P8H61-M LX R2.0 ile RX 580 uyumlu mu?

İsim aynıymış onu fark etmedim ama madem böyle açıklıyorum;
Xeon işlemciler aslen server için kullanılır dolayısıyla bir zamana kadar bunları normal olarak almak mümkün değildi zaten. Fakat bu işlemciler serverlara göre yetersiz gelmeye başlayınca topluca satışa çıkarıldı. Attığım işlemci de onlara bir örnek. İşlemci H61 chipseti ile 1155 pin sokette çalışıyor ayrıca çektiği güç i5 3470 ile aynı dolayısıyla ısınmıyorda. Siz her Xeon'u 775 pin gibi düşündüğünüzden bu algıya düşüp konu sahibini yanlış yönlendiriyorsunuz. Xeon E3 1240'ı atmamın sebebi hem daha güçlü bir işlemci hem de daha ucuz bir işlemci ayrıca arkadaşın anakartına da tak çalıştır uyacak bir işlemci. Bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın. Intel işlemcinin neyini test edecek alırken? Tak çalıştır yapıp sistemi başlatabiliyorsa gerek yoktur zaten Intel işlemciler en zor bozulan bilgisayar parçalarından biri. Ayrıca ben Sahibinden'de kız arkadaşımın hesabından satış yapıyorum. Modladığım royal Kludge'un da orada ilanı var dolayısıyla anlayabilirsiniz benim hesabımın olduğunu buyurun:

Benim soy adım sönmez değil orhan. Ayrıca Tekirdağ'da ikamet ediyorum İstanbul'da değil. Umarım içinin yağlarını eritmiştir. Ayrıca düzgünce incelersinix E3 1240'ın sorunsuzca tüm H61'lere takılabildiğini de anlarsınız zaten boşuna bana açıklatmayın burada.

Adama yardım etmeye çalışıyoruz vurdukları damgaya bak vallahi yazık size. Neyi kimi kötülediğiniz hakkında en ufak fikriniz bile yok. :D.

Dostum tekrar söylüyorum, 650 700 TL'yi i7 2600'e vermektense 500'e Xeon E3 1240 al. Benchmark testlerini izle eğer korkuyorsan sıcaklık değerlerini karşılaştır. Hem fiyat hem de performans olarak daha iyi olduğunu göreceksin zaten. İyi sosyaller.

Çok sağ olun hocam artık hedef işlemci o oldu direk onu almakla başlayıp sıra sıra parçaları güçlendireceğim tavsiye için teşekkür ederim.

İsim aynıymış onu fark etmedim ama madem böyle açıklıyorum;
Xeon işlemciler aslen server için kullanılır dolayısıyla bir zamana kadar bunları normal olarak almak mümkün değildi zaten. Fakat bu işlemciler serverlara göre yetersiz gelmeye başlayınca topluca satışa çıkarıldı. Attığım işlemci de onlara bir örnek. İşlemci H61 chipseti ile 1155 pin sokette çalışıyor ayrıca çektiği güç i5 3470 ile aynı dolayısıyla ısınmıyorda. Siz her Xeon'u 775 pin gibi düşündüğünüzden bu algıya düşüp konu sahibini yanlış yönlendiriyorsunuz. Xeon E3 1240'ı atmamın sebebi hem daha güçlü bir işlemci hem de daha ucuz bir işlemci ayrıca arkadaşın anakartına da tak çalıştır uyacak bir işlemci. Bilmediğiniz konular hakkında yorum yapmayın. Intel işlemcinin neyini test edecek alırken? Tak çalıştır yapıp sistemi başlatabiliyorsa gerek yoktur zaten Intel işlemciler en zor bozulan bilgisayar parçalarından biri. Ayrıca ben Sahibinden'de kız arkadaşımın hesabından satış yapıyorum. Modladığım royal Kludge'un da orada ilanı var dolayısıyla anlayabilirsiniz benim hesabımın olduğunu buyurun:

Benim soy adım sönmez değil orhan. Ayrıca Tekirdağ'da ikamet ediyorum İstanbul'da değil. Umarım içinin yağlarını eritmiştir. Ayrıca düzgünce incelersinix E3 1240'ın sorunsuzca tüm H61'lere takılabildiğini de anlarsınız zaten boşuna bana açıklatmayın burada.

Adama yardım etmeye çalışıyoruz vurdukları damgaya bak vallahi yazık size. Neyi kimi kötülediğiniz hakkında en ufak fikriniz bile yok. :D.

Dostum tekrar söylüyorum, 650 700 TL'yi i7 2600'e vermektense 500'e Xeon E3 1240 al. Benchmark testlerini izle eğer korkuyorsan sıcaklık değerlerini karşılaştır. Hem fiyat hem de performans olarak daha iyi olduğunu göreceksin zaten. İyi sosyaller.

Aynı modeli kullanıyorum aslan kardeşim aynı Xeon işlemciler bu anakart modelinde modlu veya son sürüm BIOS olmadan Windows 10 açmıyor eskinden 2 tane bulut tabanlı sunucum vardı 6 yıl önceden bahsediyorum bu arada asla E5 aşağısı kullanmadım önerdiğiniz işlemci gibi bir işlemci almışıtım tak çalıştır sıkıntı yok parasını verdim eve getrip taktım işlemci çekirdeklerinden biri arızalı olduğu için 10 dk sonra sistem güç kesiyor yani test ederek alsan bile böyle sıkıntılar olabilir he sen test etmeden alıyorsan elimde çok hurda var link atarım istersen. Karşılaştırmaya göre 2600 daha güçlü ancak benim önerdiğim 3. nesil işlemciler yani senin önerdiğin işlemciden daha yeni teknolojide daha az güç tüketen daha az ısınan işlemciler 3.nesil ile karşılaştırmayı koymuyorum kendin karşılaştır bir şeyler öğrenirsin. 2600 ile önerdiğin Xeon işlemcinin TDP değerlerinin arasında 5 W var yani 2600 daha az güç tüketiyor ve APU sistemde daha iyi performans verir daha az ısınır. Bilmediğim bir konu değil aksine tecrübe ettiğim bir konu zamanında YouTube'dan takip ettiğim (ismailt PC hastanesi) adlı YouTube kanalından modlu BIOS dosyası alarak ancak Windows 10 açabildim yani ama kusura bakma attığın ilandaki ürüne çok güveniyordun isim benzerliğinden dolayı senin ürünün olduğunu düşündüm fakat kim olsa öyle düşünür.

Aynı modeli kullanıyorum aslan kardeşim aynı Xeon işlemciler bu anakart modelinde modlu veya son sürüm BIOS olmadan Windows 10 açmıyor eskinden 2 tane bulut tabanlı sunucum vardı 6 yıl önceden bahsediyorum bu arada asla E5 aşağısı kullanmadım önerdiğiniz işlemci gibi bir işlemci almışıtım tak çalıştır sıkıntı yok parasını verdim eve getrip taktım işlemci çekirdeklerinden biri arızalı olduğu için 10 dk sonra sistem güç kesiyor yani test ederek alsan bile böyle sıkıntılar olabilir he sen test etmeden alıyorsan elimde çok hurda var link atarım istersen. Karşılaştırmaya göre 2600 daha güçlü ancak benim önerdiğim 3. nesil işlemciler yani senin önerdiğin işlemciden daha yeni teknolojide daha az güç tüketen daha az ısınan işlemciler 3.nesil ile karşılaştırmayı koymuyorum kendin karşılaştır bir şeyler öğrenirsin. 2600 ile önerdiğin Xeon işlemcinin TDP değerlerinin arasında 5 W var yani 2600 daha az güç tüketiyor ve APU sistemde daha iyi performans verir daha az ısınır. Bilmediğim bir konu değil aksine tecrübe ettiğim bir konu zamanında YouTube'dan takip ettiğim (ismailt PC hastanesi) adlı YouTube kanalından modlu BIOS dosyası alarak ancak Windows 10 açabildim yani ama kusura bakma attığın ilandaki ürüne çok güveniyordun isim benzerliğinden dolayı senin ürünün olduğunu düşündüm fakat kim olsa öyle düşünür.

Hocam E3 tüm işlemciler anakartlara tak çalıştır şeklinde sorunsuz çalışıyor çünkü modlu BIOS atmayı gerektirecek karışıklıkta işlemciler değiller. E5 ve E3 bambaşka seriler. En sandık anakartta modsuz şekilde calistirip görüntü atabilirim çekirdeklerinden bir tanesinin arızalı olması her islemcide karsi karsiya gelehilecegimiz bir sorun bunun Xeon olmadiyla bir alakasi yok ki zaten çok düşük şans. Ayrica kesinlikle E3 1240 2600'den daha guclu. Attigin benchmark sitesinde fiyat vs baz alinipta puanlar arttırılıyor. Oyun performanslarına bakarsan daha üstte olduğunu rahatlıkla anlayabilirsin. Iki işlemci arasında 2600 95W E3 1240 80W çekiyor dolayısıyla her şekilde 2600 daha cok ısınıyor sana detaylı kanıtta sunarım elimde 2600 var çünkü. Daha önce serverde kurdum çok fazla bilgisayar da sattım adini dahi duymadigin parcalari deneyimledim hocam. Seni küçük düşürmek için söylemiyorum ama şu an hem haksızsın hem de savunduğun şey saçma. i7 2600 ile soyledigin seylerin hicbiri dogru dwgil. 3. nesil i7 ile E3 arasinda 800 900 lira fark var hatta daha bile fazla. 2600'ler de 700 TL'den basliyor su durumda E3 1240 hem daha az isinacak hem de daha faxla performans verecek. APU falan demissin adam RX580 ile kullanacak APU'yu ne yapsın? Burada az mesajım olması seni şaşırtmasın bir sürü forum kullanıyorum yoksa 1 2 haftadır bu işlerle uğraşan biri değilim kafadan 8 9 yıldır içindeyim karşında öyle küçük düşürebileceğin biri yok. Muhtemelen senden daha bilgili en kötü ihtimal seninle aynı bilgi birikimine sahibim bunu seni kotulemek icin soylemiyorum. Bu adam icin en iyisi ve en uygunu E3 1240 internette Reddit'te istedigin konuyu da okutabilirsin takilir mi takilmaz mi diye. Ayrica bahsettigin hurdalarin fotograflarini atar misin belki alabilirim senden.

Ayrıca modlu BIOS dediginiz hususta flasher ile 2 saniyede BIOS yazmaktan ibaret 5 dakikalık iş. Fakat 775 pin dışında çok da ihtiyaç olmayan bir durum. Şayet Xeon X3440 H55 anakart neyse H61 ile E3 1240'ta hemen hemen aynı husus bir farkları yok. Elimde H55 ve X3440'ta var onda da örnek gösterebilirim. Tekrar söylüyorum konuşmamı yanlış anlamayın sizi kesinlikle aşağılama gibi bir durum söz konusu dahi değil ikimiz de bu arkadaşın iyiliğini istiyoruz. Düşük bütçe ve imkana bakarsak en iyisi E3 1240 olacaktır. Gerek TDP gerek performans gerek ise fiyat acısından. Çünkü i7 2600 95W çekiyorken E3 1240 80W cekiyor. Ayrıca %5 8 arasında daha iyi bir işlemci ayrıca 200 TL daha ucuz.

1688051305652.png

Artı olarak anakartın resmi sitesinde önerdiğin işlmecinin sistemle uyumlu olduğuna dair bir şey yok 2600 önermiyordum 3. nesil öneriyordum ama şimdi fiyata bakarsak 2600'ü öneriyorum istedğin forumda istediğin konuyu açabilirsin zira ben hiçbir forumda böyle bir konu bulamadım bilgi birikimini küçümsediğimden değil ilk başta seni ilan sahibi zannettiğimden sert çıktım linkini koyduğum site yalnızca fiyat performansı yansıtmıyor bunu görmen için ekran görüntüsü bırakıyorum tabii ki kullanıcı senin önerdiğin işlemciyi alabilir BIOS mod konusunu 775 pin soketler için yanıtımda geçirdim fakat bahsedilen anakartta çoğu işlemci desteği 0904 BIOS sürümü ile gelmiştir i7 2600 ilk sürüm BIOS'ta dahi desteklenmektedir. Intel Xeon E3-1230 ve Intel Xeon E3-1230 V2 0501 Intel Xeon E3-1245 V2 0702 sürümü ile destek kapsamına girmiştir. Kullanıcıyı BIOS güncelleme gibi riskli bir işten de kurtarıyorum :). Elimdeki parçaları sistemime uymadı diye iade etmeni istemediğimden sana satma teklifimden vazgeçtim zaten forumda satış yapmakta yasak APU konusunda da daha iyi performans vermesinin kullandığı ekran kartıyla alakası yok önerdiğim işlemcinin bir özelliği olduğundan söyledim i7 2600 eskiden kullandığım bir işlemci önbellek boyutunu bile hatırlamıyorum o yüzden Intel'in sitesinden aldığım verileri ilettim E3 ile E5'in farklı olduğunu söylemişsin örnek vermiştim ama helal olsun bir şeyler öğreniyorsun 2600'ün daha çok ısındığını lütfen kanıtları ile sun tabii aynı sistem üzerinde çalışsınlar ve soğutucu farkı olmasın lütfen. Benim argümanlarım verilere dayanmakta link atıyorum fotoğraf atıyorum umarım fotoğraf veya link halinde belirli argümanlar sunarak cevap verirsin aksi taktirde tartışmaya devam etmeyeceğimi bil iyi sosyaller :)

Eki Görüntüle 1840619

Artı olarak anakartın resmi sitesinde önerdiğin işlmecinin sistemle uyumlu olduğuna dair bir şey yok 2600 önermiyordum 3. nesil öneriyordum ama şimdi fiyata bakarsak 2600'ü öneriyorum istedğin forumda istediğin konuyu açabilirsin zira ben hiçbir forumda böyle bir konu bulamadım bilgi birikimini küçümsediğimden değil ilk başta seni ilan sahibi zannettiğimden sert çıktım linkini koyduğum site yalnızca fiyat performansı yansıtmıyor bunu görmen için ekran görüntüsü bırakıyorum tabii ki kullanıcı senin önerdiğin işlemciyi alabilir BIOS mod konusunu 775 pin soketler için yanıtımda geçirdim fakat bahsedilen anakartta çoğu işlemci desteği 0904 BIOS sürümü ile gelmiştir i7 2600 ilk sürüm BIOS'ta dahi desteklenmektedir. Intel Xeon E3-1230 ve Intel Xeon E3-1230 V2 0501 Intel Xeon E3-1245 V2 0702 sürümü ile destek kapsamına girmiştir. Kullanıcıyı BIOS güncelleme gibi riskli bir işten de kurtarıyorum :). Elimdeki parçaları sistemime uymadı diye iade etmeni istemediğimden sana satma teklifimden vazgeçtim zaten forumda satış yapmakta yasak APU konusunda da daha iyi performans vermesinin kullandığı ekran kartıyla alakası yok önerdiğim işlemcinin bir özelliği olduğundan söyledim i7 2600 eskiden kullandığım bir işlemci önbellek boyutunu bile hatırlamıyorum o yüzden Intel'in sitesinden aldığım verileri ilettim E3 ile E5'in farklı olduğunu söylemişsin örnek vermiştim ama helal olsun bir şeyler öğreniyorsun 2600'ün daha çok ısındığını lütfen kanıtları ile sun tabii aynı sistem üzerinde çalışsınlar ve soğutucu farkı olmasın lütfen. Benim argümanlarım verilere dayanmakta link atıyorum fotoğraf atıyorum umarım fotoğraf veya link halinde belirli argümanlar sunarak cevap verirsin aksi taktirde tartışmaya devam etmeyeceğimi bil iyi sosyaller :)
Tek tek yanıt vermeye çalışacağım, anakartın sitesinde desteklerde yer almamasının sebebi desktop için üretilen bir işlemci olmaması zaten ama iki işlemci de sandy bridge ve ikisi de aynı soket ile aynı chipset desteğine sahip. Attigin sitede neden i7 2600un daha yüksek olduğu konusuna gelirsek i7 2600 igpu,0.4ghz clockspeef ve tekli çekirdek performansından dolayı kazanıyor. Xeonun iyi olduğu taraf çoklu çekirdek performansı ve sitede gördüğüm kadarıyla yer almıyor. Hatta kanıtı için aşağıya bir comparision videosu bırakıyorum. MSA/TSAA kapalıyken i7 2600 3 5 fps önde iken MSA/TSAA açılınca E3 1240 8 10 fps fark atmakta.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ayrıca bios güncelleme riskli bir işlem değildir. Bios guncelleme sırasında olası bir elektrik gitmesi sistemin kapanması vs riskli. Bios yazma işlemi bitene kadar o da 3 dakika falan sürüyor, pcde bir sorun cikmamasi halinde.hicbir riski yoktur. Elimde birsürü parca var çalışmadığı için iade edecek birine benzettiysen zaten beni çok yanlış tanımışsın. E3 1240ta igpu yok bunun farkındayım ve bu konuda zaten birşey demiyorum dediğini yanlış anlamışım sanırım olabilir. Ayrıca elimde E3 1240 mevcut değil elinde var ise ödünç verirsen veya satmayı düşünürsen testini elime geçtiği an sunabilirim.

Ayrıca hala i7 2600un tdpsinin daha düşük olduğunu savunmanı anlamıyorum. Buyur fotoğraflı olarak bırakıyorum;

Xeon E3 1240
Screenshot_20230629-184943_Chrome.jpg

I7 2600;
Screenshot_20230629-184929_Chrome.jpg

Benim amacım tartışmak değil lütfen yanlış anlama. Fakat güzel bir ekran kartı ile yüksek oyunlar oynayacak biri için her türlü e3 1240i öneriyorum ben.

Tek tek yanıt vermeye çalışacağım, anakartın sitesinde desteklerde yer almamasının sebebi desktop için üretilen bir işlemci olmaması zaten ama iki işlemci de sandy bridge ve ikisi de aynı soket ile aynı chipset desteğine sahip. Attigin sitede neden i7 2600'un daha yüksek olduğu konusuna gelirsek i7 2600 iGPU,0.4GHz clockspeef ve tekli çekirdek performansından dolayı kazanıyor. Xeon'un iyi olduğu taraf çoklu çekirdek performansı ve sitede gördüğüm kadarıyla yer almıyor. Hatta kanıtı için aşağıya bir comparision videosu bırakıyorum. MSA/TSAA kapalıyken i7 2600 3 5 FPS önde iken MSA/TSAA açılınca E3 1240 8 10 FPS fark atmakta.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Ayrıca BIOS güncelleme riskli bir işlem değildir. BIOS guncelleme sırasında olası bir elektrik gitmesi sistemin kapanması vs riskli. BIOS yazma işlemi bitene kadar o da 3 dakika falan sürüyor, PC'de bir sorun cikmamasi halinde. Hiçbir riski yoktur. Elimde bir sürü parca var çalışmadığı için iade edecek birine benzettiysen zaten beni çok yanlış tanımışsın. E3 1240'ta iGPU yok bunun farkındayım ve bu konuda zaten bir şey demiyorum dediğini yanlış anlamışım sanırım olabilir. Ayrıca elimde E3 1240 mevcut değil elinde var ise ödünç verirsen veya satmayı düşünürsen testini elime geçtiği an sunabilirim.

Ayrıca hala i7 2600'un tdpsinin daha düşük olduğunu savunmanı anlamıyorum. Buyur fotoğraflı olarak bırakıyorum;

Xeon E3 1240.
Eki Görüntüle 1840706
i7 2600;
Eki Görüntüle 1840707

Benim amacım tartışmak değil lütfen yanlış anlama. Fakat güzel bir ekran kartı ile yüksek oyunlar oynayacak biri için her türlü E3 1240i öneriyorum ben.

Yanıtını görememişim kusura bakma elimde 1240 yok elimde Intel Xeon işlemci E3-1290 var dediğim gibi aynı model anakart mevcut bugün uzay montaj bir deneme yaptım görüntü vermedi ayrıca Xeon işlemcilerin hiçbiri desktopa uygun değil ama haklısın kullanılabiliyor bunun gibi istisnalar dışında bakarsan destek listesinde Xeon işlemciler var 1230 falandı hatırladığım kadarıyla neyse 7 adet kısa bip duydum buzzerdan farklı işlemciler ile çalışan anakart E3 1290 ile çalışmadı. Kullanıcı Xeon 1240 alıp sistemine taksın lütfen eğer çalışırsa elimdeki parçaları size satmayı düşünebilirim TDP değerleri için de kusura bakmayın clock hızından daha yüksek tüketim olacaktır tabii ilk başta parçaların değerlerinde ön yargı yapmışım ve sanırım güç tüketim değerlerini karıştırdım neyse sorun o değil zaten kullanamayacağımız bir işlemcinin güç tüketimi neden umrumuzda olsun :) bu arada attığınız videoda CPU kullanımlarını takip etmenizi öneririm iyi sosyaller :)

Yanıtını görememişim kusura bakma elimde 1240 yok elimde Intel Xeon işlemci E3-1290 var dediğim gibi aynı model anakart mevcut bugün uzay montaj bir deneme yaptım görüntü vermedi ayrıca Xeon işlemcilerin hiçbiri desktopa uygun değil ama haklısın kullanılabiliyor bunun gibi istisnalar dışında bakarsan destek listesinde Xeon işlemciler var 1230 falandı hatırladığım kadarıyla neyse 7 adet kısa bip duydum buzzerdan farklı işlemciler ile çalışan anakart E3 1290 ile çalışmadı. Kullanıcı Xeon 1240 alıp sistemine taksın lütfen eğer çalışırsa elimdeki parçaları size satmayı düşünebilirim TDP değerleri için de kusura bakmayın clock hızından daha yüksek tüketim olacaktır tabii ilk başta parçaların değerlerinde ön yargı yapmışım ve sanırım güç tüketim değerlerini karıştırdım neyse sorun o değil zaten kullanamayacağımız bir işlemcinin güç tüketimi neden umrumuzda olsun :) bu arada attığınız videoda CPU kullanımlarını takip etmenizi öneririm iyi sosyaller :)
kullandığınız anakart ile veya chipseti ile alakalı olabilir. E3 1290 2019a kadar destek almış bir işlemci keza yüksek bios sürümleri isteyebilir. Ayrıca cpu kullabimlarinin farkındayım txaa ve msaa ya gore normal degerler. Iyi forumlar.

Geri
Yukarı