Oyunlarda Ping olmaması için internet hızı ne kadar olmalı?

37samet3

Hectopat
Oyunlarda ping olmaması için internet hızı önemli midir önemliyse hızı kaç olmalıdır?
  • PUBG
  • Fortnite
  • CS: GO

Son düzenleyen: Moderatör:
İnternet hızı etken faktörden bir tanesi ama ping de önemli. Her şey internet hızında bitmiyor. Yoksa internet hızlı, ping yüksek, oyunlarda yine sorun yaşarsınız.

Ping, bilgisayarınız ile bağlı olduğunu bilgisayar arasındaki iletişimin milisaniye cinsinden hızıdır diyebiliriz. İyi bir bağlantı için 100'ün altında olmalıdır. İdeal olan 50 altıdır. 30ms süperdir. 5ms fiberde olabilir ve ötesi yoktur artık :) Ötesi LAN bağlantısıdır arkadaşlarınızla :)

İnternet hızı doğrudan pingi etkilemez.

Yüksek pingin nedenleri:

• Bağlandığınız sunucuyla aranızdaki mesafe. Örnek olarak Amerika sunucusuna bağlanırsanız ve siz de Türkiye'de yaşıyorsanız pinginiz çıkar.
  • İnterneti sizden başka kullanan kişiler
  • Bağlantı kaliteniz
  • Altyapı kaliteniz
  • Oturduğunuz bölgedeki yoğunluk
  • Kablolu ya da kablosuz bağlantı kullanmak. Kablolu bağlantı online oyunlar için daha iyidir.
Genel olarak pingi bunlar etkiler ama en çok etkileyen şey sunucunun uzaklığı.

Düşük ping çözümü hızdan ziyade fiber altyapı. Bulunduğunuz yerde fiber altyapı kullanan bir firma var ise internet servis sağlayıcınızı değiştirerek pingden kurtulabilirsiniz.

Ping seviyesine en çok etki eden şey kablo yalıtımı, kalitesi, ek olup olmadığı.
Altyapı kalitesi ve desteğinin ne durumda olduğu da önemli bir etken.
Sonra sunucu arasındaki mesafe önemli bir etken.
Evinizde kaç kişi bağlantı sağladığı önemli bir durum. Yaptıkları işlemler indirme ve yükleme hızlarına etkisi olduğu için.
Kablosuz bağlantı ile oyunlarda genel olarak 30 üzeri ping mevcut. Kablo bağlantısı ile bu ping ciddi anlamda düşüş gösteriyor.

@Sinan06 Fiber altyapısı olması tek çözüm değil. Sunucu kalitesi, yapısı, uzaklığı en büyük etkenlerden.

Kendimden örnek vereyim ben 28 mbit internet kullanıyorum Türksat'ın gerçekten indirmelerde çok iyi. 2.7 2.8 mb ile indiriyor ama oyun oynarken yukarıda arkadaşların bahsettiği etkenler çok önemli. Ben lol oynuyorum mesela masaüstünde oynarken TR serverında 25 30 arası ping olurken laptopta Wi-Fi ile bağlandığımda 45 50 ping alıyorum. Fakat yabancı servera geçince masaüstü 55 60 laptop 65 70 arası ping oluyor. Eğer bi de aynı zamanda evde birkaç kişi Youtube'dan açıp video izliyorsa bu oran 80'i geçiyor ki bu da oyunda takılmalara neden oluyor. O zamanlarda hiç oynama daha iyi :)

Hız önemli değil, 8mbps gibi yavaş, M.Ö.’ den kalma internet kullanıyorum. Ankara’ da yaşıyorum. Buna rağmen LoL’ de 20ms ping değeri alıyorum. Önemli olan sunucuya uzaklık ve evde sizden başka internet kullanan kişiler.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı