Çözüldü Oyunlarda harici ekran kartı kullanılmıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

tempestian

Decipat
Makaleler
11
Daha fazla  
Bu hafta yeni bir laptop aldım ve endeavour OS kurdum. NVIDIA için: nvidia-dkms nvidia-settings nvidia-utils opencl-nvidia primus_vk python-pycuda lib32-libvdpau lib32-nvidia-utils lib32-opencl-nvidia lib32-primus_vk python-glfw vkd3d lib32-vkd3d paketlerini kurdum. Çok oyun oynayan biri değilim ama arkadaşlarla oynarsak modlar ve shader hazır olsun diye Minecraft indirip ayarlarımı yaptım. Oyuna girdikten sonra shaderla birlikte 120 FPS'e yakın veriyordu. FPS yeterli ancak ekran kartının %100'e yakınının kullanıldığını fark ettim. Sonra daha dikkatli okuduğumda harici ekran kartı yerine dahiliyi kullandığını fark ettim. Nasıl düzeltebilirim?

Çözüm
Bash:
DRI_PRIME=1 minecraft

Komutuyla başlatın. Ekran kartı numarasını inxi'de görebilirsiniz. Device-1, device-2 diye yazar.
Asagidaki scripti kullanabilirsin.

Kod:
#!/bin/bash
__NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 __VK_LAYER_NV_optimus=NVIDIA_only __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME=nvidia "$@"
2 şekilde de işe yaramadı. Optimus-manager kurulu değildi onu kurdum ve o şekilde ayarladım. 30-40 FPS'lik bir artış oldu. Sorun çözüldü.
Bash:
DRI_PRIME=1 minecraft

Komutuyla başlatın. Ekran kartı numarasını inxi'de görebilirsiniz. Device-1, device-2 diye yazar.
Asagidaki scripti kullanabilirsin.

Kod:
#!/bin/bash
__NV_PRIME_RENDER_OFFLOAD=1 __VK_LAYER_NV_optimus=NVIDIA_only __GLX_VENDOR_LIBRARY_NAME=nvidia "$@"
2 şekilde de işe yaramadı. Optimus-manager kurulu değildi onu kurdum ve o şekilde ayarladım. 30-40 FPS'lik bir artış oldu. Sorun çözüldü.

Çözüm
nvidia-prime paketinde prime-run komutu olması gerek. Oradan prime-run programadi ya da Steam üzerinden oyunun başlangıç parametresine prime-run %command% yazarak girebilirsin. Hybrid graphics ayarı çok sıkıntılı ya 😒.

Geri
Yukarı