Packard Bell Easynote TJ65 Dual Boot Windows ve Mavericks 10.9.1

letsdie

Kilopat
Merhaba arkadaşlar;

Öncelikle Dual Boot Windows 8.1 ve Mavericks 10.9.1 Rehberi » Technopat bir iki sefer okudum ve rehberdeki videoyu dört ila beş sefer izledim. En az dört seferde kendi bilgisayarım üzerinde videoyu izlerken uyguladım.
Rehberdekinden farklı olarak “GraphicsEnabler=Yes” komutunu giriyorum çünkü aksi takdirde siyah ekranda kalıyor. Bir diğer farklılık ise kablosuz internete bağlanamıyorum (ağ kartımı tanımadığı için muhtemelen) bunun için kablolu bağlanmayı da denedim fakat ondada başarılı olamadım. MultiBeast’te çalışmadı fakat onun internetten kaynaklı olduğunu düşünüyorum yanılmıyorsam eğer. Bunların dışında beni mutlu eden bir farklılıkta ses kartının sürücüsünde oldu. voodooHDA’yı yükleyince ses çalışmaya başladı. Ayrıca belirtmek isterim ki orijinal Windows 7 sahibiyim ve eğer ikisini beraber çalıştırabilirsem Mavericks’i satın almayı da düşünüyorum. Eğer Windows 8.1 ile oluyorsa onu da satın almayı düşünebilirim.

Rehberi dört sefer uyguladım ve tek tek bunları aşağıda belirttim.

1. Windows 7 yüklüyken videodaki basamakları uyguladım yukardaki farklılıklarla beraber(Bu denememde ayrıca diskim zaten iki parçaydı “Mav” ile birlikte 3 parça oldu). Fakat Mavericks açıldığı halde Windows’u açamadım.

2. Herhangi bir yanlışlık yapmış olabilirim ve disk zaten iki parça diye sorun olabileceğini düşünüp, Windows 7 diskimi takıp diski tek parça yapıp tekrar yükledim Windows 7’yi ve rehberdeki basamakları tek tek uyguladım.

3. Windows 7 ile belki uymuyordur diye düşünüp Windows 8 kurup tekrar rehberdeki basamakları uyguladım. Yine Windows’u açamıyordum.

4. Belki de sadece Windows 8.1’de çalışıyordur diye düşünüp Windows 8.1 RTM Türkçe İndirme Bağlantılarıkonusundan 8.1’i indirip kurdum. Kurulum esnasında da XHQ8N-C3MCJ-XXXXX-XXXXX-XXXXX ürün anahtarını kullandım. Yine tüm basamakları özenle tek tek uyguladım. Fakat hala Windows’u başlatamıyorum.

Sizden yardım istediğim konular aşağıdaki gibidir.

1. Kablosuz olarak internete nasıl bağlanabilirim ?

2. Mavericks’in yanında Windows’un 7 veya üstü bir sürümünü beraber nasıl kullanabilirim?

Bilgisayarım Packard Bell Easynote TJ65. Sistemimin donanımı aşağıda gördüğünüz gibidir( Windows 7 yüklüyken aida64 ile aldığım donanım raporu).

SürümAIDA64 v4.20.2800/tr
Karşılaştırmalı Test Birimi4.1.611-x32
AnasayfaAIDA64 | PC Benchmark | System Diagnostics | Stability Test .
Rapor TürüRapor Sihirbazı
BilgisayarYAEMTA-PC
Oluşturanyaemta
İşletim SistemiMicrosoft Windows 7 Ultimate 6.1.7601.18247 (Win7 RTM)
Tarih2014-02-27
Saat14:00

Özet

Bilgisayar:
Bilgisayar TürüACPI x86 tabanlı bilgisayar (Mobile)
İşletim SistemiMicrosoft Windows 7 Ultimate
İş. Sis. Servis PaketiService Pack 1
Internet Explorer11.0.9600.16518
DirectXDirectX 11.0
Bilgisayar AdıYAEMTA-PC
Kullanıcı Adıyaemta
Oturum Etki Alanıyaemta-PC
Tarih / Saat2014-02-27 / 14:00
Anakart:
CPU TürüMobile DualCore Intel Core 2 Duo T9600, 2800 MHz (10.5 x 267)
Anakart AdıPackard Bell SJV50MV
Anakart ÇipsetiIntel Cantiga PM45
Sistem Belleği2554 MB (DDR2-667 DDR2 SDRAM)
DIMM1: SK Hynix HMP125S6EFR8C-Y52 GB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)
DIMM3: SK Hynix HYMP564S64EP6-Y5512 MB DDR2-667 DDR2 SDRAM (5-5-5-15 @ 333 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)
BIOS TürüPhoenix (12/24/09)
Görüntü Birimi:
Görüntü BağdaştırıcısıNVIDIA GeForce GT 240M (1 GB)
Görüntü BağdaştırıcısıNVIDIA GeForce GT 240M (1 GB)
3D-HızlandırıcınVIDIA GeForce GT 240M
MonitörLG Philips LP156WH2-TLE1 [15.6" LCD]
Çokluortam:
Ses BağdaştırıcıConexant Cx20561 @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller [A-3]
Ses BağdaştırıcınVIDIA HDMI/DP @ nVIDIA GT216 - High Definition Audio Controller
Ses BağdaştırıcınVIDIA HDMI/DP @ nVIDIA GT216 - High Definition Audio Controller
Depolama :
IDE denetleyiciStandart AHCI 1.0 Seri ATA Denetleyici
Disk SürücüsüHitachi HTS545032B9A300 ATA Device (320 GB, 5400 RPM, SATA-II)
Optik SürücüTSSTcorp CDDVDW TS-L633B ATA Device (DVD+R9:6x, DVD-R9:6x, DVD+RW:8x/8x, DVD-RW:8x/6x, DVD-RAM:5x, DVD-ROM:8x, CD:24x/24x/24x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
SMART Sabit Disk DurumuOK
Bölümler:
C: (NTFS)71321 MB (41255 MB boş)
D: (NTFS)188.3 GB (45.6 GB boş)
Toplam Boyut258.0 GB (85.9 GB boş)
Giriş:
KlavyeStandart PS/2 Klavye
FareHID uyumlu fare
FarePS/2 Uyumlu Fare
Ağ:
Birincil IP Adresi192.168.1.5
Birincil MAC Adresi00-26-5E-60-15-2C
Ağ Bağdaştırıcısı802.11n Kablosuz LAN Kartı (192.168.1.5)
Ağ BağdaştırıcısıBroadcom NetLink (TM) Gigabit Ethernet
Çevre Birimleri:
YazıcıFax
YazıcıMicrosoft XPS Document Writer
YazıcıOneNote 2013'e Gönder
USB1 denetleyiciIntel 82801IB ICH9 - USB Universal Host Controller [A-3]
USB2 denetleyiciIntel 82801IB ICH9 - USB2 Enhanced Host Controller [A-3]
USB2 denetleyiciIntel 82801IB ICH9 - USB2 Enhanced Host Controller [A-3]
USB-AygıtUSB Bileşik Aygıt
USB-AygıtUSB Bileşik Aygıt
USB-AygıtUSB Giriş Aygıtı
USB-AygıtUSB Giriş Aygıtı
USB-AygıtVideo WebCam
PilMicrosoft AC Bağdaştırıcısı
PilMicrosoft ACPI Uyumlu Denetim Yöntemi Pili
PilMicrosoft Bileşik Pil
DMI:
DMI BIOS SağlayıcısıPhoenix Technologies LTD
DMI BIOS SürümüV1.31
DMI Sistem ÜreticisiPackard Bell
DMI Sistem Ürün AdıSJV50MV
DMI Sistem Sürümü0100
DMI Sistem Seri NumarasıNone
DMI Anakart ÜreticisiPackard Bell
DMI Anakart Ürün AdıSJV50MV
DMI Anakart SürümüRev
DMI Anakart Seri NumarasıNone
DMI Kasa ÜretiçisiPackard Bell
DMI Kasa SürümüN/A
DMI Kasa Seri NumarasıNone
DMI Kasa Fiyat Etiketi
DMI Kasa TürüNotebook

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. Sorunu çözebilirsek “Başarılı Hackintosh Kurulumları” altında bir konu açıp tecrübelerimi de paylaşmak isterim. Umarım güzel dilimizi kullanırken yanlışlık yapmamışımdır.

Son bir ekleme yapmak istiyorum. Tekrar Windows 7 kurdum ve başka hiçbir şey yapmadan 10.9.1 Raw dosyasından oluşturduğum diskteki “yonca bootloader” ile Windows’u başlatmaya çalıştım fakat Windows başlamıyor. "Bukalemun bootloader" ile başlatmaya çalıştığımda ise BOOTMGR eksik yazıyor ve Windows yine başlamıyor. Şu an başka bir disk ile yine denedim aynı problemler devam ediyor.

Ethernet’in sürücüsünü bir şekilde hallettim şuan internete bağlanabiliyorum fakat hala windows’u açamıyorum.

Sistem Ayrıldı'ya tıklayın ve açın. Zaten 7 devri bitti. 8.1 kurun derim.

1. Cihazda Wireless WiFi Link 5100/5300 mevcut. Bu değişmeden kablosuz internet ancak USB adaptör ile olur.

2. Rehber açık ve net. Sistem ayrıldı seçip boot edin. Düzgün soru sormadan düzgün cevap alamazsınız. Bu rehbere de bakın:

Dual Boot: Mac ve Windows'u Aynı PC'de Kullanın » Technopat

Kablosuz internetle ilgili verdiğin bilgi için öncelikle teşekkürler Recep Abi.

İki gündür uğraşıp çözemediğim soruna gelirsek eğer; ben Windows yüklü bir bilgisayara Mavericks kurmaya çalışıyorum ve bunu https://www.technopat.net/forum/mac-os-x/33633-mac-os-x-mavericks-raw-dosyasi-yandex-diskte.html bağlantıdaki 10.9.1 ile yapmaya çalışıyorum. Yonca bootloader ve bukalemun bootloader ile hiçbir ayar hiçbir değişiklik yapmadan Mavericks’i kurmaya başlamadan (sadece Windows yüklüyken) Windows’u açmaya (boot etmeye) çalıştığımda Windows başlamıyor. Dolayısıyla Mavericks’i kurup usb bellekteki dosyaları kopyalayınca da Windows’u gene başlatamıyorum(boot edemiyorum). Usb belleği oluştururken yanlışmı yaptım diye düşünüp dosyayı tekrar indirip birkez daha denedim ama yine aynı durum devam ediyor.

Umarım sorunumu açık bir şekilde anlatabilmişimdir. Şimdiden de cevabı için teşekkür ederim.

Sorunu açık bir şekilde zaten ilk mesajda da açıklamıştın ve sana nasıl boot etmen gerektiğini söyledim. Ama sen yaşadığın sorunu yazmak ya da nasıl boot edemediğini daha detaylı anlatmak yerine nedense ilk mesajda yazdıklarını tekrar ediyorsun. Sence bu şekilde ilerlememiz mümkün mü?

Ayrıca sana yukarıda dedim ama anlamadığından dolayı (sanırım senin dünyanda her şeyi iki kez söylemek gerek :) ) tekrar ediyorum: Windows 8.1 kuralım, 7 devri bitti.

Recep Abi ceza almaktan sağlıklı soru soramıyorum ne yazık ki :D Word kullanarak yazıyorum yazacağım şeyleri yanlışlık yapmayım diye ama yine de dil kullanımından dolayı ceza alıyorum ve sağlıklı iletişim olmuyor ne yazık ki.

“Düzgün soru sormadan düzgün cevap alamazsınız” deyince sen soru tam anlaşılmadı sandım. Bu tekrarlar için forum kullanıcılarından ve zamanını aldığım için senden özür diliyorum abi.

Sistem ayrıldı kısmını anlayamadım ne yazık ki. Buralarda çok yeniyim her şeyi ikilettiğim için tekrar özür diliyorum. Ufak ufak öğrenmeye çalışıyorum.

Bu ikisini de başlattığımda karşıma gelen ekran aşağıdaki gibi:

Ve bir süre bekleyince de aşağıdaki ekran geliyor.

Umarım durumumu açıklayabilmişimdir aksi takdirde seni hiç anlamamışım demektir Recep Abi :D

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı