Oyunlarda Bilgisayar Kitlenme Sorunu

Gürcan58

Decapat
Herkese iyi akşamlar.
Bilgisayarımda önceden PUBG oynarken birden kitlenme oluyordu. Kitlenme esnasında görüntü ve ses donuyordu. Klavye ve mouse işlemiyor enerjileri gidiyordu. Bilgisayarı güç dügmesinden kapatmak zorunda kalıyordum. Dün CS GO oynarken aynı sorun ile karşılaştim fakat Battlefield 5 64 kisilik ultra ayarlarda ve Rainbow Six gibi oyunlarda sorun yaşamıyorum.
Sistemim;
  • i7 7700
  • GT 970
  • 16 GB DRR4 Dual RAM
  • 750W 80 Plus
  • 2 adet ise SSD
Sorunun donanimsal olduğunu fakat hangisinde olduğunu bilmiyorum. Memtest ile RAM'lerimi 6 saat test ettim, hata çıkmadi. Furmak ile ekran kartini test ettim, hata cikmadi. İslemciye stres testi uyguladim sorun cikmadi.
İslemci isisi oyunlarda maksimum 50, GPU sicakligi ise 60 derece. Yardimlariniz bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum sorunun kitlenme şekli ve reset atmaması fiziksel bi sorun gibi duruyor. Örneğin ekran kartının oynaması anında bilgisayarın kitlenip kalması ve reset atmak zorunda kalmak gibi. Test ettiğiniz parçalar zaten hata alsa PC kendini güvenlik için otomatik resetler veya kapatır. Son dönemlerde sök tak işlemi yaptıysanız onları kontrol edin, anakart ve ekran kartı, montaj olunan tüm parçaları kontrol edin derim. Kolay gelsin.

Sadece belirli oyun ise driver sorunu olabilir. Sorun yaşadığın oyunu silip tekrar kurmanı öneririm. PC full güncel mi onu da kontrol et.

Hepsi guncel. Driver'lar da dahil. Mesela BF 5 64 kisilik oyunda, ultrada Rainbow Six'te, GTA 5'te hic bir sorun olmuyor veya normal kullanimda.

Dostum seni anlıyorum ama "problem" oyun seçer mi? Orasını anlayamıyorum pek. Problem her şeye problem çıkartacağı için, sadece problem yaşanılan şey, problemin ta kendisi olabilir. Bilmem anlatabildim mi? Ama gözden kaçırdığın bir şey olduğuna eminim. Ekran kartını aşırı zorladığın halde kitlenmiyor diyorsun, işlemci de aşırı zorlanıyor kitlenmiyor diyorsun. O zaman sorun sadece bir iki oyunda oluyor ve başka hiçbir şey de olmuyorsa, sorunun donanım ile alakası bile olamaz

Her şeyi denedim, belleklerimi tek tek Memtest ile tarattim cift olarakta denedim. Dun mesela Furmakta 4 saat yukte biraktım ekran kartini, donma olmadi. Yani isilara bakiyorum MSI Afterburner ile sorun yok ama benden daha dusuk donanima sahip arkadaslarimda bu sorunlar olmuyor. Discord acik oyun atiyoruz PUBG veya CS GO donuyor ama BF 5 giriyoruz saatlerce donmuyor.
Gunluk kullanimda film izlemek olsun nette takilmak olsun donmuyor. Bir arkadas anakartin arizali olabilir demisti ama anakart alip da yine olursa, bosa para vermekten korkuyorum acikcasi.

Yeni konular

Geri
Yukarı