum render aldım, defalarca yük altında test ettim henüz bir sorun çıkmadı. Ama teknisyene render alırken dahil ekran kartı kullanımının %20'yi geçmediğini söyledim. Kendileri bilgisayarı teknik servise getirmem gerektiğini söylediler. Bu sorun çözüldü. İlginize teşekkür ederim. Ekran kartında bir sorun olursa tekrar yazacağım.

Merak eden olursa diye yazayım monitör DP 1.2 kablo DP 1.4 olunca (ekran kartı DP 1.4) bir sorun olmuyormuş. Ekran kartı DP 1.2'ye göre çalışıyormuş. Bu da sorulmul her yerde. En azından cevap olsun 😊

BIOS Update et. Sonra optimize defaults save yap. AMD GPU günce mi? BIOS'ta OC vs yaptıysan iptal et.
Bir de PSU tam modeli nedir?

Bu arada BIOS güncellemesi çok işlime yaradı tekrardan teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı