Packard Bell EasyNote TM86 40 Dakikada Açılması

Teoman0

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Şimdi benim sorunum biraz... Garip. Aslında daha çok sorunun nerede olduğunu bilmiyorum gibi. Elimden geldiğince kapsamlı anlatacağım.

Şimdi. Bilgisayarım Packard Bell-EasyNote TM86. Bilgisayarım bir süreye kadar -sanırım 2 ay öncesine kadar- iyi çalışıyordu. Windows 10 kullanıyorum bu arada. Daha sonra yavaş yavaş teklemeye, disk tıkanıp %100 olmaya başladı. Sonra bir gün -sanırım 25 gün önce falan- mavi ekran hatası aldım. Inaccessible_boot_device hatası olan bu hatadan sonra bilgisayar hiç açılmadı -yani açıldı ama aynı mavi ekran hatası geliyordu sürekli-. Ne yaptıysam... Chkdsk (ki chkdsk te taratmaya çalıştığımda bu sürücü kilitli gibi bir şey dediğini hatırlıyorum) vs. Sistem geri yükleme bile yaptığımı hatırlıyorum. Neyse... Bende aldım elime format CD'mi, geçtim formata. Formatta gözüken disk partitionlarına falan baktığımda gayet normal gözüküyordu. Neyse hepsini silip tek bir partitionda birleştirdim -Tek bir ayrılmamış alan var yani- ve windows'a oraya kurulması için verdim talimatı. Bu arada belirtmekte fayda var, önceden de sadece bir yerel disk kullanıyordum: C. Yani D diskim yoktu. D harfli sürücü Cd-Rom idi.

İşte format yapıldı falan. Restart atıldı hemen diskten boot etmesi için komutu verdim. Bilgisayar -hiç abartmıyorum tam doğru- 1 saat 52 dakikada açıldı. Ha diyecekseniz "O 1 saat 52 dakikada bilgisayar ne yapıyordu ?", Windows logosu ve loading bar dönüyordu sadece. Neyse dedim formatta bir şeyle karşılaşmıştır başka bir medya ile deneyeyim. Bir tane USB'mde kurulu olan windows ile kurulum başlattım. Lakin bu kurulumda bir adette 20 GB'lık bir D harfli partition yarattım. Bu sefer 50-60 dakikada falan boot etti -Oley (!)- Ve bu formattan sonra maalesef bilgisayarım ile bir süre ilgilenemedim.

Dün ise bilgisayarı -50 dakika bekleyerek- açtım. Biraz test yaptım. Eski bir bilgisayar olduğundan mütevellit, ilk önce driverları vs. Güncelledim (40 takla atarak). Daha sonra bugün restart atıp tekrar başlattım ve biraz kullandım. Gerçekten çok zordu. 512 mb'lık ramli bir bilgisayar ile Windows 10 kullanmak gibi hissettiriyordu :p İşte daha sonra görev yöneticisinden baktım izledim, disk daima %100, CPU %2 falan (Intel core i5) idi. Ve bilgisayarın üzerindeki disk ışığı daima yanıyordu. Ve bilgisayarı kapatıp kurulum medyasını taktım. Chkdsk ile her iki sürücüyü de -C ve D olan- tarattım. Chkdsk hiçbir sorun bulmadı lakin, d diskini taratırken böyle bi tekledi, uzun sürdü falan. Sonra girdim komut istemindeki diskpart'a. D diskini silip açığa çıkan ayrılmamış alanı c ye ekledim. Bilin bakalım ne oldu ? Chkdsk c yi tararken önceden bekletmemesine rağmen bu sefer bekletti. Fakat hiç bir sorun bulamıyor.

Ne yapmam gerektiği konusunda aklıma daha bir şey gelmiyor. Acaba diskim kullanılamaz durumda mı şuandan itibaren ? Yoksa başka bir donanım ile alakalı da olabilir mi ?

Teşekkürler sabırla okuduğunuz için.
Yardımlarınızı bekliyorum...
Not: Eksik bir şey yazdıysam lütfen belirtin.

Güncelleme: En son tek bir C yaptıktan sonra windows dosyaları bozulmuş bootable olarak bile görmüyor şuan. Şimdi format atıyorum fakat yine aynı sorun olacaktır sanırım...

Güncelleme 2: Format bitti. Açtığım zaman yine uzun sürede açıldı. Kullanımda da başta iyiydi ama yine disk %100 bir şey değişmedi gibi -beklemiyordum zaten-. Yeni bir hard disk almaya karar verdim. Bakalım Türkiye'ye dönünce alırım herhalde.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı