Oyunlarda işlemciler kaç çekirdek kullanır?

TitanyumSemaver

Hectopat
Bir işlemci oyun oynarken kaç çekirdek olduğunun önemi nedir? Ekran kartını besleyip darboğaz olmaması için çekirdek sayısı, L3 ön bellek, GHz, iş parçacığı sayısının ne gibi bir önemi vardır. Bütün özellikleri aynı olan 2 işlemciyi ele alalım sadece biri 6 çekirdek diğeri 12 çekirdek olsun buna bağlı olarak iş parçacığı sayısının farkı da var diyelim, L3 ön bellek, GHz aynı olsun. Render vs alırken farkı olacaktır tabii ki ama oyunlarda nasıl bir fark olur onu merak ettim.

Her oyun tek çekirdek performansını kullanır diye biliyorum diğer çekirdekler Windows işlemleri diğer yazılımlar için yardımcıdır.

Her oyun tek çekirdek performansını kullanır diye biliyorum diğer çekirdekler Windows işlemleri diğer yazılımlar için yardımcıdır.

Şimdi hocam oyun oynarken Afterburner programında çekirdeklerin %xx kullanılıyor diye bilgi veriyordu. Yanlış hatırlamıyorsam 4 veya 6 çekirdek %80-85 çalışıyordu, bunun 1'i oyun diğerleri arka planda çalışan uygulamalar için mi kullanılıyordu yani (işlemcim R9 5900X 12 çekirdek).

Yeni konular

Geri
Yukarı